| Ooopss a întrebat:

Hey TPU! Va rog mult de tot spuneti-mi si mie niste remedii/masti pentru cresterea mai rapida a parului. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratament simplu cu ulei de ricin - Datorita ingredientelor sale acest ulei stimuleaza regenerarea si cresterea parului, precum si fortificarea firului de par. Se recomanda masarea parului in fiecare seara, timp de 5-10 minute, apoi clatirea parului cu putin sampon si apa din abundenta.

Fiertura de brusture – Se fierb 4-5 linguri de radacina de brusture intr-un litru de apa, se da un clocot si apoi se lasa fiertura la racit pana devine calduta. Se spala parul cu aceasta si se maseaza intens la radacina. Pentru efecte foarte bune contra caderii parului puteti pune in apa si urzici (frunze sau sub forma de plicuri de ceai) si masati parul cu fiertura obtinuta.

Reteta 1 pentru par: aveti nevoie de -2-3 catei de usturoi pisati bine, 3 lingurite de miere de albine, o lingura de ulei de ricin, 3 galbenusuri de ou si 5 lingurite de ulei de masline. Se amesteca toate ingredientele pana cand obtineti un continut omogen. Se aplica masca pe parul uscat si se maseaza timp de 5-10 minute scalpul si radacina firelor de par. Se acopera apoi capul cu un prosop caldut si se sta cu masca timp de o ora. La final va spalati parul cu putin sampon hidratant si apa din abundenta. Aceasta masca se recomanda o data pe saptamana, iar in cazurile grave de cadere a parului de 3 ori pe saptamana, asociind si tratamentul cu ulei de ricin.

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Pai exista foarte multe masti si tot felul de tratamente care cica ar trebui sa iti faca parul sa creasca mai repede insa iti spun ca de fapt nu fac mai nimic. Cu adevarat iti fac parul sa creasca mai repede, mai repede cu 3 mm si am spus milimetri pe luna asa ca si cu aceste tretamente si fara ele e acelasi lucru. Am vazut ca intr-un comentariu ai spus ca iti speli parul aproape in fiecare zi, lucrul asta e foarte rau, deoarece slabeste firul de par si il face sa creasca mai greu, si eu aveam inainte aceasta problema, am inceput sa folosesc sampon de la clear apoi de la garnier cu aloe vera si il tin tot timpul prins in coc si il spal de 2 ori pe saptamna si am parul mult mai sanatos si creste mult mai repede decat inainte. Desigur daca folosesti placa de par, renunta la ea, sunt multe fete care au renuntat la placa pentru o luna si l-ea crescut parul incredibil de mult in aceea luna, de asemenea daca folosesti feon, incearca sa nu il mai folosesti si sa iti usuci parul cu prosopul, sau sa il lasi sa se usuce natural, eu una il usuc cat de cat cu prosopul apoi ma culc cu el inca ud si se usuca pe timplul nopti apoi dimineata dau in el cu un ulei de la kallos restructural crystal fluid si apoi il prind si asta e.

| 愛日本 a răspuns:

Ulei de ricin, sau spalate pe el in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ginkgo Biloba
Este imposibil sa nu fi auzit pana acum de Ginkgo Biloba si efectele spectaculoase ale acestui arbore. Este unul din remediile antice, utilizat in lupta impotriva diferitelor tipuri de afectiuni, de la unele mai usoare si pana la altele grave, in special in medicina alternativa traditionala in China.

Odata ce a devenit cunoscut si in restul lumii, specialistii au descoperit ca aceasta planta poate fi utilizata pentru mult mai multe scopuri. Dintre acestea, o cunoscuta proprietate a extractului de Ginkgo Biloba este imbunatatirea circulatiei sangelui. Cresterea parului este strans legata de circulatia sangelui in pielea scalpului, deci daca ai probleme cu caderea parului este indicat sa apelezi la aceasta planta minune.

