| cristina_7025 a întrebat:

Am de facut o descrie a unui tablou de vara si chiar nu am idei. Ma puteti ajuta si pe mine, va rog?

Răspuns Câştigător
| ZuzaTA a răspuns:

Te pot ajuta eu:

E vara. Soarele ca un cuptor isi trimite spre noi sagetile de foc si isi scutura praful de aur in aer.
Eu ies la joaca cu prietenele mele.
Fica cea mai stralucitoare a anului ma imbratiseaza cu caldura.

Obrajii imi sunt rosii si ochii senini, iar soarele ma dojeneste cu razele sale fierbinti ce coc granele.

Ajung la marginea satului unde vad capitele de fan parfumat, campul plin de flori albastre de cicoare mai curate ca albastrul cerului, pomii incarcati in lumina si culoare, cararile de soare, mingea de aur de pe bolta azurie a cerului si livezile scaldate-n aur...

Sau

Zilele vacantei de vara s-au apropiat repede.toti copii isi fac planuri pentru bine meritata vacanta dupa un an scolar plin de realizari. Unii merg la bunici, altii la mare, la munte, toti sunt bucurosi.
Eu impreuna cu familia merg la mare.Imi place foarte mult apa inspumata, nisipul fin si cald de la malul marii. Restul vacantei mi-l petrec la bunici ajutandu-i la treburile gospodaresti. M-a intorc acasa aproape de inceputul anului scolar, dar pana atunci ma bucur de ultimele zile de vacanta la bunici. Urmaresc in fiecare zi randunelele de la streasina casei care isi pregatesc puisorii de plecare in tarile calde. Imi este greu caci si eu voi pleca si va ramane casa bunicilor fara randunele si fara randunici.
In apusul soarelui imi depan gandurile traite de-a lungul vacantei si le astern pe hartie care vor ramane amintiri in paginile copilariei mele.

Sau

Este vara. Mingea de aur de pe bolta azurie este pe cerul senin.Vara albinele alearga din floare in floare cautand polen. Roua rece sta pe iarba verde, pasarile care parca vorbesc zboara in stoluri acoperiind vazduhul ca o patura imensa neagra, parfumul florilor te invaluie intr-o mireasma imbietoare.
Padurea te atrage prin culoarea ei precum a unui smarald, iar freamatul frunzelor te indeamna sa intri in padure, greieri care canta neobositi parca la vioara iti da o senzatie de liniste.
Vara taranii culeg recoltele bogate de pe camp, de dimineata pana seara. Altii doar acum planteaza roade ca sa le culeaga la toamna.
Animaleleincep inca de pe acum sa-si adune provizii pentru iarna cea rece care tine patru luni din noiembrie pana in februarie.
In anotimpul vara oamenii merg in concediu sa se relaxezela mare. Dimineata se plimba pe malul marii in timp ce rasare soarele iar dupa aceea stau la plaja sau se duc in apa sa inoate.
Tot in acest anotimp copiii se joaca pe afara jocuri precum : baba oarba, sar elastic se joaca fotbal si volei.
Mie imi place anotimpul vara pentru ca este cald si este o atmosfera care parca nu te-ar mai lasa sa intri in casa ci doar sa stai doar afara ca o frunza in bataia vantului.