| Goddessss a întrebat:

Hey fetele!
Voi va aruncați machiajele după ce '' expira ''?
Va uitați pe spatele lor la semnul ala de expirare si le aruncați sau doar atunci când e o schimbare în culoare, textura etc?
Chestia e ca acum 2 ani eram ff obsedata si cumpărăm obsesiv machiaje si am 7 palete de farduri desfăcute, încă sunt ok, dar ma gândesc in viitor dacă o sa îmi facă ceva...
Am auzit ca cu timpul poți pune alcool sa le dezinfectezi...

Dar ce urăsc si mai mult e faptul ca am vreo 35 de rujuri si daaa, 2 sunt de 3 ani plus, iar restul la fel, 2 ani, 1 an sau 3 luni.

Credeți ca sunt ok sau trebuie s arunc câteva din ele?
Ma doare sufletul

Singurul lucru pe care l am respectat a fost mascara.
Aia o arunc după maxim 7 luni

Răspuns Câştigător
| Infinity123123 a răspuns:

Salut! Înțeleg că îți place să ai multe produse de machiaj și că nu vrei să le arunci. Dar este important să știi când este timpul să renunți la ele pentru a-ți proteja pielea și sănătatea.

În general, produsele de machiaj au o dată de expirare care este indicată pe ambalaj cu un simbol care arată un borcan deschis și un număr de luni (de exemplu 12M). Acesta este timpul recomandat în care poți folosi produsul după ce l-ai deschis prima dată1.

Dar dacă nu găsești acest simbol sau nu îți amintești când ai deschis produsul, poți urmări și alte semne care îți arată că produsul s-a deteriorat. De exemplu123:

Dacă produsul își schimbă culoarea, mirosul sau consistența
Dacă produsul se usucă sau se separă
Dacă produsul provoacă iritații sau alergii
Dacă produsul a fost expus la temperaturi extreme sau umiditate
Ca reguli generale1, poți ține cont de următoarele perioade:

Mascara: 3-6 luni
Fond de ten: 6-12 luni
Pudră: 18 luni
Farduri: 12-18 luni
Rujuri: 12 luni
Nu este recomandat să folosești alcool pentru a dezinfecta produsele de machiaj, deoarece acesta poate afecta calitatea lor și poate usca pielea. Mai bine investește în niște pensule curate și igienice pentru a aplica machiajul.

Sper că aceste informații te vor ajuta să îți organizezi mai bine trusa ta de make-up și să te bucuri de frumusețea ta naturală?

| Goddessss explică (pentru Infinity123123):

Într-adevăr, ideea e ca acum 2 ani am trecut prin niște chestii mai nasoale si am avut tot felul de gânduri si gesturi obsesive si aceasta a fost unul dintre ele. Cumpăram cumpăram si tot asa.
Le folosesc pe majoritatea, sunt foarte ok multe, nu au nimic, dar câteva dacă ma uit la termen ar fi expirate deși abia sunt atinse.
Mare păcat

| Salontanul a răspuns (pentru Goddessss):

Dupa raspunsul asta imi dau seama ca ai probleme. Acum inteleg eu reactiile tale ciudate. Imi pare rau pentru sanatatea ta! Ai grija si mergi la medic pana nu se acutizeaza. Vad ca deja jignesti multa lume. Abtine-te!

| Goddessss explică (pentru Salontanul):

In legătură cu ce?
Ca am grija de lucrurile mele sau?

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu incurajez lumea sa le arunce dupa data de expirare, incerc sa fiu responsabila, adica nu o influenta negativa, dar tot eu sunt aia care foloseste un creion de ochi negru, expirat de 4 ani. laughing)) Asta pana patesc ceva, vreo problema sau infectie, atunci cred ca ma voi lecui pe viata.

Un alt sfat, daca nu te superi, e sa tii evidenta colectiei tale.Pentru mine e destul sa greu sa cuprind cu orizontul mintii o colectie de 35 de rujuri, eu am doar 3. laughing In rest, o paleta cu 4 nuante de fard pe care vreau s-o folosesc pentru pictura si tablouri (tot expirata), si cam atat.Nu ma pasioneaza machiajul.

