| alessandra10 a întrebat:

Astazi mi-am tuns parul pana la umeri si sunt curioasa: in cat timp va creste pana la jumatatea spatelui? As fi recunoscatoare daca mi-ati recomanda si niste modalitati prin care sa il fac sa creasca mai des si mai voluminos. Dau fundita!happy

2 răspunsuri:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Viteza cresterii parului este determinata genetic.Parul creste in medie 1 cm-1, 5 cm pe luna, cel mult 2 cm daca ai gene bune si daca il stimulezi cu suplimente si masaj.Nu exista tratamente sau produse minune care iti fac parul sa creasca nu stiu cati cm pe luna,crede-ma, nu exista, si toti care zic asta ori sunt paranoici ori sunt platiti sa faca reclama pe net, ori mint! Parul iti va creste, stai linistita.Cu cat esti mai atenta si concentrata cu ideea fixata pe cresterea parului, vei avea impresia ca nu mai creste.Pana vara viitoare il vei avea pana la jumatatea spatelui daca il ingrijesti corespunzator si nu abuezei de vopsea/placa/feon etc.Foloseste sapon adccvat parului, nu il spala mai des de 2-3 zile, foloseste masca in loc de balsam la fiecare spalare.De asemenea,masajul scalpului cu ulei de ricin sau in timpul spalatului cand samponezi stimuleaza circulatia sangelui la nivelul scalpului,si, deci, cresterea parului.Dar insist, si repet, pana intelege toata lumea.Cu totii, inclusiv eu, ne dorim un produs,, fermecat" care sa ne faca parul sa creasca intr-o luna 20 de cm, dar nu exista, nu are cum.In comert exista,multe, care promit accelerarea, dar ACCELERAREA, deci il stimuleaza sa creasca 0, 5 cm maxim 1 cm pe luna in plus, nu 7 cum asteapta majoritatea..Cu ingrijir corespunzatoare si rabdare, vei vedea ca parul va creste.Nu vezi rezultatul intr-o luna 2, trebuie sa ai rabdare.Nu uita ca taiatul varfurilor e foarte important.Mai bine iti iei 1 cm-2cm o data la 6 luni si iti mentii parul lung dar sanatos, decat sa te tunzi o data la un an jumate-2 cate 10 cm din el, nu merita, si nu vei avea in veci parul lung asa.Parul se despica la varfuri,e firec sa tunzi putin din ele, altfel se rup si vin textele alea,, nu imi mai creste parul", sau mai rau, e din ce in ce mai scurt.

| mahomie4life a răspuns:

Firul de par creste cam 1-2 centimetri pe luna, si depinde de noi cat de natural va arata.Alimentatie echilibrata,sport, somn suficient sau cateva masti.
Iti recomand ulei de ricin, argan, masline, de asemenea inceaca si o masca cu miere.Ca sa creasca acesta trebuie sa fie sanatos, de aceea iti recomand Garnier ultra doux 5plants, e foarte bun!