| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva retete impotriva semnelor lasate de cosuri. De la 15 ani mi-au tot aparut cosuri insa acum au ramas foarte multe semne acum avand 17ani recent impliniti. Deci vreau retete care au functionat si la voi, nu cele care le gasesti peste tot pe internet, si daca s-ar putea o reteta care m-ar ajuta intr-un timp mai scurt.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

Da,se numeste unguent de propolis si e intr-o cutiuta foarte mica dar ai grija sa fie doar de propolis nu de propolis si galbenele pentru ca e prea grasa
Alte scruburi ar mai fi zahar brun amestecat tot asa cu un gel de curatare sau cu miere
-bicarbonat de sodiu cu putina apa
-zat de cafea si ceai verde, la oricare din ele procedezi la fel ca la cel cu malai. amesteci cele 2 ingrediente apoi te masezi pe fata cateva minute si clatesti

6 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Cea mai buna metoda care a functionat la mine pentru puncte negre si imperfectiuni ca ale tale scrubul, cel natural facut acasa.Iti poti face din malai amestecat cu putin ulei de masline sau ceai verde sau chiar un gel de curatare pentru fata daca ai, umezesti putin fata amesteci malaiul cu una din cele de mai sus apoi intinzi pe toata fata masezi cateva minute si clatesti, o sa ai pielea mult mai fina pentru ca se vor indeparta celulele moarte si pielea se regenereaza mult mai repede. Exista mai multe feluri de scrub dar acesta este foarte usor de preparat si foarte eficient, daca te mai intereseaza si altele, anunta-ma.
Si iti recomand sa iti cumperi unguent de propolis de la plafar cu care te dai seara inainte de culcare, este foarte bun, mie mi-a diminuat roseata si unele semne

| Gaby3891 a răspuns (pentru Ramina):

O sa incerc acea reteta deseara, daca mai sti si altele care te-au ajutat chiar te rog sa mi le spui. In legatura cu unguentul asa se numeste sau cum sa cer la plafar?

| Gaby3891 a răspuns (pentru Ramina):

Ok,mersi frumos!

| Gaby3891 a răspuns (pentru Ramina):

Buna Ramina, auzi altceva mai sti, adica niciuna din aceste combinatii nu o pot face pentru ca lispeste cate ceva. Vruaim sa o fac pe cea cu malai si ulei de masline dar am observat ca numai am. As incerca cu ceai verde dar nici de asta nu am, sti unde gasesc, in magazin asa se numeste "ceai verde"?

| Ramina a răspuns (pentru Gaby3891):

Ceai verde adica ceai de plante de care vrei tu. musetel, coada soricelului, d-astea

| Ramina a răspuns (pentru Gaby3891):

Da,se numeste unguent de propolis si e intr-o cutiuta foarte mica dar ai grija sa fie doar de propolis nu de propolis si galbenele pentru ca e prea grasa
Alte scruburi ar mai fi zahar brun amestecat tot asa cu un gel de curatare sau cu miere
-bicarbonat de sodiu cu putina apa
-zat de cafea si ceai verde, la oricare din ele procedezi la fel ca la cel cu malai. amesteci cele 2 ingrediente apoi te masezi pe fata cateva minute si clatesti

| NutellaBunny a răspuns:

Internetul spune multe lucruri portrivite, dar si nepotrivite. Si eu am semne de la cosuri si am 15 ani. Dar ce trebuie sa faci e sa le lasi sa treaca de la sine. Nu le poti face nimic, nu excista o solutie care le poate vindeca. Asta e pubertatea si trebuie sa ne impacam cu ea. Daca te speli in fiecare zi cu apa moderata (nu calda sa deschida porii) si cu un sapun gen Dove asta e singurul lucru pe care-l poti face.