| LuckyFf a întrebat:

Hey! Vroiam să vă întreb pe voi, fetelor? Voi când vă duceți la școală cum vă machiați? Eu am ochii schimbători la lumina, sunt verzi - spre caprui. Și vreau să ma machez si eu si nu stiu cum, si nu vreau ceva strident pentru că nu imi place, ceva simplu noante care sa ma avantajeze. Cu cât veniți cu poze sau cu tutoriale cu cât mai bine

Funda! Urgenttt! Please.

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Pentru scoala, trebuie sa porti un machiaj cat mai decent. De preferat este sa te dai cu putin gloss sau balsam de buze, blush daca ai fata palida, rimel negru si mai rar creion de ochi. Pentru machiajul fetei, foloseste o crema coloranta sau un fond de ten lejer, cu o formula usoara.
Pentru banchet, trebuie sa apelezi la un machiaj putin mai complex, mai exact, un machiaj de seara. Pentru machiajul fetei, foloseste un fond de ten special pentru tipul tau de ten, un corector pentru a masca micile imperfectiuni si blush. De pudra nu cred ca este nevoie, deoarece incarca destul de mult tenul. Dar o poti folosi in cantitati normale daca vrei, deoarece aceasta ajuta la fixarea machiajului. Pentru machiajul ochilor, ar fi trebuit sa ne spui ce culoare are rochia. Ti-ar sta bine cu nuante de violet, pruna, lila, verde, bej, auriu. Iti recomand sa folosesti tus de ochi si rimel negru. Iar pentru buze, da-te cu un gloss sau cu ruj in functie de culoarea pielii. Daca vrei ca buzele tale sa para mai mari, da-te mai intai cu ruj si dupa, da-te cu putin gloss. Uite cateva link-uri:
http://lectiadestil.ro/......-irisului/
http://lectiadestil.ro/......-de-seara/
http://lectiadestil.ro/......jul-de-zi/
Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te machiezi inca de pe bancile scolii peste 15 ani o sa fii plina de riduri, cel mai frumos machiaj al tineretii in special este naturaletea

| PanaceuUniversal a răspuns:

Bai fetelor... invatati mai intai sa vorbiti, si apoi sa va "Machati".

Se spune " machiez " cu "e" de la elefant.

http://dexonline.ro/definitie/machia

| LuckyFf explică (pentru PanaceuUniversal):

Nu crezi că ești putin răutăcios /asă! Sincer, am mare nevoie am un banchet de sfârșit de an, si vroiam să iau ceva simplu ca să nu atarg prea mult atentia. Tocmai de accea am zis un machiaj de școală. happy Oricum Îți Mulțumesc! happy

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru LuckyFf):

Ok... iarta-ma, dar tin mult la limba romana.
Cat despre machiaj, daca este pentru banchet, in primul si in primul rand trebuie sa ai rochia. In functie de culoarea rochiei si a accesoriilor, si in functie de culoarea ochilor tai, vei dori sa faci un machiaj subtil, dar care sa iti scoata ochii in evidenta, cu o linie de creion bine trasa, putin luciu de buze, ( blush-ul este optional )

| FailL a răspuns:

Mov, roz. astea te avantajeaza la ochii tai verzi...

in rest, putin creion, rimel, blush pink si luciu transparent...

| eldiva a răspuns:

Iti recomandam www.eldiva.ro Colectii noi de costume de baie pentru aceasta vara!

| Girl0008 a răspuns:

Pai rimel [mereu]
Si creion de ochi negru
Atat si rar cu tus negru stalucitor dar nu mult.
Succes!
Ai grija sa nu te machezi strident!

| LuckyFf explică (pentru Girl0008):

Îți multumesc, dar cu creion nu prea imi sta pentru ca atunci se deschid și mai si la culoare și arata putin ciudat. Dar merci de raspuns. :*

| XxBooMBoOxX a răspuns:

Http://www.imagineamea.info/machiaj-pentru-scoala/

85&ty=153&sig=100036808891173002139&page=6&tbnh=134&tbnw=118&ndsp=20&ved=1t:429,r:18,s:99,i:44&biw=1024&bih=641