| anaisu a întrebat:

Heyhappy cate calori are un kilogram? mutumesc love struck

Răspuns Câştigător
| fluture2404 a răspuns:

7000 de calorii
Dar poate te ajuta si acest articol,
Reactia fiecarui organism este diferita; deci nu se poate vorbi despre o regula generala. Medicii nutritionisti considera ca un om poate slabi sanatos aproximativ 1kg/saptamana, facand miscare si avand o dieta nutritiva si hipocalorica. Atunci cand introduci in organism mai multe calorii decat consuma corpul tau, te vei ingrasa. Pentru a pierde kilograme, trebuie sa elimini mai mult decit asimilezi. Pentru a slabi 1 kg organismul trebuie sa arda circa 7000 de calorii prin diverse activitati, mai ales prin alergare, fitness, inot, etc. Trebuie sa ai in vedere si numarul de calorii provenite din alimentatie si sa reduci aportul caloric zilnic cu aproximativ 500 de calorii (comparativ cu caloriile consumate inainte de a incepe dieta). Mult succes!
Funda?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caloriile se calculează la 100 de grame de produs!
Deci... un kilogram de ce?
Pa, pa.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Anaisu, fiecare aliment are un anumit număr de kcalorii pe suta de grame. Deci trebuie să specifici ce aliment te interesează. Un kg de zahăr are mult mai multe calorii decât unul de mere, de exemplu.

| fluture2404 a răspuns:

Multumesc

| Angel0 a răspuns:

Un kg de?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9000kcal

| cartoful21 a răspuns:

E cam aiurea pusă intrebarea, insă daca te referi la câte calorii ar trebui să arzi pentru. a te ingraşa 1 kg, sau să pierzi pentru. a slăbi, eu am intrebat odata un nutriţionist si din câte mai ştiu eu in jur de 7700 kcal, depinde şi de metabolismul fiecăruia, de stomac, sunt mulţi factori care influenţeaza pierderea sau câstigarea unor calorii.