| anonim_4396 a întrebat:

La 15 ani daca ma dau cu BB cream in loc de fond de ten, nu imi mai apar cosuri sau alte chestii deloc? Si daca nu ma demachiez de el, ce se intampla?

4 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

BB cream-ul nu este pentru cosuri, ci este mai mult pentru acoperire. Daca vrei sa nu mai ai cosuri, recomandat ar fi sa folosesti un tratament anti acneic.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu vad nici un rost in a folosi o crema BB sau fond de ten. Daca chiar doresti optează pentru o crema hidratanta. Demachierea e obligatorie. Cremele/fondul de ten îți blochează porii si ii împiedica din eliminarea sebumului, așa se blochează canalurile porilor, iar daca mai iei in calcul si mizeria/ praful care se aduna pe fata te vei trezi cu fata plina de puncte negre si coșuri. Deci daca vrei sa eviți asta, te sfatuiesc sa te demachiezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cosurile apar in urma aplicarii unor produse cosmetice nepotrivite tenului nostru. Daca avem un ten uscat /normal e ok sa folosim produse cremoase dar in cazul unui ten mixt sau gras e musai folosirea unor produse matifiante.

Ce fond de ten ai folosit de ti-au aparut cosuri? Daca vrei sa-ti iei un bb cream opteaza pentru unu coreean. Gasesti pe http://www.makeup-shop.ro/pagina/categorie/fata/bb-cream-cc-cream, poti initial sa-ti comanzi mostre din fiecare. Cele din comert mi se par o porcarie. Am incercat garnier si elmiplant, am impresia ca cel de la l'oreal ar fi cat de cat bunicel.

Nu e ok sa nu te demachiezi, pielea trebuie sa respire si sa se regenereze in timpul noptii. Eu cat nu foloseam machiaj ma stergeam doar cu lotiune tonica atunci cand ma intorceam de la scoala si discheta aia capata o tenta de negru, iti dai seama cate impuritati acumulam pe ten de-a lungul unei zile.

Daca ai un DM prin zona poti sa-ti iei doua demachiante de la Balea, sunt ieftine si formulate corect, fara iritanti :
http://pasagera.ro/produse-cosmetice-ieftine-si-bune-balea.html

Daca ai cosuri cumpara-ti un tratament cum ar fi bioderma sebium global sau ulei esential de tea tree si aplica-l doar pe cosuri, le va usca rapid.

| z99fun a răspuns:

Nu mai folosi chimicale pe piele sau ten, e normal sa apara cosuri la varsta ta. Daca dai cu tot felul de creme o sa-ti imbatraneasca fata. Eu foloseam sapun dove si apa din abundenta si in cateva saptamani imi dispareau cosurile si nu se irita nici pielea.