| DarkAngel_8266 a întrebat:

Imi puteti spune niste metode de crestere rapida a parului? am sa le incerc si dau funda celui mai eficient!winking

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| MihaelaDart a răspuns:

Nu stiu cat de bune sunt, am vazut reclama la Vichy cu niste fiole, dar ale naibii numai una cred este 100 lei. Ca rapiditate, nu iti va creste in 2-3 zile, abia dupa 1-2 luni vei vedea daca faci tratament cu ulei de masline sau ricin in combinatie cu vitamina A.

| JuStKid a răspuns:

Sunt Vrajeli astea! ITI zic eu.iti tai putin de tot din varfetele parului apoi te speli cu bere pe cap. si dupa te speli cu sampon si te clatesti! Simplu si eficient! Garantat! Spor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseaza scalpul cu ulei de ricin si lasa-l sa actioneze in jur de 30 minute-1 ora, dupa care spala-te pe cap cu sampon de doua ori(pentru a indeparta uleiul ramas)si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana.In schimb,rezultatele nu le vei obtine intr-un timp record(o saptamana, spre exemplu), ci dupa ce ai tinut tratamentul pentru o perioada mai lunga de timp.

| izaaa a răspuns:

Eu folosesc produse de la JOICO, mai exact K-PAK reconstruct (sampon, balsam si tratament), dupa ce va spalati cu samponul, il uscti putin in prosop si aplicati tratamentul, o data pe sapt.si il lasati cat mai mult posibil... dupa care va clatiti. Ma spal o datta la 3 zile, i-mi tund varfurile o data la 3-4 luni f. putin si il mai tin impletit seara cand ma culc. A crescut destul de mult, nu i-mi mai cade si arata f. bine, nu e deteriorat. Sunt f. multumita!

uleiul de masline e f bun pentru parwinking

Tinctura de brusuture aplicata la radacina dupa spalarea parului face minuni.stopeaza caderea parului...are efecte imediate., e si f ieftina in plafar.

luati-va ulei de argan special pentru par e foarte bun.creste f repede parul dar trebuie sa-l folosesti odata la 3 zile nu odata pe luna.stiu ca este cam scump dar merita.succes

am incercat si eu gaz lampant cu ulei de ricin,,,,, am ramas uimita...e foarte foarte bun! nu imi mai kade parul, doar cand il pieptan 3-4 fire de parhappy si nu mai e nevoie sa il intind cu placa pentruk sta drept ca il dau la varfuri cu ulei de masline, si dupa cateva ore il spal!

eu folosesc tratamentul cu petrol, ulei de ricin si vitamine + samponul de regenerare de la GEROVITAL...e fain!

lotiunea de la marin cornea contine ulei de ricin si altele...e foarte bun, mi s-a ingrosat, indesat parul si nu-mi mai cade BAFTA!

radcinile de brusturi uscate taiate marunt si le fierbeti cu acea apa va spalati parul...

astea sunt toaTE PE care le'am gasit!

| Denii_6593 a răspuns:

Îngrijirea părului pentru cresterea parului

Vremea, proastele obiceiuri alimentare, produse, poluarea şi mai mulţi factori de mediu, toate fac parul nostru fragil. Pentru a ajuta parul sa cresca, mai întâi de toate, trebuie să avem grijă de el. Iată cum:
- Utilizarea unui sampon care este potrivit pentru tipul dumneavoastră de păr şi alternarea lui cu un şampon blând, astfel încât să trateze parul la fel de atent in acelaşi timp posibil, dându-i grija de care are nevoie.

- Folosiţi măşti hrănitoare pe portiunile uscate. Parul lung are nevoie de îngrijire specială asupra intregii lungimi.

- Încercaţi să luati suplimente nutritive şi oligoelemente. Ia timp de 3 luni oligo-capsule sau capsule de regenerare pentru a combate efectele sezoniere. Suplimentele de calciu, fier, magneziu şi săruri minerale, de asemenea, vor hrăni părul din interior.

- Maseaza scalpul regulat sau roaga pe altcineva să o fac pentru tine. Masajul stimulează circulaţia şi oxigenarea scalpului şi încurajează creşterea parului.

- Aruncaţi perile vechi şi înlocuiţi-le cu o perie facuta din fibre naturale, de preferinţă, din păr de mistret salbatic.

Sfaturi şi tratamente pentru cresterea parului

Parul nostru creste aproximativ 1 cm pe lună.
Sampoane

Nu se încadrează pentru "sampoane minune", care promit 5cm de creştere în 3 săptămâni. Ai nevoie sa te intrebi ce ingrediente sunt folosite pentru a oferi un astfel de rezultat. Aceste sampoane, lotiuni si alte texturi magice, de obicei usuca parul.

Uleiuri esentiale

Vă recomandăm amestecarea 5 - 7 picaturi de ulei esential de rozmarin cu şampon blând pentru a consolida şi a stimula creşterea părului. E sănătoasa, necostisitor şi merită! Puteţi încerca, de asemenea, cu migdale dulci, seminte de struguri, ulei de măsline, germeni de grau sau de ulei de ricin - sunt foarte bune pentru parul tau!

| AlexandraIonela10 a răspuns:

Ulei de ricin

| DianaDia1237 a răspuns:

Uleiul de ricin face minuni. Încearcă-l!

| hairpoint a răspuns:

Www.hairpoint.ro
Produse profesionale pentru par: joico, wella, tigi, londa, loreal. Livrare in 48 de ore direct din stoc

| Andrush1796 a răspuns:

Hey`! eu am parul peste fundtongue il depaseste si nu am folosit absolut nimic ma ref la sampoane speciale sau etc.un shampon care il folosesc mereu cu balsam atathappy si imi creste foarte repedehappy crd ca si ingrijirea lui conteaza foarte multhappy acum depinde de tine daca parul inceteaza sa creasca sau ai pb cu asta consulta un dermatolog:* sper ca ti-am fost deajutor!