| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Mi-am cumparat ulei de argan si as vrea sa il folosesc pentru par. Ma puteti ajuta? As vrea sa stiu cum sa il aplic pe par. Trebuie clatit? Eu as vrea sa ma dau pe varfuri dupa ce fac baie, iar cand se usuca sa il indrept cu placa. FUNDA!

5 răspunsuri:
| costan a răspuns:

Uleiul de argan este la fel de bun si pentru par. In esenta, actioneaza si repara parul deteriorat care a fost expus la tot felul de agenti, acele produse chimice care ar trebui sa ne hraneasca podoaba capilara.

Acesta va consolida cu siguranta parul de la radacina pana la varfuri, un lucru pe care il doriti mai mult ca sigur atunci cand vine vorba de ingrijirea parului.

Spre deosebire de alte uleiuri care ingrasa parul, uleiul de argan se comporta diferit.

Uleiul de argan nu e deloc gras fiindca parul il absoarbe instantaneu. Mai mult, te poate ajuta sa economisesti timp cand il usuci cu feonul.

Concluzie: aplici ulei de aragon pe par de la radacina spre varfuri, lasi 5-10 min sa fie absorbit de firele de par dupa care il speli si usuci. SUCCES!

| Deliα a răspuns:

Normal ca se clateste.Se aplica pe cap ca un sampon obisnuit.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Cum sa folosesti uleiul de argan:

fata:

- il aplici noaptea ca pe un tratament sau dimineata ca baza de machiaj.

- incepe sa-l folosesti noaptea, pentru a vedea cum actioneaza asupra tenului tau. Poti apoi sa il aplici de doua ori pe zi, daca ai nevoie de mai multa hidratare.

- aplica-l doar pe zonele cu probleme: cosuri, riduri, cicatrici.

- ai nevoie de doar cateva picaturi pentru intreaga fata.

- uleiul de argan se absoarbe rapid si se aplica prin miscari circulare

- il poti aplica si pe buze.

Unghii:

- pentru a intari unghiile, amesteca parti egale de ulei de argan si suc de lamaie. Tine degetele in amestec timp de 10 minute. Unghiile vor deveni mai rezistente, mai stralucitoare, iar cuticulele vor fi mai moi.

- maseaza cateva picaturi de argan pe maini, inainte de culcare.

Par:

- aplica din belsug ulei de argan pe par, de la radacina pana la varfuri, si tine-l infasurat 30 de minute in prosop sau peste noapte. Spala parul a doua zi si coafeaza-l normal. Repeta procedeul o data sau de doua ori pe saptamana, pentru un par stralucitor si sanatos.

- pentru a domoli parul rebel, aplica doua picaturi de ulei de argan in palme si trece-le prin par.

Corp:

- masajul cu ulei de argan imbunatateste fermitatea pielii si relaxeaza muschii.

- aplica-l pe intreg corpul, dupa baie, si maseaza-l usor.

- cu timpul, vergeturile sunt reduse.

- aplica-l pe corp doar dupa expunerea la soare!

| Hessa13Bullet a răspuns:

Uite cum functioneaza treaba: te dai cu el pa parul uscat si stai asa 30 de minute(MINIM) apoi te speli normal.(pentru un + de hidratare ar fi bine sa folosesti si balsam, asta doar daca nu ai parul gras deja)