| sopranaCadaverica a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatoare. Mi s-a terminat crema pentru zona ochilor si am folosit un pic de ulei rafinat de floarea-soarelui in loc de crema... Are ceva? O sa irite pielea de sub ochi?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai bine foloseste frisca, smantana sau unt gras, facut din lapte de vaca.
Se poate folosi si pentru maini sau alte zone de piele, are efect foarte bun, ieste si ieftin.
Cu o ora dupa aplicare te speli cu apa rece in zona aplicarii.

| sopranaCadaverica explică (pentru Bula):

Am incercat o data pe fata lapte cu miere, ca un fel de lotiune-masca. Mi-a uscat tenul teribil, desi eu il am gras. Nu vreau sa mi imaginez ce efect ar avea pentru pielea subtire de sub ochi, care oricum se deshidrateaza usor si e foaaaarte sensibila.
Cu untul nu stiu ce sa zic, contine sare, chiar daca pe eticheta se mentioneaza 'nesarat'.

| Bula a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Fa-ti unt acasa sau cumpara facuta la tara, nesarata.
Daca pui lapte, atunci are si mult zer in el, care chiar poate ataca pielea.

| Anee1667 a răspuns:

Nu are nimic, nu irită. Însă benefic ar fi să îl folosești regulat, și doar în acea zonă pentru că încarcă porii și te poți alege cu mici coșuri.