| Loola_4761 a întrebat:

Hi! Am inteles ca pot sa imi fac suvite albastre cu albastru de metil..cum il folosesc? Il pun pe par si dupa ma spal sau dupa ce m-am spalat...big grin cum vine asta?big grin Funda:*

Răspuns Câştigător
| opacatoasa a răspuns:

După ce îţi speli părul şi încă nu s-a uscat în totalitate, aplică albastrul de metil (nu e neapărat să îl amesteci cu apă având în vedere faptul că vrei să îţi colorezi doar câteva şuviţe). Eu nu foloseam pensulă, ci îmi luam nişte manuşi chirurgicale şi băgam degetele în albastrul de metil, iar apoi le dădeam pe şuviţă. Albastrul de metil pune-l într-un vas mic (eu foloseam un capac mai adânc de la un borcan de plastic). După ce ţi-ai colorat şuviţele dorite, usucă-le cu feohnul, sau lasă-le să se usuce natural să vezi cum au ieşit. Te sfatuiesc ca după aceea să îţi mai clateşti odată suviţele ca să nu fie îmbibate cu prea mult albastru de metil, căci se va lua foarte mult pe haine, mâini, lenjerii etc, însă nu foarte mult ca să nu se ducă culoarea prea tare. În prima noapte poţi să pui un prosop închis la culoare pe perne, sau altceva ce poţi să murdăreşti, pentru a nu murdări feţele de perne. În primele zile culoarea ţi se va lua pe mâini, o să le ai cam albastre, însă mai apoi nu vei mai avea probleme.
Te sfătuiesc să nu îţi colorezi prea multe şuviţe odată, având în vedere faptul că e la prima încercare, sau fă-le cât mai subţiri. La început culoarea va fi albastru-turcoaz şi treptat se va înverzi, dar deprinde şi de nuanţa naturală a părului tău.
Îţi urez succes, să ne spui ce ţi-a ieşit. big grin

| Loola_4761 explică (pentru opacatoasa):

Am parul saten big grin, un saten mediu sa zic...nu-i nici inchis nici deschis foarte tare, dar pare mai deschislaughing...

6 răspunsuri:
| bitihacy a răspuns:

Dupa ce te-ai spalat pe cap si parul e aproape uscat dai pe par cu o pensula (pentru suvite) cu albastru de metil apoi usuci cu uscatorul de par! Pentru a colora tot parul, trebuie sa-l inmultesti putin cu apa pentru a acoperi tot parul si usuci apoi, dar fii pregatita sa arunci fetele pernelor pe care dormi, si hainelor pe care le porti, toate se vor albastri la gulere. Daca alergi si transpiri, o sa-ti curga doar albastrala pe fata. Gandeste-te bine!

| Loola_4761 explică (pentru bitihacy):

Intrebare : Tie ti s-a intamplat?

| bitihacy a răspuns (pentru Loola_4761):

Din pacate...da sad

| Loola_4761 explică:

Pai si nu exista alta cale, fara sa se murdareasca?big grin Nici daca se usuca sau... daca nu transpir noaptea, de exemplu, tot se murdareste?

| DeaDeeaDee a răspuns:

winkingpai trebuie sa pui intr-un lighean niste apa si dupa aceea trebuie sa pui albastru de metil in apa si sa bagi capul acolo si sa stai cam 5 min. Sau ce parte vrei tu din par. :* big grinwinking