| DeniiMT a întrebat:

Hey! Bun, am nevoie de un sfat. Tin sa mentionez ca am ochii allbastri, tenul deschis, parul lung si bogat. Problema este ca imi doresc o schimbare de look. La varfuri parul meu este roscat, la radacina blond si in rest saten. Imi doresc o alta culoare dar nu sunt sigura pentru ce nuanta sa optez. Stiu ca asta se alege dupa anumite criterii (culoarea teenului, ochilor, etc.) si de asta vreau sa aud si alte pareri. Am icercat multe tratamente pentru schimbarea culorii parului, dar fara nici un efect. Acum este pentru prima data cand o sa-l vopsesc. Deci care nuanta credeti ca mi se potriveste?
Dau funda :**

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
In primul rand, pentru inceput, te sfatuiesc sa folosesti un nuantator, pentru ca va iesi dupa cateva spalari si nu iti vei arde parul, plus ca nu vei regreta amrnic culoarea in caz ca nu te prinde deloc.
Ochii albastri sunt cel mai bine pusi in evidenta de saten.Si de negru,dar nu te sfatuiesc sa alegi negru(si din proprie experienta si din sfaturile stilistilor).Da un aspect fals,nenatural,si iti adauga cativa ani la varsta,dar atata timp ca e doar un moft,poti incerca cu un nuantator)Poti opta pentru un ciocolatiu cu tente de roscat,e frumoasa culoarea,si nu e o schimbare radicala de look pentru inceput, si nu ai avea de ce sa regreti. Daca optezi pentru roscat, din nou e ok, se poarta(poate putin cam mult).
Daca decizi sa folosesti vopseaua permanenta, trebuie sa stii ca aici lucrurile stau un pic altfel.
1.Blondul.Arata foarte binela un ten alb si ochi albastri.Arata natural.Dar culoarea e cam greu de obtinut. Daca vrei un blond deschis trebuie sa te decolorezi, fie sa te vopsesti lunar pentru o deschidere treptata, dar astfel mereu vor fi diferente intre lungimi si radacini.Radacinile trebuie decolorate/vopsite lunar,iar daca ai u nuanta pretentioasa(platinat,cenusiu) trebuie vopsite lungimile, pentru ca vor capata o nuanta urata de galben-portocaliu sau apelat la diferite artificii(albastru de metil, sampoane nuantatoare)
, dar astea nu sunt o solutie, doar amana timpul de vopsire.
2.Negrul.Prinde peste orice culoare, dar nu il recomand, decat daca ai trasaturi perfecte.De obicei scoate in evidenta fiecare detaliu al fetei,imbtaraneste si da un aspect nenatural, nefiresc, unui ten deschis la culoare.O data ce te-ai vopsit cu negru, nu mai prinde nimic altceva peste, si nu mai scapi decat cu decoloratie. Avantajul este ca se obtine si se intretine usor.
3.Roscatul.Este o culoare pretentioasa.Pentru un rosu aprins, tipator sau nuante ca margenta, ai nevoie de o baza deschisa, deci in general o decoloratie.Culoare iese foarte repede la spalat, si ramai cu o nuanta de portocaliu spalacita(asta in caz ca nu optezi pentru blond aramiu). Trebuie mentinuta culoarea mereu u sampon special, si nuantator.La fel ca si in cazul negrului, nu scapi de rosu fara decoloratie, ba chiar mai rau.Scapi cel mai greu de roscat. Daca vrei sa te faci roscata, trebuie sa fii foarte hotarata, plus ca de obicei la fiecare vopsire, nuantele care ies difera. Daca nu te faci la salon, sunt mari sanse sa iasa mult mai inchis decat ti-ai dorit.
4.Saten/Ciocolatiu
Sunt culori calde, frumoase, usor de intretinut si se potrivesc oricarui tip de ten/culoarea ochilor etc.Cu aceste nuante nu ai cum sa dai gres.

La toate culorile, nuantele variaza, de la deschise pana la inchise(in afara de negru unde nu ai decat negrul clasic si cel albastrui), ai de unde alege.Eu ti-am scris avantajele si dezavantajele tuturor, fiindca le cunosc foarte bine si teoretic si practic, le-am avut pe toate, si am ramas la blond.Nu am introdus blondul la nuantator, fiindca nu vei obtine nimic, este dedicat doar prului deja blond, epntru aadauga reflexe si stralucire.In cazul tau daca te faci acasa,as opta pentru un ciocolatiu cu reflexii roscate(nuantator pentru inceput).Sau chiar un blond aramiu,ar arata foarte frumos pe trasaturile tale. Daca te tine bugetul, sau ai curaj acasa, poti opta si pentru un blond deschis, arata foarte pretty pe fetele cu ochi albastri si ten alb. Daca te decizi la rosu sau negru, gandeste-te de 10 ori inainte, si fa-te intai cu nuantator.
Orice culoare vei alege, dupa aceea va trebui sa iti tunzi varfurile, pentru ca se vor deteriora inevitabil. Daca spui ca parul tau este lung si bogat, iese din discutie bob-ul.Incearca o tunsoare in scari cu graduare accentuata, scari foarte dese.Vei face ravagii cu o noua culoare+noua tunsoare.Succes:*

| DeniiMT explică (pentru Just0a0dream):

