| toxicsugar a întrebat:

Imi spuneti careva daca stiti o solutie la puncte negre si cosuri?

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Miere- Incalzeste putina miere si aplica-o calda pe zonele cu probleme. Lasa cca. 10-15min apoi clatiti. Se stie ca mierea este un foarte bun dezinfectant si ca ajuta la tratarea cosurilor si punctelor negre. Bicarbonat alimentar si apa
Amestecati trei lingurite de bicarbonat alimentar cu trei linguri de apa si frecati fata cu acest amestec. Clatiti. PUnctele negre vor iesi mult mai usor si se vor vindeca mult mai repede.
Suc de lamaie
Aplicati de 3-4 ori pe zi suc de maie natural direct pe zona cu probleme. Sucul de lamaie este astringent si puternic dezinfectant si combate punctele negre. pentru a preveni aparitia punctelor negre incercati sa va spalati de doua ori pe zi pe fata cu o lotiune de curatare fara uleiuri. Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.
De asemenea se poate prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic. Puteti pastra lotiunea in sticle bine inchise la loc racoros si intunecos, dar aveti grija sa nu o pastrati mai mult de o saptamana. Cantitatea de alcool folosita nu trebuie sa fie prea mare caci usuca tenul. Acest tratament nu trebuie aplicat mai des decat o data pe saptamana. La final, pentru inchiderea porilor, folositi o masca din lamaie si iaurt.
Gelurile abrazive, mastile pe baza de argila alba sau lotiunile tonice sunt totodata extrem de benefice in combaterea acestor probleme.
Tratamentele faciale ce constau in aplicarea direct pe fata a unor fructe si legume proaspete sau preparate ale acestora (sucuri, decocturi etc.) se pot dovedi foarte utile. De exemplu, puteti folosi:Lotiunile cu suc de castraveti. Pentru prepararea lor aveti nevoie de cativa castraveti mari si alcool rafinat. Castravetii se curata de coaja si se storc bine, dupa care sucul obtinut este filtrat printr-o sita sau tifon si se adauga la urma alcoolul (200-250 ml). Lotiunea se lasa o zi in repaus si se depune un sediment. Acesta nu se foloseste, se preia doar sucul. Se pastreaza lotiune finala in sticle bine inchise la loc racoros si ferite de soare. Puteti aplica in fiecare seara aceasta lotiune, dupa o curatare atenta si blanda a tenului.In cazul in care tenul nu este uscat mai puteti apela la un masaj delicat al tenului cu suc de lamaie proaspat inainte de culcare, fara sa va clatiti. Solutia cu pricina va avea timp toata noaptea sa actioneze. Dimineata clatiti fata cu apa rece din abundenta. Un alt tratament bazat pe sucul de lamaie se dovedeste a fi foarte bun. Se amesteca o lingura de suc de lamaie cu o lingurita de lapte crud.In farmacii se gasesc de ceva vreme produse cosmetice cu rol abraziv care inchid porii si elimina punctele negre. Plasturii pentru inlaturarea punctelor s-au dovedit a fi eficienti dupa mai multe aplicari.Cremele cu AHA si BHA inchid porii si previn reaparitia punctelor negre. Aplicate strict in zonele cu probleme si asociate cu o crema hidratanta (care sa fie "non- oil") aceste creme dau rezultate foarte bune. Este bine sa verificati compozitia fiecarui produs pe care il cumparati ca sa nu contina substante comedogene.
masti pentru cosuri; Sucul de la o lamaie il amesteci cu putin iaurt, dupa ce il amesteci bine dai pe fata dar ai grija sa nu dai si la ochii il lasi 15 minute dupa aceia te speli cu apa calduta, lamaia dezinfecteaza fata, iaurtul hraneste pielea si o hidrateaza, aceasta masca o poti aplica o data pe saptamana.si infuziile cu musetel sint foarte bune pentru puncte negre stai la aburi de musetel( fierbi apa si musetel si stai dup-aia cu capul acoperit de un prosop deasupra aburilor.ies f bine punctele negre.si in ca o reteta pentru puncte negre 3 linguri drojdie de bere granule plus apa de rose. se amesteca pana devine o pasta moale si se aplica pe fata timp de 30 min. se spala cu apa rece si dupa se aplica o crema tonifianta.
remedii pentru puncte negre; Radacina de brusture este unul dintre cele mai eficiente remedii naturiste in lupta cu punctele negre. Pentru un rezultat optim si pentru inlaturarea definitiva a punctelor negre se prepara crema pe baza de radacina de brusture (se fierbe radacina pana se obtine o pasta groasa; se lasa sa se raceasca si se amesteca cu miere sau zeama de lamaie). Dupa aplicarea cremei din radacina de brusture, puteti cumpara, din farmacii, plasturi special creati pentru indepartarea punctelor negre.Masarea tenului cu malai este o tehnica eficienta impotriva punctelor negre, dar nu trebuie sa insistati foarte mult pentru ca pielea fetei este foarte sensibila. Masca cu argila alba este si ea un aliat in lupta cu punctele negre, insa, pentru a obtine rezultatul dorit, trebuie sa folositi in prealabil si o lotiune tonica.

8 răspunsuri:
| Ekkaterinna a răspuns:

Puncte negre : Clean&Clear
Cosuri: Produsele din gama "Iwostin - Purritin" - recomand sa iei macar gelul de curatare si crema de noapte (Le folosesc de pe 7 aprilie si se vad rezultatele!)

| IloveCats a răspuns:

Nivea Young. E foarte buna si nici nu e scumpa.in jur de 18 lei happy

| sasha a răspuns:

Zinerit este excelent dar cel mai bine du-te la un dermatolog ca sa iti dea si pastie si inca ceva si zineritul asta ...bafta. ai incredere nu te mint happy

| pisicel_5329 a răspuns:

Zynerit si Skynoren :* sunt execelente impreuna :*! Pentru punctele negre infuzie cu musetel!

| Yuuki_5557 a răspuns:

Poti incerca cu zinerit, cu crema de galbenele sau infuzie de musetel...la mine a functionat!

| fobie de mate a răspuns:

Reviken e foarte bun pentru cosuriwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelasi lucru il caut si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clean and clear. e fffff bun