| diana_6879 a întrebat:

La ce este bun iaurtul pentru fata dar bananele, portocalele si merele? FUNDOAIE

Răspuns Câştigător
| Iiiiioana a răspuns:

Femeile care vor să aibă un ten frumos și sănătos își pot face mască facială din mere și miere. Pe lângă faptul că sunt delicioase și au un efect benefic asupra corpului, merele nu te ajută numai la interior, ci fac minuni și pentru ten.

Ele conțin hidro-acizi care răcoresc pielea și îi oferă elasticitate, pe lângă faptul că o și exfoliază.

Cum procedezi:

Cureți coaja unui măr și îl tai pe jumatate. O singură jumătate se va folosi pentru o mască. Amesteci miezul mărului cu cele două-trei lingurițe de miere până ce devin o pastă omogenă. O ții la frigider aproximativ 15-20 de minute și pe urmă este numai bună de aplicat pe fața curată. Îți masezi fața ușor cu maâna până simți că amestecul devine gelatinos. Atunci este momentul să te speli pe față cu apă călduță. Tenul a rămas curat și strălucitor. Pentru o exfoliere mai profundă ai putea adăuga la amestec și o linguriță de ovaz pisat.

Dacă ai tenul gras, amestecă un măr ras cu o linguriță sau două de miere, aplică pe față, iar dupa 10 minute spală-te cu apă rece.

Merele mai au și efect antiinflamator pentru ten: rade un mar si aplică-l pe fața proaspăt demachiată. Dupa 15-20 de minute te poți spăla cu apă caldă.

Indiferent dacă ai tenul gras sau, din contra, foarte uscat, învaţă să-l îngrijeşti natural. Iată ce poate face iaurtul pentru pielea ta.

1. Tratează acneea Iaurtul te scapă de cel mai mare cpşmar al adolescenţei: coşurile. Aplică iaurt direct pe coşuri zilnic, după ce ai îndepărtat machiajul şi ai faţa curată. Masează bine pielea, lasă să acţioneze câteva minute şi apoi îndepărtează-l cu apă călduţă. Conţinutul bogat în zinc va ajuta şi la reducerea petelor şi închiderea porilor. Evită însă iaurturile aromate. Acestea au în compoziţie ingrediente care pot irita pielea.

2. Previne coşurileTe-ai uitat în oglindă şi ai observat o pată roşie care promite că se va transforma într-un coş de toată frumuseţea? Nu sta cu mâinile în sân. Amestecă iaurt cu o bucăţică de drojdie de bere şi aplică pe zona afectată. Vei reuşi să-l opreşti înainte de a se forma.

3. Piele uscatăDacă problema ta este pielea foarte uscată şi sensibilă, tot iaurtul te ajută. Combină ulei de măsline, turmeric, lemn de santal cu iaurt şi miere şi întinde pe zonele cu probleme. Lasă să acţioneze timp de 15 minute şi apoi clăteşte bine cu apă.

4. HidratareDacă frigul ţi-a afectat pielea şi ai nevoie de un hidratant puternic, apelează cu încredere la iaurt. Încearcă o mască din praf de linte şi iaurt. Las-o să se usuce şi apoi curăţ-o de pe faţă. Clăteşte bine cu apă. Efectele se vor vedea imediat.

5. ExfoliereAmestecă iaurt cu coajă de portocală uscată, pisată. Lasă pasta să acţioneze aproximativ 15 minute şi apoi spală-te pe faţă. Acest procedeu este recomandat o dată pe săptămână, iar iaurtul este o soluţie la îndemână şi eficientă.
6. Piele îmbătrânităOferă-i un strop de strălucire aplicănd o cremă formata din iaurt, banane şi avocado.

Însă nu doar tenul tău poate profita de beneficiile iaurtului. Acesta este recomandat şi în tratarea...

Mâinilor uscate. Combină un iaurt cu suc de lămâie şi lasă amestecul la frigider timp de câteva ore. Răsfaţă-ţi apoi mâinile cu pasta obţinută, masând. Lasă câteva minute să-şi facă efectul si clăteşte cu apă calduţă. Repetă procedeul de câteva ori pe săptămână şi rezultatele te vor surprinde.

Scalpului iritat. Aplică iaurt la nivelul scalpului, înfăşoară-ţi părul într-un prosop şi lasă-l să acţioneze timp de 15 minute. Clăteşte-ţi apoi părul cu apă din abundenţă. Acest tratament te va ajuta să scapi şi de mătreaţă.

Iaurtul are o compoziţie uşoară, delicată şi poate fi folosit în îngrijirea zilnică a pielii sensibile, fără a provoca reacţii alergice. Alege pentru pielea ta iaurturile naturale, fără coloranţi sau arome.

