| florydyana a întrebat:

Imi puteti da si mie niste,, trucuri" impotriva cosurilor?

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

Argila
Argila este unul dintre cele mai bune tratamente pentru a controla excesul de sebum. Se foloseşte ca şi chelant în multe măşti de faţă pentru ten gras, adăugând pur şi simplu apă şi amestecând până se formează o pastă sau adăugând şi alte ingrediente naturiste împotriva coşurilor.
Cidru
Foloseşte ca tratament local un Qtip (beţişor cosmetic) îmbibat în cidru ( aka alcool de mere), peste fiecare coş persistent. Dacă poţi suporta senzaţia usturătoare, nu îţi clăti faţa şi las-o să acţioneze peste noapte.
Lămâie
Atât sucul de lămâie, cât şi coaja acestui fruct este deosebit de utilă în uscarea coşurilor. Aplică local zeama proaspăt stoarsă şi las-o să acţioneze pe durata nopţii. Mă simt datoare să atenţionez în privinţa aplicării acestei soluţii împotriva coşurilor pe durata zilei, atunci când te expui la soare, întrucât sucul de lămâie determină fotosensibilitate.
Muştar
Aplică local pe coşuri muştar sau pulbere de muştar amestecată cu miere. Lasă acest aliment ce conţine acid salicilic să acţioneze pentru 15 minute şi apoi clăteşte-ţi faţa. Pe lângă conţinutul de acid salicilic, muştarul abundă în vitamina C, omega 3, acizi graşi şi zinc, toate recomandate pentru tenul gras.
Cuburi de ceai verde
Depozitează în congelator un ceai verde puternic şi foloseşte cuburile pentru a înlătura temporar roseata specifică tenului acneic, pentru a reduce inflamaţia şi pentru a te bucura de acţiunea antimicrobiana a acestui ingredient.

2 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Separă un ou și dă-ți cu albușul pe față. Te clătești după ce se întărește. Ți se vor usca coșurile mai repede.

| girl00 a răspuns:

Buna happy pai argila e foarte bunabatting eyelashes pui un pliculet intr-un vas..sau in ce vrei tu..adaugi putina apa cat se se omogenizeze nu foarte multa maxim o lingurita mica si aplici masca pe fata cca 20 min(eu asa stau)happy.o alta masca este mierea de albina cu scortisoarabatting eyelashes pui o lingurita de miere si putina scortisoara si aplici masca pe fata happy stai cat vrei tu love struck daca nu-ti trece eu zic sa consulti un dermatolog el te va ajuta sigurbatting eyelashes si mai sunt produse bune si in plafar plus ca sunt foarte ieftine si chiar bune ^-^ succes!