| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți recomanda va rog un exfoliant chimic pentru ten gras (sensibil, cred)?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu as recomanda un exfoliant chimic, deoarece iti poate afecteze tenul. Desi este gras, poate fii sensibil si as recomanda, un exfoliant mecanic, cu malai de porumb si sapun de bebelusi, sau sapun Dove (care este mai cremos si bland pentru fata).

Procedura este urmatoarea:
-Sapunesti fata cu apa calda si sapun, apoi pui degetele in malaiul de proumb si pui pe frunte, masand usor-usor in cercuri.
Din cand in cand, mai trebuie sa pui degetele in malai si sa cobori pe frunte, obrazi, nas, baza nasului, barbia, gatul, masand fiecare zona usor usor, cum am explicat mai sus.

Nu se da pe ochi/pleoape si deasupra pleoapelor, pentru ca piele este atat de subtire si sensibila, ca poti sa te ranesti.

Dupa curatarea fetei atat de puternic in profunzime, se clateste fata cu apa calda si se sterge f usor cu un prosop pufos si f curat.
Acum se pot scoate cosuri sau puncte negre, daca cumva au mai ramas dupa curatarea asta, pentru ca ies cu cea mai mare usurinta.

Daca doresti sa faci o hidratare a fetei dupa aceasta procedura mecanica, amesteca 1/2 lingurita de miere de albine cu 1 lingura de pulpa(facuta piure) a unui fruct de sezon (de exemplu: pulpa de la o caisa sau piersica, ori capsuna) intinsa pe fata si lasat 10-15 minute, dupa care, fata se clateste si se sterge f usor.
Dupa cum vezi, am recomandat un tratament de exfoliere foarte simplu si foarte natural, care nu-ti afecteaza tenul si nici nu-l ingrasa, dimpotriva.
Asemenea masti hidratante si usoare se mai pot face si din combinatii cu iaurt cu miere si un pic de zeama de castravete,
iaurt si pulpa de fucte cu putina miere.
Mierea este antibiotic natuiral dar si un calmant extraordinar al pielii.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tenul sensibil este caracterizat prin inrosire, uscare, descuamare, inflamare si prurit - te regasesti?

Daca vrei sa folosesti un scrub foloseste zahar pudra sau faina de malai cu ulei de samburi de struguri/germeni de grau sau gel de fata ( nu folosi sapun si mai ales nu folosi porcaria aia de la dove care-i plina de iritanti ). Poti sa pui pe un prosop moale si ud gel de curatare si sa te exfoliezi cu el, cu miscari foarte blande. Nu trebuie sa ti se inroseasca fata atunci cand folosesti un scrub. Malaiul grisat este prea dur pentru ten. Daca ai cosuri nu poti sa folosesti scrub-urile mecanice pentru ca risti sa le spargi si sa imprastii bacteria.

Nu poti sa folosesti acid salicilic daca esti alergica la aspirina.
Eu folosesc Resist Daily Pore-Refining Treatment 2% BHA si este indicat pentru " Anti-Aging / Sensibilitate / Roșeață / Puncte negre / Pori dilatați / Acnee / Erupții " - nu m-as mai intoarce la scrub-uri. Exfolierea chimica mi se pare net superioara celei mecanice. Produsul este lichid si se absoarbe in scurt timp in piele, eu il aplic intr-o lingura si dupa il aplic pe ten ca sa nu irosesc produsul. (daca il pun in palma o parte este absorbita, daca il pun pe discheta il irosesc ) Exfoliantul este primul pas din ingrijirea tenului ( se aplica doar seara ) si se aplica pe tenul perfect curat si uscat ( astepti 5-10 minute dupa ce te-ai spalat pe ten ca sa-si revina tenul la pH-ul normal ). Dupa ce l-ai aplicat astepti 10-15 minute si dupa poti sa aplici alt produs, daca ai aplica imediat o crema hidratanta sau orice alt produs cu pH mai mare decat al exfoliantului i-ai neutraliza pH-ul si s-ar pierde beneficiile.
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Pentru reglarea secretiei de sebum foloseste creme cu niacinamida (o forma a vitaminei B3 ), pe langa efectul de luminozitate pe care il vezi chiar a doua zi este minunata pentru mai multe lucruri precum :
" atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html
poti sa mai citesti aici : http://www.ingredientecosmetice.ro/......iacinamida

Mie imi place foarte mult crema asta, are ca al 2-lea ingredient niacinamida :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047

Un procent mai mare de niacinamida gasesti la the ordinary :
http://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru răspuns happy

5 răspunsuri:
| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand sa incerci exfoliantul de la Pevoria Botanica. Il gasesti aici: https://www.beautyoneshop.ro/......-2415.html

| Tania79 a răspuns:

Cauta la faberlic, produsele vin din Rusia. http://faberlicromania.info

| Ilincaa31 a răspuns:

Dacă vrei un scrub, Iri recomand produsele din Yves Rocher sau cele de la Bioten. Eu mă împac foarte bine cu ele și tot așa - am tenul sensibil.

| blondi993 a răspuns:

Salutare! Eu ma folosesc de un exfoliant pe baza de samburi de caise, este foarte bun... l-am procurat de aici https://goo.gl/x2HcWJ poti incerca si tu.
Pa pa happy