| Captive a întrebat:

In vara,mai exact in august, mi-am vopsit parul blond,eu fiind satena.
M-am vopsit prima oara un blond spre roscat,dar nu s-a vazut mare diferenta,nu mi-au placut rezultatele, iar dupa 2 saptamani,am mers sa ma vopsesc din nou.
De data asta am ales blondul cel mai deschis (aparent si cel mai "daunator" ).
Acum am parul foarte,foarte uscat,imi cade. Ocazional mi-l ondulez cu placa,care ii dauneaza si mai mult.
Nu am facut nici un tratament pentru par, niciodata. Intotdeauna am avut un par frumos,lung si des.
Ce as putea sa fac sa nu imi mai fie asa de uscat?
Are aspectul parului de la papusile barbie,doar ca nu e stralucitor si alunecos laughing
Mentionez ca o sa vreau sa ma revopsesc peste cateva luni aceeasi culoare, pentru ca mi-a crescut destul de mult.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Faptul ca ai decolorat parul cu perhidrol, pentru a deveni blond, l-a deteriorat si astfel s-a si uscat. Pentru a indrepta situatia este bine sa folosesti la spalatul parului, galbenus de ou, amestecat cu ulei de ricin, cu care iti vei freca bine atat pielea capului, cat si parul. Dupa ce ai intins bine acest sampon natural, iti vei pune o folie si deasupra un prosop de bumbac si vei sta asa minim 1/2 ora, dupa care vei spala parul, fara alt tip de sampon. In apa de clatit poti sa pui 1 lingura de bicarbonat de sodiu alimentar, pentru a capata luciu.
Trebuie sa eviti folosirea placii, iar revopsirea, s-o faci doar dupa ce se va rezolva problema cu tratamentul, indicat mai sus, care trebuie sa fie efectuat cel putin 2-3 luni.
Un gand bun si multa sanatate.

| Captive explică (pentru mariana):

Nu l-am decolorat, l-am vopsit.

| mariana a răspuns (pentru Captive):

Ca sa poata fi vopsit un par mai inchis la culoare, trebuie decolorat si numai asa se poate face blond, eu asa stiu ca se procedeaza, de aceea se degradeaza parul asa de tare, dupa o asemenea procedura.
Evita orce fel de sampoane pana nu se hraneste din nou parul pentru a se remedia degradarea lui. Un sfarsit de saptamana cat mai placut.

| Ana_Anamaria_1999 a răspuns:

Sa nu mai te dai cu placa si sa ei medicamente pentru par!