| cristina93 a întrebat:

In ultima vreme imi cade foarte tare parul, mi s-a rarit foarte mult, am parul pana la bata de la sutien, m-am gandit sa ma tund, daca asta ar ajuta.adica sa nu imi mai cada asa tare parul. Si sa merg la medicul de familie sa imi dea ceva pentru par si unghii, pentru ca si unghiile mi se exfoliaza. M-am gandit sa ma tund pana la umeri, putin mai lung ca un bob thinking credeti ca ar ajuta? sau am sa raman si cu parul tuns si in continuare imi va cadea?

Răspuns Câştigător
| alinoovsky a răspuns:

Salut! Multe persoane cred ca daca se tund nu le mai cade parul.NU ESTE ADEVARAT! Incearca sa mananci cat mai sanatos.Cand te speli pe cap, la ultima clatire pune in apa otet de mere.Foloseste masti naturale pentru par cum ar fi :
-Din brusture:Radacina de brusture este eficienta pentru tratarea caderii parului.Prepara un ceai din ea si amesteca-l cu alte doua infuzii din radacina de urzica, respectiv din frunze de mesteacan.Maseaza pielea capului cu acest amestec, dupa ce ai adaugat si o lingura de otet.Tratamentul il poti face odata pe saptamana, dupa ce te-ai spalat pe par.
-Din nuc si musetelbig grinin ambele plante poti face separat infuzii oparindu-le intr-un litru de apa clocotita.Pentru ceaiul de nuc ai nevoie de 500g de frunze de nuc maruntite, iar pentru cel de musetel vei folosi 100g de flori de musetel.Cu infuziile obtinute clatesti parul dupa samponare.
-Din propolis si polen:Unguentul cu propolis te poate ajuta, numai daca il folosesti temeinic, timp de aproximativ 6 luni.Cu el absorbi energic pielea capului timp de 2-3 minute.Se absoarbe rapid in piele.Pe langa acest tratamen poti lua in fiecare dimineata o lngurita de polen, pe stomacul gol.Acesta hraneste radacinile firelor de par si accelereaza cresterea acestora.
Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Poți folosi ulei de ricin, ajută la creșterea părului! Îl poți cumpăra de la farmacie( în jur de 5 lei sticluța), înainte de baie aplici pe tot părul, după te speli cu șampon, balsam și mască, să clătești bine!
Baftă!

| 10011993 a răspuns:

Mie intotdeuna dupa ce ma tundeam se prea caderea:* asa ca eu cred ca ajuta:*

| Lacoste a răspuns:

Orice masca naturala ai folosi, nu isi va face efectul cat timp tu ai probleme in interiorul organismului:lipsa de fier, calciu...eu am fost la medicul de familie si mi-a dat vitamine, dupa o luna asa si-au facut efectul.

| aaaa12345 a răspuns:

Mia im cadea foarte tare m-am tuns bob si acum nu mai imi cade decat 1 fir, serios

| 32nelenya a răspuns:

Buna! si eu am acceasi problema, cel mai indicat ar fi sa ati faci analizele poate ai lipsa de fier sau potasiu sau probleme cu hormonii tiroidieni! la mine toate analizele au iesit bune mi-a prescris medicul doar vitamine! deci cel mai bine ar fi sa-ti faci analizele iar cu tunsul (nu cred ca este o solutie salvatoare) poti doar sa mai tunzi din varfuri! si daca zici ca ti se exfoliaza unghiile sigur ai si lipsa de magneziu! ati urez mult succes! fundita?

| simina a răspuns:

E bine sa-ti faci analizele ca sa vezi ce_ti lipseste si pe urma treci la un tratament. Poti incerca si niste masti naturale.Cand luam magneb6 mi se indesea parul si nu mai cadea dar e bine sa consulti un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici-un rost tunsul, parul va cadea in continuare, problema nefiind de la lungimea acestuia. Cea mai buna optiune este sa urmezi un tratament pentru caderea parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te dai cu ulei de ricin la radacina parului si sa stai cateva ore bune cu el pe cap. Ajuta la regenerarea parului... ia si ceva calciu pentru ca toate aceste lucruri ti se intampla si din cauza lipsei de calciu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai cuminte copilu'! nu rezolvi nimica. mai bine fa-ti un tratament de par recomandat de un doctor...numai bine

| protos87 a răspuns:

Ai un deficit hormonal sau de vitamine. Iti recomand sa mergi la medicul de familie si sa-ti dea o trimitere sa faci analize sa vezi exact care e deficitul de care suferi. Cel mai probabil e ca nu ai o dieta echilibrata sau sanatoasa.

| crystyna_4274 a răspuns:

Nu este o alegere buna sa te tunzi, pentru ca multi au facuut aceasta prostie si a inceput sa cade si ai tare! Mai bine du-te la farmacie si cere crema pentru caderea patrului.Sau daca din fricire ai pe cineva in strainatate zii sa iti cumpere de acolo de la farmacie acest sampon:Biofcalin shampoo fortificante.Este unul dintre ceel mai bune! Dar ori ce ai face nu te tunde.Si eu am vrut sa fac acelasi lucru, pana cand am aflet de acest sampon.Parul meu este pana la fund si in plus nici nu mai cade... pentru unghii nu stiu ce sa zic parerea mea e sa iti ei un intaritor si sa te dai 1/2 pe saptamana...bafta!