Multumesc mult de sfaturi, chiar am observat ca te-ai straduit si ai ceva experienta. Pentru mine e prima oara cand ma vopsesc si sincer nu imi permit sa merg la un salon. Nu as merge pe brunet cu toate ca sunt foarte tanara (17 ani), imi e destul de teama de culoare si mai ales daca nu ma prinde sincer as regreta. Roscatul nu m-a atras niciodata, imi place sa-l vad la alte persoane, dar nu si in parul meu. As opta pe un blond nuanta champagne, avand in vedere si faptul ca am suvite aproape de radacina care sunt blonde. Mi-as dori foarte mult sa imi iasa culoarea din prima, si as opta pentru vopsea permanenta. Sincer sa ma vopsesc saten mi se pare putin aiurea din moment ce sunt oarecum satena (o combinatie de saten si blond, deci un saten foarte deschis). Cred ca blondul ma prinde si mai ales cel cu ombre. Tin sa iti multumesc mult pentru ca mi-ai impartasit din experientele tale, ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi la intrebare si oarecum pot sa spun ca mi-ai "deschis ochii". Multumesc frumos, o sa tin cont de sfaturile tale! :*

| Just0a0dream a răspuns (pentru DeniiMT):

Nu ai pentru ce, chiar imi face placere sa ajut oamenii, mai ales in privinta parului, pentru ca eu de-a lungul timpului, mi-am ars parul.Iti va iesi blond, din ce spui tu cred ca ai baza un blond inchis spre saten deschis.Pentru inceput ia-ti cel mai deschis blond care il gasesti in comert.De la nr 10 in sus, ca sa il deschizi.Luna viitoare ia-ti nuanta dorita si sunt sase mari sa iti iasa.:*

6 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa-ti faci tot parul ori saten, blond sau roscat. ( blondul e cam greu de intretinut, sincer ti-as recomanda un roscat, e foarte sexy si o culoare calda si frumoasa) Poti opta si pentru un ombre.Sau poti incerca sa-ti faci varfurile in culori nebune, ca albastru, roz, mov, verde).Nu trebuie neaparat sa te vopsesti pentru o schimbare de look, poti sa te si tunzi, insa decizia iti apartine.Mult succes!

| DeniiMT explică (pentru Etelca):

Eu am parul tuns filat de aproximativ 3 ani, deoarece e atat de bogat, incat daca nu-l tundeam asa nu-l puteam tine decat prins in coc sau coada si nu ma avantaja deloc. Din cauza asta imi doresc o schimbare de look in privinta parului. Oricum multumesc!

| AntoniaDeaconu1233 a răspuns:

Brunetele sunt bomba mai ales cu ochi albastrii + ai pielea alba ceea ce mi se pare super.Brunetul iti scoate ochii si trasaturile fetei in evidenta)sau blond platinat dar este cam greu de obtinut.Decolorantele de la kallos sunt foarte bune si oxidantele(ti-ar trebui cam 4 pudre decolorante si 4tubulete cu oxidant) amestecate cu un balsam bun de par. ai grija sa nu aplici decolorantul pe radacini(sunt deja blonde poti opta pentru vopsea normala). Daca nu iti iese culoarea din prima NU TE DECOLORA IMEDIAT astepti o luna pentru ca parul sa-si revina. TImp de o luna aplici uleiuri naturale, masti pentru a-si reveni. Daca nu te prinde blondul platinat poti aplica vopsea rosu aprins peste, sau tinctura de castelani, albastru de metil, violet de gentiana. Uite cateva exemple pe care le poti incerca:
1.https://www.google.ro/......ps?/search
2.https://www.google.ro/......ps?/search

| DeniiMT explică (pentru AntoniaDeaconu1233):

Multumesc mult pentru sfaturi! Sa speram ca o sa iasa ceva frumos din chestia asta. M-am uitat pe site-uri si sunt foarte frumoase nuantele, o sa vad ce imi iasa mie! :*