| MyWorld a întrebat:

Hi la toti! Am o intrebare. M'am spalat de vreo 5 ori cu un sampon care mi-a inchis nuanta parului. Si vreau sa'mi deschid parul cat mai urgent. Cu ce as putea sa o fac?
P. S.: Sunt saten si eram blond inainte sa folosesc acel sanpon. Deci cum pot sa fiu blond iar?
P.S.2: Nu ma refer la vopsea sau nuantator. Ceva care sa fie pe viata.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există nimic pe viață la capitolul ăsta.
Pentru deschiderea lui, temporară, ceai de mușețel concentrat sau vopsea din plante Henna.
Pa, pa.

| larousee a răspuns:

Am gasit asta pe un site: cum decolorarea parului cu agenti chimici poate afecta sanatatea firului de par, iti recomandam o metoda naturala, prin care ai putea obtine nuanta de blond dorita: la 2-3 linguri de ulei de masline, adauga sucul de la jumatate de lamaie, aplica continutul pe intreaga suprafata capilara. si cand vine vara stai cu ea in soate vreo 30 minute

| Aisha a răspuns:

O perioada renunta la sampon si spala-te cu ceai de urzica si flori de musetel se gasesc la plafar. Merge pentru parul deschis si e posibil sa iti recapeti culoarea. si renunta la samponul respectiv definitiv. :X::XX: funda?

| deedee_3754 a răspuns:

Cum se cheama samponul? eu sunt roscata si nu-mi place sad il vreau mai inchis straight face

| deedee_3754 a răspuns:

Musetelul poate fi un "instrument" foarte util pentru blondele care isi doresc o nuanta cat mai naturala, dar si pentru cele care vor sa isi deschida culoarea parului. Potrivit motherearthnews.com, pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa. Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.

Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.

Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel

sau sa te speli cu zeama de lamaie daca vrei sa se deschida spre blond iar cu frunzele de nuc sa te speli daca vrtei sa-ti dea o nuanta de roscat funda? kiss

| EveEve a răspuns:

spala-te cu ceai de tei si ti se face blond sau daca vrei mai roscat spala-te cu coji de ceapa rosie sau cu frunze de nuc
funtoi?:*

| Doar1îngeR a răspuns:

Incearca cu zeama de lamaie.

| Matt_1772 a răspuns:

Samponul nu iti inchide nuanta parului! Daca esti adolescent culoarea parului ti se inchide. Singura solutie care exculde vopseaua, nuantatorul este soarele. Ma refer ca vara ti se mai deschide culoarea parului un pic, dar nu cat vrei tu.Vad ca iti place Justin Bieber, stai linistit ca si el e saten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati foc