| Biuu21 a întrebat:

mi se ingrasa parul in aproximativ 2 zile de la spalare, ce metode naturiste stiti pentru parul gras?

3 răspunsuri:
| Puffulets a răspuns:

Masca cu miere si galbenus de ou
O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste. Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.
masti naturale
Masca cu miere si lamaie
O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.
masti pentru par gras
Masca cu miere si smantana

In locul lamaii, la fel de bine se pot folosi doua linguri de smantana, care se amesteca de data aceasta cu doua linguri de miere, se va omogeniza bine si se aplica pe parul proaspat spalat pentru 10 minute.

Masca cu banane si miere
o banana coapta
doua linguri de iaurt
doua linguri de ulei din germeni de grau
1/4 lingurita de lecitina
1/8 lingurita de miere de albine
2 lingurite de lapte condensat
2-4 picaturi de ulei esential ylang-ylang
Masca se aplica pe parul proaspat spalat, lasandu-se sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste bine. Se repeta o data pe saptamana.
Masca cu miere si ulei de masline
Folosita pentru tratarea caderii parului.
o jumatate de ceasca de ulei de masline cald
o lingura de miere
o lingurita de scortisoara
Se lasa 15 minute, dupa care se clateste.Bafta!:*

| miamia1 a răspuns:

Http://www.mayra.ro/......r-minunat/ Un articol scris de mine. Incearca primul tratament:*

| FFG454 a răspuns:

Dove e cel mai bun pentru chestia asta.