Banane pentru piele
Datorita substantelor multiple prezente in bananele, acestea sunt folosite in diverse forme de masti pentru ten, de la tenul adolescentilor la cel matur, cu riduri.
1. Banane pentru acnee
Pentru pieela predispusa la acnee si iritatii, banana este ingredientul perfect. Aveti nevoie doar de o banana coapta si curatata. Aceasta se aplica direct pe ten. Dupa aproximativ 20 minute se clateste cu apa claduta.
Gratie continutului de potasiu, bacteriile de pe fata sunt eliminate, vindecand pielea; in acelasi timp, vitamina B va calma si tonifia tenul.
2. Banane pentru tenul matur
Semnele imbatranirii le puteti diminua cu banane. Cum veti face acest lucuru?
O banana de marime mijlocie se cojeste si se marunteste pana devine o pasta foarte fina. Se adauga o lingurita de miere si se amesteca bine. Se aplica pe fata uniform. Se clateste cu apa calduta, dupa 15-20 minute.

Sau aplicati un piure simplu cu banane. Clatiti cu apa rece, dupa 2 minute.
Tenul va deveni neted si catifelat.

O alta reteta pentru tenul matur se prepara din:
- o banana coapta, mica
- doua linguri de smantana
- o lingura de miere
- o lingura de faina de ovaz
- apa de izvor
Cu ajutorul unei furculite maruntiti banana, adaugand mierea si faina. Amestecati totul bine. Daca mai aveti nevoie adaugati putina smantana sau faina pentru a obtine o pasta consistenta.
Aplicati masca pe fata curatata, evitand zona ochilor. Lasati cam 30 minute si apoi clatiti. Este indicat sa folositi apa de izvor si discuri de bumbac.

Aceasta masca este recomandata a se utiliza de trei ori pe saptamana. Se poate pastra la frigider sase ore.
3. Masca exfolianta cu banane
O banana se piseaza ca pentru o pasta. Se adauga un sfert de cana zahar brun. Masca obtinuta se aplica pe fata, masand usor. Lasati ca timp de actiune cinci minute, apoi clatiti cu multa apa calduta.
4. Impachetari faciale cu banane
Aceasta reteta este recomandat dar pentru tenul uscat.
Se amesteca un sfert de cana iaurt cu o lingura de miere si un sfert de banana.
Se aplica pe fata si gat. Dupa 10 minute clatiti cu apa claduta.

Masca de portocale pentru ingrijirea tenului

Mentinerea sanatatii si frumusetii tenului constituie problema principala a fiecarei femei. Aplicarea unei masti naturale pentru ten ne ajuta sa ne mentinem infatisarea sanatoasa, radianta si plina de stralucire.

O alternativa a tenului cu probleme este masca de portocale.
Portocala, dupa cum bine stii este extrem de bogata in vitamina C, care ajuta la refacerea colagenului din piele. Este o sursa excelenta de calciu (40 mg/100gr de portocala). Prezenta acizilor organici joaca un rol favorabil in fermitatea epidermei. Sucul citric are proprietati hidratante, si astrigente.
Alaturi de celelalte citrice (lamaie, grapefruit) portocala este minunata pentru un ten proaspat.

Sucul de la o portocala este suficient pentru a curata tenul gras. Taie o portocala de marime medie in doua. Prima jumatate in coaja intinde-o pe fata prin miscari circulare pana simti ca intreg continutul se epuizeaza. Asteapta pana se usuca. Daca este necesar, foloseste si a doua jumatate in acelasi mod. Acest procedeu este recomandat mai ales pentru tenul gras, pentru ca inlatura aspectul uleios, care apare datorita secretiei in exces de sebum. Este o modalitate prin care poti inlocui demachiantul sau lotiunea tonica.

O masca ideala pentru relaxarea tenului se poate prepara astfel: se curata o portocala de coaja si se amesteca intr-un blender cu un galbenus de ou. Apoi se adauga tarate de grau si se se amesteca pana devine ca o pasta. Vei obtine astfel o masca - gomaj ideala pentru relaxarea oricarui tip de ten. Dupa 15 minute de la aplicarea mastii veti avea o piele mai ferma si revitalizata.

Daca amestecati sucul de la o portocala cu putina miere naturala (o lingurita sau doua) veti obtine o masca hidratanta, perfecta pentru tenul uscat. Dupa curatarea tenului, aplicati masca si lasati-o sa actioneze timp de 20 minute. Indepartarea mastii se face cu apa calduta iar la sfarsit clatiti-va cu apa rece.

3 răspunsuri:
| Iiiiioana a răspuns:

Femeile care vor să aibă un ten frumos și sănătos își pot face mască facială din mere și miere. Pe lângă faptul că sunt delicioase și au un efect benefic asupra corpului, merele nu te ajută numai la interior, ci fac minuni și pentru ten.

