| bhaaa a întrebat:

Hey copiii! Care este cea mai buna solutie de a scapa de mustata I don't want to see nu e mare dar na ca si fata whistling benzi depilatoare am folosit Farmec dar nu mi se par extraordinar de bune... Altceva? alta solutie? sau alte tipuri de benzi?big grin

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu te fa cu lama. du-te la cosmetica, ti-o va lua ea cu ceara calda. intre epilari te poti face cu penseta, daca firele sunt mici nu prea ar trebui sa te doara. eu ma fac de ani de zile si nu mi-a crescut mai mare/deasa/neagra etc, ba din contra nu mi se vede aproape deloc.

| bhaaa explică (pentru BiuL):

Nuuuu nu ma fac cu lamalaughing))

| BiuL a răspuns (pentru bhaaa):

Bun tongue ca astia au idei aiurea

| valentingb a răspuns:

Sa inteleg ca esti fata?
Stai cuminte, sa nu te puna naiba sa te atingi de ea, ca o sa ajungi femeia cu musteata.Decoloreaz-o daca te incurca asa tare, dar iti zic eu ca pe mine nu ma incurca asta la o fata.
Totusi, fiindca ma pricep la asta, trebuie sa te atentionez ca probabil ai ceva dereglari hormonale, nu ar fi rau sa mergi la un consult ginecologic din cand in cand.
Pa pa!

| Sexonfire a răspuns:

Eu ma epilez cu ceara sesu pentru fata happy e foarte eficienta, abia dupa o luna ma mai fac din nou happy

| delonia a răspuns:

Eu zic sa incerci de la veet, adica eu de astea folosesc. a si mi-a zis mama ca unele persoane folosesc apa oxigenata si dupa arata ca firisoarele alea mici pe care oricum le ai pe fata. dar cum ai zis ca nu e mare incearca mai intai cu apa oxigenata apoi daca tot nu iti place apeleaza la benzi

| Azµre a răspuns:

Mai bine o lasa-i in timp se decolora si nu se mai vedea acu toata viata o sa stai sa o epilezi. mare greseala ai facut mai esti si mica. daca aveai 20 de ani mai ziceam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti creasca si mai rau laughing

| bhaaa explică (pentru anonim_4396):

Sunt bruneta si nu arata placut happy

| Dana211 a răspuns:

Incearca cu bezi epilatoare de picioare pentru ca sunt mai eficiente (chiar nu glumesc!) sau ceara normala

| Kyrie a răspuns:

Ii iei aparatul de ras lu tactu si te epilezi 20-25 secunde cu apa, ce-i asa de greu? laughing

| bhaaa explică (pentru Kyrie):

Cu aparatul sau big creste foarte deasa straight face

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Incearca cu ceara calda si ca sa nu se mai observe incearcă sa ţi-o decolorezi cu apa oxigenata sau exista maşină de epilat, e cam dureros, stiu, dar cu timpul te vei obişnui

| xOfiintaUnicata a răspuns:

Heii. Eu am 12 ani si mi-am epilat-o iti zic din propria experienta. Mna era puf da cum ai zis si tu na ca si fata. Deci cel mai bine ti-as recomanda ceara dar mai nou am gasit o metoda foarte foarte foarte buna si nu numai pentru mustata ci si pentru picioare, maini, subrata. E naturala si o poti prepara acasa : este epilarea cu zahar. Stiu pare o nebunie, sincer nici eu n am crezut cand am auzit.

E usor:
Ingrediente: 2 cesti cu zahar, 3 lingurite de suc de lamaie si un sfert de ceasca cu apa.
Adauga zaharul, sucul de lamaie si apa intr-o cratita cu peretii inalti si amesteca pana aduci amestecul la fierbere.
Continua sa amesteci la foc mediu.Amestecul final trebuie sa aiba o culoare maro-aurie. Descompunerea cristalelor de zahar dureaza, de obicei, intre 5 si 8 minute.
Cand amestecul pierde nuantele aurii si devine complet maro, ia-l de pe foc si lasa-l sa se raceasca.
Mod de aplicare
Inainte de epilarea cu zahar, pielea trebuie sa fie uscata si curata. In cazul in care pielea ta este foarte grasa, poti folosi un produs de curatare care sa contina extract de arbore de ceai.

Dupa ce amestecul s-a racit si s-a intarit, rupe o bucata si framant-o in mana, asa cum ai framanta si intinde un aluat de placinta.
Cand "ceara" devine moale, calduta si de culoarea caramelului o poti aplica pe zonele pregatite. Aplica pasta de zahar in directia de crestere a firului de par, apoi trage rapid in sens invers.
Poti repeta procesul de mai multe ori in aceeasi zona, deoarece pasta de zahar nu irita pielea. Daca au mai ramas fire de par, poti repeta procedeul, intrucat "ceara" rece din zahar nu este iritanta.
In cazul in care preferi sa folosesti o spatula si fasii de panza pentru epilat, adauga mai multa apa in amestec in timp ce il prepari, pentru a obtine o pasta mai subtire insa asteapta pana cand se raceste si poate fi aplicat. Nu pune niciodata amestecul fierbinte pe piele.
Mod de curatare
Foloseste un prosop umed pentru a curata reziduurile. Cea mai buna cale de a elimina rapid urmele de zahar de pe pielea ta este sa faci un dus.
Spre deosebire de epilarea cu ceara, metoda pe baza de zahar elimina doar straturile de celule moarte de la suprafata pielii, astfel ca pielea ta sufera mai putin ca in cazul epilarii cu ceara.
Daca totusi pielea ta s-a iritat usor, poti aplica o lotiune hidratanta. Orice urme ar trebui sa dispara in cateva ore de la epilare.
Poti reutiliza pasta de zahar ramasa, insa, daca ai pielea sensibila, este indicat sa o prepari de fiecare data cand ai nevoie.
Odata ce incerci epilarea cu zahar, vei descoperi ca pielea ta ramane fina mai mult timp si acest procedeu iti provoaca mai putin disconfort ca epilarea cu ceara, chiar executata de un profesionist, intr-un salon de cosmetica.