Scalpul va fi oxigenat mai bine, ceea ce face ca nutrientii si vitaminele s aajunga mai usor in vasele capilare. Acest fapt nu doar ca incurajeaza cresterea parului, dar repara si foliculii deteriorati si creste rezistenta firelor de par.

2. Coaja de mar
Merele nu doar ca tin doctorii la distanta, ci micsoreaza si efectele negative pe care le au factorii de mediu si substantele chimice asupra parului. Pe langa energia pe care o ofera organismului, merele au si cateva vitamine esentiale care imbunatatesc fluxul sangvin si implicit, cresterea parului.

Marul este o sursa importanta de substante naturale care lupta impotriva caderii parului si a altor probleme ale scalpului. Coaja de mar este principalul factor benefic, o adevarata bomba de energie si nutrienti, deci incearca sa introduci in dieta ta zilnica merele, daca iti doresti sa remediezi problema caderii parului.

3. Ceaiul verde

Desi multe persoane beau ceai verde strict pentru placerea gustului, nu trebuie ignorate efectele miraculoase pe care le are asupra parului. Utilizand ceai verde, cresterea parului nu mai este deloc un lucru imposibil. Folosit atat ca masca pentru par cat si baut direct, ceaiul verde ofera protectia necesara foliculilor de par. Antioxidantii pe care ii contine sunt necesari atat organismului cat si scalpului, iar parul tau se va bucura de beneficiile pe care le vei observa intr-un timp foarte scurt.

4. Aloe Vera
Probabil nimeni nu e surprins de multitudinea de beneficii continute de Aloe Vera. Aceasta planta este cel mai frecvent utilizata in ingrijirea pielii, a corpului si a parului. Specialistii au descoperit efectele incredibile pe care le are asupra firelor de par. Ritualul pentru cresterea parului este masajul. Taie o frunza de Aloe Vera si foloseste sucul rezultat pentru a-ti masa scalpul. Asteapta 40 de minute, apoi clateste-te cu apa calduta. Insista in locurile cu probleme, unde ai observat o cadere alarmanta a firelor de par. Continua tratamentul timp de o luna, zilnic sau cat de des iti permite timpul si vei observa schimbarea.

5. Ginseng

Ginsengul este folosit de o multime de firme care se ocupa de producerea cosmeticelor pentru par si exista motive intemeiate pentru folosirea intensiva a acestuia. Ginsengul este cunoscut pentru capacitatea de a elimina substantele chimice si impuritatile din organism, creand un scut impotriva acestora.

Pe langa faptul ca ajuta circulatia sangelui, ginsengul poate creste si producerea de celule noi. Acesta este factorul principal pentru care ginsengul este preferat in tratamentele pentru par. De asemenea, asigura si hidratarea necesara scalpului. Incearca extracte si suplimente naturale cu ginseng, pe care le gasesti in farmaciile naturiste.

Ofera o atentie deosebita daca vezi ca parul tau cade in exces. Foloseste de asemenea tratamente cu uleiuri calde pentru a imbunatati sanatatea parului, deoarece acestea ii furnizeaza mineralele si nutrientii naturali. Esti libera sa incerci tratamentele naturale si sa il alegi pe cel care ti se pare cel mai potrivit organismului tau.
Si nu uita ca intotdeauna natura este mai buna decat substantele chimice, indiferent de cat de frumos ar fi acestea ambalate si promovate si de cat de mare ar fi pretul. La noi in tara inca este valabila parerea generala conform careia cu cat un produs este mai scump, cu atat este mai bun, ceea ce ne face sa ignoram minunile pe care natura ni le furnizeaza.

| Ooopss explică:

Cu ulei de ricin nu merge...am incercat, dar eu si asa am parul gras si daca ma dau cu ulei de ricin devine mai uleios dupa baie.Si de spalat, ma spal in fiecare zi sau uneori o data la 2 zile cu sampon special.

| magdaliciii a răspuns:

Am auzit ca daca iti faci ceai de urzica(fierbi urzici in apa)si te clatesticu el dupa ce te speli pe cap, iti creste mai repede.o zi buna!