Daca daca pe tine te pasioneaza, cand tii evidenta stii foarte ce ai si ce nu, deci nu risti sa cumperi dubluri sau sa iti expire, si nu pierzi bani! Mie mi se pare o risipa extrema, cred ca aceste companii ar trebui sa ridice putin stacheta si sa creeze produse in cantitati mai mici, de exemplu la jumate.Astfel si ambalajele ar fi ma mici, plus ca te vei putea bucura de mai multe produse fara sa irosesti nimic.

La rujuri ma enerveaza ca mereu ramane o cantitate si in recipient pe care nu ai cum sa o folosesti, decat daca insisti cu pensula sau transferi in altceva. Am aflat ulterior ca exista make up artisti care fac asta (daca cauti pe insta #depotting, #depottingmakeup etc) mi se pare foarte ok, sa nu risipesti nimic.Iar ei doresc sa aiba si paleta usoara si totul la vedere cand machiaza pe cineva, deci e de inteles.Mai sunt si branduri care ofera pentru fard de ochi, de exemplu, direct cutiuta metalica, iar tu o poti atasa intr-o cutie magnetica cu capac transparent.Si astfel economisesti bani si spatiu, pentru ca iti comanzi de la ei ce nuanta vrei tu, iti faci propria colectie, plus ca nu mai ai paleta de plastic/carton etc de la fiecare brand care ocupa volum si obtureaza interiorul.Practic noi platim si pentru alea, si mi se pare aiurea, mai ales ca ajung toate la gunoi, de obicei...

Daca as fi in locul tau nu mi-ar placea sa am colectii si sa expire toate fiindca nu am cum sa le folosesc in termen. Si le-am scris unor companii despre asta, sa ofere optiunea de refill, inlclusiv ce am zis mai sus cu nuantele pe care le poti comanda tu pentru diferite produse, dar evident ca am primit seen, ca doar profitul e important. laughing In alte tari conceptul asta e deja destul de popular si prinde foarte bine, mai ales la brandurile mari.

Apoi, in loc sa arunci cosmeticele, incearca sa le duci la Sephora, daca ai in orasul tau.Preferabil sa fie golite (nu, nu conteaza daca le-ai cumparat de la ei sau nu), au acolo o cutie pentru colectare ambalaje si recipiente de machiaj, parfum si cutii/tuburi de plastic etc, astfel ca ulterior vor fi reciclate.

Daca zici ca te interesezi de obicei de parabeni si ingrediente toxice, iti recomand aplicatia Inci Beauty pentru telefon.Este si in romana.Scanezi codul de bare al produsului si primesti o nota de la 0 la 20, in functie de balansul de ingrediente nocive si ingrediente ok pentru sanatate.Notele mici nu sunt ok, notele mari indica prezenta a mai putine ingrediente daunatoare, sau chiar deloc. Iti ofera si lista cu acestea, unde poti vedea cu rosu si portocaliu ce e toxic, cu e cu galben e ok, cu verde foarte bun. Daca dai click pe fiecare ingredient scrie cum te afecteaza.Eu am ramas socata ca multe produse pe care le foloseam aveau in compozitie ingrediente cu rol de pertubator endocrin si alte minuni.

Cred ca noi femeile suntem destul de chinuite in ce priveste balanta hormonala si fara ajutor de la produsele din exterior, deci aplicatia e o binecuvantare.Nu mai cumpar nimic din magazine ce tine de machiaj, ingrijire, igiena, fara sa scanez.

Un alt sfat e sa cumperi doua rujuri in nuante diferite, nu apropiate si sa le amesteci tu pentru a forma o a treia nuanta, cumva intre cele doua. Again, economisesti multi bani.Eu fac asta si simt ca am 5 rujuri. laughing Am o nuanta de visiniu spre pruna, pe care o combin cu unul portocaliu piersica pentru a obtine un maro (voiam de mai mult timp sa cumpar ceva o nuanta nude, maro nu stiu cum, dar ma bucur ca mi-a venit ideea).

