| Armyanka a întrebat:

Deci m-am tuns, parul meu era la fel de lung cum se vede in poza mea de profil și l-am tuns mai jos de mijloc fiindcă era foarte ars. Înainte sa-l tund îmi cădea foarte foarte mult încat mi s-a rarit considerabil... mereu când băgăm mâna prin el scoteam un vagon de părlaughing am folosit tot felul de șampoane și vitamine pentru asta dar degeaba laughing. Dar acum ca l-am tuns nu mai cade asa mult, cade normal, câteva fire, dar nu ca înainte. O fi căzut asa mult și din cauza ca era foarte foarte stricat și ars? Eu de obicei nu ma tund aproape deloc.

7 răspunsuri:
| tusha a răspuns:

Fi antena:
Degeaba il dai cu solutii daca el nu are vlaga.
1. Nu il mai arde cu placa, cu feonul
2.mananca fructe si legume sa ai vitamine ca de acolo porneste tot
3. Fa-i masaj la scalp in fiecare zi.
4.bea apa destula
Intr o luna doua o sa mi multumesti

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, este si asta o posibila cauza. Plus ca atunci cand el a crescut in lungime, si-a mai pierdut din rezistenta, plus ca mai era si ars, se putea rupe de pe la jumatate sau din diverse astfel de puncte. Acum cum l-ai tuns, aceste "puncte" slabe efectiv injumatatit, la care se mai adauga si eliminarea eventualui risc de degradare pe lungime. Si pieptanatul ar fi fost o cauza.

Dar in general, cauze ale caderii parului ar fi altele, ce am zis mai sus este legat de faptul ca l-ai tuns. In general el pica din cauza diferitelor deficiente, tiroida, stresul sau alimentatia.

| WhiteLife a răspuns:

Probabil cadea la fel de mult, dar pentru ca parul era mai lung aveai senzatia ca era mai mult par.

| Armyanka explică (pentru WhiteLife):

Pai vad ca nu cade asa mult. Adica acum când bag mâna prin el nu îmi mai cade. dar înainte de fiecare data când băgăm mâna prin el scoteam câte 2-3 fire! :/

| WhiteLife a răspuns (pentru Armyanka):

In fiecare zi e normal sa cada in jur de 100 de fire, de cele mai multe ori nu ne dam seama de ele happy

| Armyanka explică (pentru WhiteLife):

Știu. dar cred ca mie intr-o zi îmi cădeau mai mult de 100 de fire laughing. și mi s-a rărit parul considerabil. fapt ce m-a și determinat sa-l tund, alaturi de starea sa deteriorarata. când puneam mâna pe el parca puneam mâna pe sârme.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Parul poate cadea din mai multe cauze. (Stres, lipsa de vitamine)
Fiind prea lung se deterioreaza repede. Sau daca mereu dai cu placa pe el. La fel. Toate produsele pentru par din ziua de azi contin agenti chimici. Chiar daca sunt sampoane si masti pentru cadere, nu iti fac nimic!
Am avut parul la fel ca tine de lung. Si parul meu e foarte des, zici ca sunt "Fata cu păru padure"..Si a inceput sa imi cada rau de tot. Si am folosit zeci de sampoane scumpe, masti, solutii. Si tot cadea. Pana m-am tuns. Si apoi nu mi-a mai cazut asa mult. E normal sa iti cada 100 sau mai mult de 100 de fire pe zi.
Nu am stat sa le numar, dar mie imi cadea mai mult. La mine problema a fost stresul. Toate produsele pentru par nu m-au ajutat cu nimic! Acum imi tin parul mai mult prins. Si nu mai cade atat de mult. Cauzele pot fi multe. Daca tot asa continua sa iti cada, eu zic sa mergi la medic. happy