| RoxieXoxo a întrebat:

Hey!
Ce tratamente eficiente stiti pentru cosuri sau puncte negre?big grin
Fundita de rigoare!

Răspuns Câştigător
| bunny112 a răspuns:

Acneea este o afectiune a epidermei aparuta ca urmare a unei hipersecretii a glandelor sebacee si caracterizata prin puncte negre, puncte albe sau cosuri cara apar la suprafata pielii. In unele cazuri apar si leziuni mai profunde, denumite chisturi.

Unul din tratamentele pentru acnee ar putea fi ceaiul de galbenele in amestec cu una sau doua linguri de miere. Folosit in fiecare seara, inainte de culcare, acest tratament inlatura excesul de sebum ce duce la aparitia cosurilor.

Masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez. Diluezi un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugi mierea si taratele sau faina pana obtii o pasta omogena. Intinzi pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta. Stropesti fata cu apa rece, stergi prin tamponare si aplici un unguent cu galbenele sau propolis.

Praful de scortisoara si zeama de lamaie fac minuni pentru tenul dumneavoastra: preparati o pasta sau o crema din praf de scortisoara si zeama de lamaie si aplicati-o zilnic pe portiunea cu probleme; lasati-o sa actioneze cateva ore, dupa care inlaturati-o de pe fata cu apa calduta.

Masca de argila si portocala. Argila stimuleaza circulatia sangvina in piele si distruge germenii. Vitamina C din portocala curata pielii. Ingrediente: 3 lingurite suc de portocala si 2 lingurite argila. Sucul de portocala proaspat stors se amesteca intr-un vas mic cu argila, iar pasta obtinuta se aplica pe fata cu o pensula. Se lasa sa actioneze aproximativ 15 minute si se spala cu apa calduta.

6 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Incearca infuzile de musetel!
iti faci un ceai de musetel...o cantitate mai mare...il pui intr-un lighean, iti pui un prosop deasupra capului si stai la aburi cam 15 minute,cat poti tu sa rezisti,apoi cu o bucata de tifon, pansamet iti stergi fata, fara a aplica ceva dupa!
repeti tratamentul cel cam de 2 ori pe saptamana, pana cand crezi tu esti multumit de rezultate!
la mine a functionat, sper si la tine sa functioneze!

| Britney13 a răspuns:

Tratament cu prosoape calde. Functioneaza 100%.Am sa-ti explic cum sa faci acest miraculos tratament : pai iei niste prosoape, le bagi in apa fierbinte si le lasi acolo 15 min, le iei le lasi tot 15 min la racit si ti le pui pe zona unde ai punctulete negre sau cosuri, astepti 10 min si le iei dupa vreo 20 de ore se va vedea diferenta, dar ATENTIE asta depinde de piele, la alti poate dura o zi maxim doua iar cel mai putin poate dura 2 ore big grin sper ca ti-am fost de ajutor, hey si daca da da si un fundoibig grin te pup pe tine si pe toti :* pa

| yanis a răspuns:

Sex sau daca nu ai treaba cu asta...masti naturale si creme pentru ten VICY

| Alisstor a răspuns:

Zinerit. E un fel de medicament.

| ȚiulicăGabriela a răspuns:

Clean&clear
asta folosesc si eu

| crissuletz a răspuns:

Pai este o crema foarte buna la farmacii :ISOTREXIN; sau creme de la vichy norma derm pentru hidratare si e una cu rosu ca un sapun pentru cosuri/ pct negre...eu pe astea le folosesc acum. Am mai folosit creme de la artristy esential. Si alea sunt fooarte bune!