| baubau23 a întrebat:

Intrebarea este pentru cei de la facultatea de arte. Care este diferenta dintre designul textil si cel vestimentar? mai exact ce faci la unul si ce faci la altul? la care trebuie sa folosesti masina de cusut? is tare confuza.

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

La designul vestimentar se foloseste masina de cusut. Vestimentar vine de la vestimentatie, adica de la haine, stil. Designul textil este cel de pe haine, desene, culori.

| baubau23 explică (pentru frostxtq):

Sa-ti arat de unde vine nelamurirea mea. https://www.facebook.com/Arte.Design.Textil teoretic dupa ce faci un anume "imprimeu" trebuie si sa-l pui in valoare nu? si la designul vestimentar nu e mai mult de creat in desen? (nu direct lucrul cu materialul.) la cate articole sunt pe internet m-au ametit cu totul ca ce mi-ai spus tu stiam si eu. :/

| frostxtq a răspuns (pentru baubau23):

Designul vestimentar se creeaza intai virtual, pe urma se creeaza hainele propriu zise. Dupa ce faci acel imprimeu, bineinteles ca trebuie pus in valoare, altfel la ce il mai faci?

| baubau23 explică (pentru frostxtq):

Pai si ca sa il pui in valoare nu trebuie sa faci tot tu ca designer textil si hainele? laughing oricum am inteles eu ce zici, multumesc de raspuns big grin

| frostxtq a răspuns (pentru baubau23):

Poti sa faci si hainele, dar nu e obligatoriu, odata ce iti faci datoria pe hartie ti-ai incheiat treaba.