| LolitaLo a întrebat:

Va rog ffffff mult ajutati.ma! Ce creme bune pentru cosuri si puncte negre stiti? Dar care dau rezultate bune? Si mi.au aparut de la cum imi storceam cosurile urme.Cu ce crema sau cum as putea sa le fac sa dispara? Si de unde as putea lua cremele? Va rog ajutati.ma. Funditahappy

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Iar pentru punctele negre ar trebui să mergi la cosmetică.
Succes. Numai bine.

7 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Eu folosesc o crema anti-acnee de la Gerovital. Contine igrediente naturale si este foarte buna. Poti folosi si alte produse din farmacii, daca cea recomandata de mine nu iti prieste. Cat despre urmele de la cosuri, foloseste o crema cu propolis sau galbenele deoarece are efect cicatrizant. Toate cremele enuntate mai sus, le gasesti la farmacii. Iti recomand sa mergi la Sensiblu deoarece este o farmacie bine aprovizionata si gasesti multe produse pentru cosuri. Sper ca te-am ajutat!

| AndraNicoleta a răspuns:

Garnier 3 in 1. O folosesti ca masca de 3 ori pe saptamana si ca gel de curatare in fiecare zi. Daca nu ai exagerat de multe cosuri, in maxim 2 saptamani scapi de ele.
Si ar mai fi niste fiole cu extract de iris pe care le gasesti la plafar, dar sunt foarte puternice.
Bafta!

| Alexutza25 a răspuns:

Eu foloseam inainte Zineryt, se gaseste la farmacie. Pot spune ca e foarte bun, m-a ajutat mult, si mi-au disparut din cosuri. costa in jur de 30 de lei. Daca vrei ceva mai ieftin poti gasi si acneogel, care nu e mai mult de 10 lei. Am auzit de la o fosta colega ca e bun. Ea l-a folosit si dupa un timp i-au disparut. Stiu asta fiindca o vedeam zilnic la scoala si saraca avea multe cosuri sad. Poti incerca si o masca naturala din miere si aspirina. Stiu ca suna ciudat, dar functioneaza, daca te dai de 2 ori pe saptamana big grin Succes :*

| EvangelineLovin a răspuns:

Eu foloseam de la farmacie, era 8lei, crema cu salvie si sulf, era bunicica.Sau poti sa mai iei de la farmacie plic cu argila si sa faci masca, e foarte buna.Sau dai cu spirt si dupa dai cu o crema hidratanta ca sa nu ti usuce pielea.Sanatate.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Mădulici a răspuns:

Pure zone de la L'oreal.
Dupa parerea mea, este foarte bun.

| AnnaSiAtat a răspuns:

Eu stiu o spuma cu care te dai iti mai dispar din cosur, dar in timp, daca te dai cu spuma in fiecare dimineata, apoi te catesti este de la avon:solutions pus +Pure Pore-fection