| BarbieGirl674 a întrebat:

Imparateasa si regina sunt aceeasi persoana?
Daca o printesa devine regina parintii ei raman tot rege si regina?
Cu ce se imbraca o printesa la ora actuala?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu sunt acelasi lucru. termenul asta de imparat vine mai mult din evul mediu si se refera la un conducator al unui teritoriu mult mai mare si mai puternic decat un regat.

acum cred ca doar Japonia mai are titlul de imparat (cred).

regina devine in momentul in care ajunge in functie (adica ori mare parintele conducator, ori abdica)

se imbraca cu lucruri normale vezi Magareta de Romania, Kate Midleton