| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Hmm,sa incepem cu inceputul. Pana prin clasa a 7-a am avut parul lung,chiar destul de lung,dupa cum vedeti in poza de profil,apoi fiindca era foarte obositoare treaba cu ingrijirea parului lung m-am tuns scurt, initial un fel de tunsoare bob.Au trecut vreo 3 ani de atunci, acum sunt in clasa a 10-a si cred ca m-ar cam batea gandul sa imi las iarasi parul sa creasca lung.Insa ma tem ca voi intampina aceleasi probleme ca si in scoala generala.Am discutat cu mama,adica i-am batut apropouri,oarecum.Niste colege de liceu mi-au vazut pe Facebook pozele de pe vremea cand eram eu pustoaica si avea parul lung si ziceau ca mi-ar sta super bine asa,cu parul lung. Intelegeti ce vreau sa spun insa se zice ca dupa ce te tunzi scurt,in cazul fetelor atunci cand te intorci la podoaba capilara lunga o sa iti fie foarte greu sa o ai c ainainte,e adevarat? Si inca ceva, de ce sunt asa de rare fetele cu parul tuns scurt?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca, la urma urmei nu ai nimic de pierdut.
1.Este posibil sa nu iti mai creasca la fel, insa nu din cauza ca nu te-ai tuns, ci pentru ca cu cat inaintam in varsta parul nu mai creste asa de des ca in copilarie si atat de stralucitor (nu stiu daca ai observat, dar femeile de 40 de ani, nu au acelasi fel de par ca fetele de 20), insa felul in care creste va fi la fel, daca il ai ondulat, va fi ondulat. Oricum, faptul ca il tunzi, nu are nicio legatura cu felul in care iti creste mai tarziu. Si daca il lasi lung mereu, la 20 de ani tot o sa il ai mai rar si mai putin stralucitor decat il aveai la 10.
2. Sunt mai putine fete cu parul tuns scurt, deoarece traim intr-o societate in care parul lung este considerat o trasatura feminina si din cauza asta este mult mai apreciat. Fetele cu parul tuns scurt sunt considerate mai nonconformiste si multe persoane le vor considera ca sunt mai baietoase.

1 răspuns:
| Ralucutaaaaa a răspuns:

A)da este foarte adevarat!
b)fetele cu parun lung sunt rare de oarece fetelor le plac parul lung.
mult succes!