| Mihaela2022 a întrebat:

În urma cu doua săptămâni am fost la un salon si mi-a pus unghii false.
Astăzi s-au rupt două unghii până la jumătate și mă deranjează că se agață de orice.
Cum să le scot acasă? Menționez că mi-a aplicat foarte puțin lipici. Oare de asta s-au rupt atât de repede?

Răspuns Câştigător
| BalonasuMeu a răspuns:

Buna! poti pili partile care te deranjeaza sau daca doresti sa le dai jos ia un bol cu acetona si inmoaie ti unghiile in el

| alina2k18 a răspuns (pentru BalonasuMeu):

I se inmoaie gelu in acetona la toamna laughing plus ca isi face praf pielea de pe degete laughing

| BalonasuMeu a răspuns (pentru alina2k18):

Eu stiu ce am spus pentru ca eu lucrez in domeniu

| alina2k18 a răspuns (pentru BalonasuMeu):

Daca lucrai in domeniu dupa ce investeai macar 1000euro in cursuri nu scoteai asemenea aberatie cu ''inmuierea'' gelului UV in acetona laughing
Ca asa multe sunt in domeniu cu figuri laughing de satu' Blagestiwinking dar daca le iei unghiile de 50ron laughing la control faci infarctwinking

| BalonasuMeu a răspuns (pentru alina2k18):

Da ce sunt cu jignirile astea? fata nu a specificat daca le are cu gel asa ca eu am incercat sa ajut

| alina2k18 a răspuns (pentru BalonasuMeu):

A specificat ca are unghii false puse la salon laughing
Din moment ce a spus ca i s-a aplicat lipici e clar ca i s-a pus lipici pentru tips si peste el gelul deci nu i s-a facut constructie gel cu sablon.

| BalonasuMeu a răspuns (pentru alina2k18):

Nu conteaza daca sunt cu gel nu trebuie gelul sa se inmoaie in acetona.Lipiciul se duce daca e inmuiat in acetona

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Mergi la un tehnician bun să ți le dea jos sau să faci întreținerea. Îți recomand să alegi construcția cu gel în loc de tips. Nu îți recomand să le dai singură jos, nici cu acetona care nu se folosește la gel pentru că gelul nu este poros ca oja semipermanenta sau acrylul, dar nici din pila pentru că riști să îți distrugi unghia naturala. Evident dacă le smulgi vei lua straturi de unghii, deci singura varianta safe este la un tehnician priceput. Motivele pentru care ți s-au rupt pot fi multe, poate lipsa apexului și restul punctelor de rezistenta, dar posibil și din vina ta, depinde de grija ta pentru ele. Dar dacă ai specificat ca s-au rupt de la jumate, mai mult ca sigur lipseste cantitate din zona de stres și apex. Pe viitor alege-ți tehnicianul după alte criterii.

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca ti-a pus tips alea sunt naspa + ca lipiciu ala si el nu e asa bunwinking
Le scoti acasa cu pila daca stii cum sa pilesti sa nu iti faci praf unghia naturala si daca ai rabdare.
Otherwise te duci la o fata ca sa iti demonteze unghiile gen.
Costa cam 20-30 lei, depinde de tehnician.