| LoOvE a întrebat:

Hey! cum as putea sa-mi las unghiile sa creasca si sa treaca de buricul unghilor.Mentionez ca imi rod unghiile cam exagerat, dar daca ma ambitionez voi incerca mai mult.Nu vreau de la Avon sau altceva.Stiu ca era un lac Mavala Stop dar la farmacii nu se gaseste.As vrea de la voi sa-mi spuneti niste retete naturiste pentru cresterea unghilor si as vrea sa va mai intreb ca daca acum la 13 ani nu am inca un format la unghii, pe viitor mi se vor forma"? Raspundeti-mi la toate intrebarile.Va rog!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi foarte bine daca te-ai da in fiecare seara cu ulei de ricin pe unghii. Ar trebui sa iei si un supliment de calciu (se gaseste la farmacie). Si mai exista un tratament foarte ieftin, dar eficient - umpli un vas cu apa calduta si dezolvi sarea in acea apa, si iti tii mainile in apa sarata 30 min - 1 ora. Unghiile tale se vor intari simtitor, vor deveni mai sanatoase si vor creste mai repede. Succes!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@Just.me, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere!

| Barajag a răspuns:

Pentru toate acestea iti trebuie rabdare si ambitie(aceea de a te nu-ti mai roade unghiile), sper sa te ajute cat de cat randurile de mai jos, daca mai ai nelamuriri imi poti trimite mesaj privat.
Cufundarea degetelor intr-o baie de ulei cald este ideala pentru hidratarea cuticulelor si a pielii din jurul unghiilor. Intr-un bol, amesteca 3-4 lingurite de ulei cald de masline, cu o jumatate de lingurita de zeama de lamaie. Inmoaie unghiile si mentine-le aproximativ 10 minute, iar dupa aceea aplica un strat de lac protector.
Inainte de a aplica lacul, spala-te pe maini pentru a indeparta uleiul. Principala regula de care trebuie sa tii cont pentru a avea o manichiura rezistenta este sa indepartezi orice sursa de grasime de la suprafata unghiei, altfel lacul nu va adera. Indicat este sa folosesti un lac protector peste care sa aplici apoi lacul colorat.
Pentru unghii sanatoase poti opta pentru un tratament cu vitamina A, solutie uleioasa (o gasesti in orice farmacie). La fel ca in cazul tratamentului cu ulei si zeama de lamaie, mentine stratul de ulei pe unghie timp de 10 pana la 15 minute si foloseste ulterior un lac de protectie.Bafta!

| Marutza a răspuns:

Si eu mi le rodeam cam mult acum ceva timp. In timp m-am mai lasatde obiceiul asta. Da-te mereu cu lac de unghii si nu o sa-ti mai vina sa le rozi. Asta e primul pas- sa nu iti mai rozi unghiile (sau cel putin sa nu le mai rozi rau, ca nici eu nu am putut renunta de tot laughing ). Atunci cand ti le tai (presupunem ca nu ti le mai rozi asa rau si apuca sa creasca), mai lasi o liniuta asa de unghie, adica nu ti le tai din carne. In cateva luni o sa ti se mai repare! Succes!winking

| Marutza a răspuns:

A... si inca nu ti s-au format unghiile definitiv, o sa ti se mai formeze, dar daca o sa continui sa le rozi asa rau, asa o sa iti ramana! Incearca metoda mea!winking big grin

| Ella_1816 a răspuns:

Incearca cu aplicarea uleiului de ricin seara pe unghia curata. Pentru ingrijirea lor de bun si uleiul de masline, dar ca sa iti creasca cel mai bun e cel de ricin. Si daca vrei o solutie pentru a nu le mai roade...hmm.cel mai bine intreaba intr-o farmacie