| deea_8087 a întrebat:

Imi puteti spune ce as putea folosi sa am parul mai lucios?

5 răspunsuri:
| Keyko a răspuns:

O masca naturala din miere si banane. o banana la 2 linguri de miere sau o masca de miere cu ulei de masline. Un pic de ulei vegetal, de masline cel mai recomandat, aplicat pe toata lungimea parului in noaptea care precede spalatul pe cap, hraneste, hidrateaza si repara firul de par si cuticulele care il alcatuiesc. Acestea vor fi mai putin departate si ridicate, dar mai stranse de-a lungul tijei firului de par, oferind o suprafata neteda pe care lumina se reflecta, precum intr-o oglinda.masca aceea de la gerovital cu petroleum si ulei de ricin.e sticla verde. sau:Crema pentru stralucire Hegron. www.atshopping.ro/product.php?id_product=184

| faramatania a răspuns:

Stralucirea este un indicator al sanatatii parului. Un luciu frumos este considerat a fi un indiciu asupra faptului ca parul are parte de nutrientii necesari.
Obtinerea unui par stralucitor este un proces care implica mai multe trucuri si pasi pe care trebuie sa ii urmezi.
Alegerea unui sampon si a unui balsam potrivit tipului tau de par si special concepute pentru problemele cu care parul tau ar putea sa se confrunte sunt primul pas in obtinerea unui par stralucitor.
Desi exista diferite tipuri de produse care promit un plus de stralucire, trebuie sa fii atenta la tipurile de par pentru care sunt create. De exemplu, persoanele cu parul aspru ar putea obtine rezultate bune utilizand o masca, in timp ce pentru persoanele cu par normal este de ajuns un balsam sau un ser. Daca ai parul subtire, este mai bine sa folosesti un produs tip spray care iti va face parul sa capete un luciu natural si va crea impresia de par mai puternic.
Nu uita ca excesul de produse aplicate pe par nu este nici el benefic ci dimpotriva, poti obtine exact efectul opus.
Multe din produsele pentru par contin alcool, care usuca parul, ingreunand si mai mult obtinerea unui par stralucitor. In plus, cele mai multe dintre produsele de styling imbraca practic firul de par, facandu-l mai greu decat este in mod natural si deci, implicit, lasandu-l fara volum.

Urmand cateva reguli simple poti fi mai aproape de scopul tau. Spre exemplu, spalandu-ti parul o data la doua zile (si nu zilnic!) nu vei inlatura uleiurile naturale ale scalpului, deci parul tau va fi mai sanatos si nu isi va pierde luciul.
Dupa ce ai folosit balsam, clateste-ti parul cu apa rece. Aceasta ajuta cuticulele firului de par sa se inchida, rezultand niste suvite mai matasoase si stralucitoare.

Limiteaza pe cat posibil utilizarea instrumentelor de aranjat parul ce implica un efect termic. Nu iti intinde parul cu placa zilnic si incearca sa il lasi sa se usuce in mod natural. Daca totusi folosesti uscatorul, nu uita ca la final sa iti racoresti parul 30 de secunde cu aer rece.

De asemenea, investeste in instrumente de buna calitate, deoarece diferenta chiar se vede!
Unul dintre principalii inamici ai stralucirii este tendinta de electrizare a firelor de par. O cauza frecventa pentru aparitia ei este faptul ca parul nu este complet uscat inainte de a iesi din casa.

Foloseste seruri de protectie daca iti intinzi parul cu placa. De asemenea, daca parul tau este vopsit, are nevoie de mai multa atentie decat parul natural. Alege seruri si balsamuri de tip leave-in pentru un plus de protectie. Ai grija sa alegi produse de calitate, deoarece unele pot ingrasa parul.
Nu ignora sfatul stilistilor de a-ti tunde varfurile regulat. Parul tinde sa devina fragil la varfuri, nu se mai aranjeaza si arata neglijent, indiferent de cat de bune sunt produsele pe care le folosesti. In plus, daca ai varfurile tocite, aminteste-ti ca firul despicat tinde sa"urce", adica o parte tot mai mare de par va arata si se va simti neplacut.

Nu trebuie neglijate avantajele pe care le poti obtine folosind remedii naturiste.
Mastile din ingrediente naturale folosite o data pe saptamana sunt o alegere excelenta pentru un plus de stralucire. Spre deosebire de tratamentele cu uleiuri calde, de exemplu, care folosite incorect pot avea efecte negative, mastile naturiste sunt practic lipsite de orice risc.

Printre cele mai simple, sunt cele cu ulei de masline si miere (2 linguri de miere si o treime de cana de ulei de masline) sau cele cu ou si iaurt, care aplicate pe par o data pe saptamana, timp de 20-30 de minute fac minuni. Clatirea parului cu apa in care s-a diluat otet de mere sau suc de lamaie este de asemenea o idee buna.
Iata alte 3 masti naturale care iti vor face parul stralucitor:

Masca cu maioneza si avocado
Unele dintre cititoare si-au exprimat deja parerile pozitive despre masca cu maioneza, asa ca daca nu ai incercat-o pana acum, grabeste-te sa o folosesti. Amesteca un avocado ras cu trei linguri de maioneza, o capsula de vitamina E (gasesti in farmacii) si cateva picaturi de ulei de cocos sau migdale. Uleiul de migdale este recomandat pentru parul care se electrizeaza, iar cel de cocos accelereaza cresterea parului. Daca ai parul gras, evita sa aplici masca la radacina parului. Lasa masca 20 de minute, apoi spala-te normal.

Masca de banane si iaurt
Aceasta masca actioneaza ca un balsam puternic si este ideala pentru parul foarte degradat. Amesteca o banana cu o jumatate de cana de iaurt si trei lingurite de miere pana cand obtii o pasta moale, apoi adauga putin suc de lamaie. Intinde masca pe par si las-o sa actioneze 15 minute, apoi clateste-te bine.

Ou si castravete
Amesteca un ou cu 5 linguri de castravete ras si 5 linguri de suc de portocala. Aplica masca pe parul curat si las-o 25 de minute. Pentru rezultate vizibile, foloseste masca o data pe saptamana.
Nu in ultimul rand, aminteste-ti ca o dieta echilibrata este importanta pentru sanatatea parului si implicit pentru aspectul sau stralucitor. Vitamina B este una dintre cele mai importante pentr asigurarea unui par stralucitor.

| Kasia a răspuns:

Poti sa :
-te dai cu ulei de masline pe tot parul cu o noapte inainte de ziua in care te speli pe cap si sa dormi cu el asa.
-il clatesti cu apa rece la sfarsitul baii
-sa il clatesti cu un litru de apa in care ai dizolvat o lingura de miere
-ia-ti un tratament pentru stralucire-il recomand pe cel de la Elseve nutri gloss-cristal-25 lei
-alege produse pe baza de silicon
-prepara un exprsso...lasa-l sa se raceasca, toarna-l pe par si apoi clateste dupa o jumatate de ora
-incalzeste ulei de migadale si lasa-l pe par o ora. apoi te speli cu sampon

| Cashlin a răspuns:

Ulei de argan pentru par. Este foarte bun. Iti face parul sa straluceasca de sanatate.

| Andr3utsa a răspuns:

1 lingura de otet de mere
2 liguri ulei de masline
2 ligurite de miere
Se aplica pe tot parul de la radacina la varfuri si se lasa sa actioneze 15-20 minute.Se foloseste o data sau de doua ori pe saptamana.Este super.