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Hey!
Da da, stiu site-ul ala. Ai foarte marre dreptate in legatura cu tot ce ai zis. Da, sunt genul care imi cunoaste absolut toate machiajele. Totusi consider ca fardurile fiind prafoase, nu expira chiar atat de repede si ei fac chestia cu expiratul pentru siguranta sau pentru mai mult profit. este totul in regula. Am donat 5 palete, 4 fiind aproape neatinse. La rujuri nu e mare bai pentru ca le folosesc des. Chestii de fata, nu am ca nu folosesc.
La skin care am doar 4 creme.

| dullcat a răspuns (pentru Goddessss):

Super atunci! Am editat putin raspunsul (dar dureaza pana se afiseaza), caci fiind entuziasmata, zici ca am scris cu picioarele laughing Si am mai adaugat ca poti combina 2 rujuri de nuante diferite, pentru a obtine o a treia nuanta, cumva intre cele doua. Again, win win!

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Ti-as fi dat raspunsul castigator, dar prea tarziu. Pare rau!

| dullcat a răspuns (pentru Goddessss):

Apreciez.Eu oricum nu umblu pe aici dupa funde. laughing Plus ca nu folosesc AI pentru raspunsuri.Citindu-l pe cel castigator, asa pare.

| Lioana a răspuns:

Le arunc doar daca le simt eu diferit. Nu ma intereseaza ce data scrie pe ele.
Daca si-au schimbat aspectul le arunc chiar daca sunt in termenul de garantie. Daca se păstrează la fel le folosesc si dupa expirare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu Nu le arunc
Le folosesc

| Anonimul151 a răspuns:

Machiajele de slabă calitate, după ce expiră dacă le folosești, există șanse destul de mari să îți iasă ceva pe față. Și la cele de calitate mai buna există aceasta șansă dar probabil ceva mai mică.

Le poți folosi însă nu mult timp după expirare pentru a evita acele riscuri.

Referitor la rujuri, nu cred că fac ceva rău.

| Goddessss explică (pentru Anonimul151):

Si eu zic la fel.
Adică eu mereu dar mereu spăl pensulele după ce le folosesc (doar fard uneori) nu folosesc fond de ten, bush nimic pe fata, ma enervează prostiile alea.
La rujuri si eu zic.
Am aruncat doar unul, dar efectiv am rujuri la care le scrie pe ele și 24 de luni si mai mult.
Poate cele lichide pot avea ceva probleme.
Dar efectiv am 2 de peste 3 ani iar unul miroase ca nou.

Si nu se pune problema de make up ieftin.

Am drugstore ca essence, catrice, maybelline, apoi nyx si high end ca morphe sau the balm.
Deci nicidecum ceva fake uri, plus ca am verificat 80% din produse sa vad dacă au parabeni si alte chestii

| dragodana a răspuns:

Salut!
Sunt de acord cu ce a spus Infinity123123.
Morphe si The balm sunt mai scumpe dar sunt middle range, ca si MAC.High-end sunt Dior, Chanel, Valentino etc.
Paletele de farduri le tin 1 an chiar daca au expirat, apoi ori le arunc(pe cele expirate) ori le dau mai departe.
Am o paleta de highlight-uri crema de 4-5 ani.O folosesc si este ok.Si este foarte low-end.
Mascara, daca o folosesc zi de zi, dupa 3 luni cand ar trebui aruncat ca oricum nu mai este produs. Daca il folosesc 1-2 ori/luna, il tin un an.
Rujurile le tin 7-8 luni.Le schimb pentru ca ma plictisesc de ele.
Blush, bronzer-cam un an.
Fond de ten cam 10 luni.
Deja am rezerve pentru anul urmator.
Daca depozitezi machiajele in conditii optime, adica in dormitor nu in baie, ar trebui sa tina destul de mult.

| Goddessss explică (pentru dragodana):

Am grija foarte mare cu tot.
Ziceam ca mereu spal pensulele, mereu dezinfectez si cutia exterioara, stau la umbra, rece, e chiar ok.
Asta e cea mai mica problema.
Deocamdată toate mi se par ca noi, dar vedem cu timpul...

Cu mascara da sunt de acord, asa se face