| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.Am o problema.Am 12 ani, 1.65 inaltime si 65 de kg. Imi doresc foarte mult sa slabesc. Chiar nu stiu cum.Am incercat sa fac exercitii si sa mananc mai sanatos dar bunica mea face o mancare deosebita de la care nu ma pot abtine. II spuneam intotdeauna sa vreau sa slabesc iar ea imi zicea ca am timp. Am timp am dar cand ma uit in oglinda vad ceva care ma nemultumeste. Am ajuns la pasul in care burta e mai mare decat sanii straight face. As vrea o dieta exacta daca ma puteti ajuta. Dar fara sala, tratamente costisitoare sau mancaruri sofisticate. Fundita puppy dog eyes!

7 răspunsuri:
| justde3a a răspuns:

Uite cum sta trebuie.
Nu ai cum sa ti un regim de la varta ta. Cel mai indicat este sa mananci sanatos. Adica fara paine alba, fara margarina (care contine plastic) poti sa mananci unt, nu manca crembusti(nu vrei sa stii din ce sunt facuti), reduci dulciuriile, si incearca sa bei multa apa, cand cumperi ceva uita-te si pe eticheta... Dar cel mai important mananca o masa copioasa dimineata sh dupa ora 20 nu mai mananci nimic( daca nu te poti abtine mananca un fruct), si fara paine alba! Si daca ai face si sport ai slabi mult mai repede. Poti sa faci niste exercitii aerobice dp net sau sa alergi happy.
Succes!

| claudiucop a răspuns:

Fara sala. alearga azi 10 min maine 20 si tot asa. o zi pauza 2. dar sa tii un ritm.iar cu mancare evita prajeli, ulei grasimi mai putina sare. o sa vezi rezultate. si fara coca cola sucuri acidulate ducliuri etc, nu manca seara tarziu si hidrateaza-te ( bea multa apa) succes! nu te lua dupa bunicata e batrana. daca nu slabesti acum.la 20 de ani va fi mai greu

| freakazoid a răspuns:

Fi si tu mai severa cu tine. Iti impui o dieta hipocalorica (in loc de 1600 kcal cat trebuie sa manance o fata la 12 ani mananci putin mai putin, sa zicem 1200-1300 kcal) faci si sport (peste 15 min pe zi de efort la capacitate maxima - asa arzi grasimile mult mai rapid) pana cand slabesti, cand ai slabit si ajungi la greutatea dorita, revi la 1600kcal. Incepe sa calculezi cate calorii mananci si nu te mai lasa ispitita de mancarea gustoasa a bunicii.

Sincer sa fiu tind sa-i dau dreptate bunicii tale, nu cred ca 12 ani e varsta la care te uiti pe etichete si numeri calorii. Dar e alegerea ta!

| Jorah a răspuns:

Oau cum ai reusit aceasta performanta eu la 13 ani ai mei am 45 kg laughing. In fine iti recomant exercitii cardio. Adica alearga prin parc.
Alegeti un traseu pe care il faci in cat mai scurt timp.
Dupa ce esti convinsa ca mai scurt de atat nu poti alegetil altu. Cel mai bine in vacanta de vara sau iarna seara si dimineata.
Foarte foarte multe abdomene scurte cu picoarele in unghi 90 grade. Si dai asa pana intr-un an o sa vezi cum arati.

| AlexOrian a răspuns:

Uite sfatul meu, in 2 saptamani slabesti sigur 5 kilograme:
1.Fa sport si cand vi vei observa ca tie foame nu? Ei bine mananca 2 fructe, cand faci sporturi grele corpul este obosit si isi ia energie din grasime, dar dupa ti-o cere inapoi, tu nu o sa ii dai grasime ci energie din fructe, cauta sa faci inot sau sporturi care te obosesc rau, daca faci sport 2 zile si a 3-a zi mananci KFS s-a dus totul de rapa! Mananca supa si piept de pui pentru ca el este muschi nu grasime!
2.Incearca sa faci macar 2 ore pe zi sport, adica flotari, alergari, abdomene etc...
3. Daca nu te poti abtine, am o solutie:
De luni pana sambata ti regim, iar duminica poti manca ce vrei! Absolut!
Sper ca te-am ajutat!

| Clax a răspuns:

Slabeste acum cat timp poti si iti este usor pentru ca mai tarziu nu vei mai putea recupera. Iti sugerez o dieta personalizata adaptata varstei tale. Iti poti genera propriul program individual de slabit de pe www.dietapersonalizata.com dar completeaza corect chestionarele, nu minti pe nimeni ci doar pe tine insati.

| SabinaSaby08 a răspuns:

Buna! Si eu sunt destul de complexata, dar de cateva saptamani stiu ce sa fac:Mancaruri interzisetongueaine alba( ingrasa cel mai mult; mancaruri prajite; grasimi etc..BEa multa apa sau ceai asta te hidrateaza si te ajuta sa elimini ceea ce nu e bun. Mananca legume cat poti si carnea NU este interzisa! Poti sa mananci carne dar fiarta sau la cuptor cu legume.Mult Succes! :X