Ele conțin hidro-acizi care răcoresc pielea și îi oferă elasticitate, pe lângă faptul că o și exfoliază.

Cum procedezi:

Cureți coaja unui măr și îl tai pe jumatate. O singură jumătate se va folosi pentru o mască. Amesteci miezul mărului cu cele două-trei lingurițe de miere până ce devin o pastă omogenă. O ții la frigider aproximativ 15-20 de minute și pe urmă este numai bună de aplicat pe fața curată. Îți masezi fața ușor cu maâna până simți că amestecul devine gelatinos. Atunci este momentul să te speli pe față cu apă călduță. Tenul a rămas curat și strălucitor. Pentru o exfoliere mai profundă ai putea adăuga la amestec și o linguriță de ovaz pisat.

Dacă ai tenul gras, amestecă un măr ras cu o linguriță sau două de miere, aplică pe față, iar dupa 10 minute spală-te cu apă rece.

Merele mai au și efect antiinflamator pentru ten: rade un mar si aplică-l pe fața proaspăt demachiată. Dupa 15-20 de minute te poți spăla cu apă caldă.

Indiferent dacă ai tenul gras sau, din contra, foarte uscat, învaţă să-l îngrijeşti natural. Iată ce poate face iaurtul pentru pielea ta.

1. Tratează acneea Iaurtul te scapă de cel mai mare cpşmar al adolescenţei: coşurile. Aplică iaurt direct pe coşuri zilnic, după ce ai îndepărtat machiajul şi ai faţa curată. Masează bine pielea, lasă să acţioneze câteva minute şi apoi îndepărtează-l cu apă călduţă. Conţinutul bogat în zinc va ajuta şi la reducerea petelor şi închiderea porilor. Evită însă iaurturile aromate. Acestea au în compoziţie ingrediente care pot irita pielea.

2. Previne coşurileTe-ai uitat în oglindă şi ai observat o pată roşie care promite că se va transforma într-un coş de toată frumuseţea? Nu sta cu mâinile în sân. Amestecă iaurt cu o bucăţică de drojdie de bere şi aplică pe zona afectată. Vei reuşi să-l opreşti înainte de a se forma.

3. Piele uscatăDacă problema ta este pielea foarte uscată şi sensibilă, tot iaurtul te ajută. Combină ulei de măsline, turmeric, lemn de santal cu iaurt şi miere şi întinde pe zonele cu probleme. Lasă să acţioneze timp de 15 minute şi apoi clăteşte bine cu apă.

4. HidratareDacă frigul ţi-a afectat pielea şi ai nevoie de un hidratant puternic, apelează cu încredere la iaurt. Încearcă o mască din praf de linte şi iaurt. Las-o să se usuce şi apoi curăţ-o de pe faţă. Clăteşte bine cu apă. Efectele se vor vedea imediat.

5. ExfoliereAmestecă iaurt cu coajă de portocală uscată, pisată. Lasă pasta să acţioneze aproximativ 15 minute şi apoi spală-te pe faţă. Acest procedeu este recomandat o dată pe săptămână, iar iaurtul este o soluţie la îndemână şi eficientă.
6. Piele îmbătrânităOferă-i un strop de strălucire aplicănd o cremă formata din iaurt, banane şi avocado.

Însă nu doar tenul tău poate profita de beneficiile iaurtului. Acesta este recomandat şi în tratarea...

Mâinilor uscate. Combină un iaurt cu suc de lămâie şi lasă amestecul la frigider timp de câteva ore. Răsfaţă-ţi apoi mâinile cu pasta obţinută, masând. Lasă câteva minute să-şi facă efectul si clăteşte cu apă calduţă. Repetă procedeul de câteva ori pe săptămână şi rezultatele te vor surprinde.

Scalpului iritat. Aplică iaurt la nivelul scalpului, înfăşoară-ţi părul într-un prosop şi lasă-l să acţioneze timp de 15 minute. Clăteşte-ţi apoi părul cu apă din abundenţă. Acest tratament te va ajuta să scapi şi de mătreaţă.

Iaurtul are o compoziţie uşoară, delicată şi poate fi folosit în îngrijirea zilnică a pielii sensibile, fără a provoca reacţii alergice. Alege pentru pielea ta iaurturile naturale, fără coloranţi sau arome.

Banane pentru piele
Datorita substantelor multiple prezente in bananele, acestea sunt folosite in diverse forme de masti pentru ten, de la tenul adolescentilor la cel matur, cu riduri.
1. Banane pentru acnee
Pentru pieela predispusa la acnee si iritatii, banana este ingredientul perfect. Aveti nevoie doar de o banana coapta si curatata. Aceasta se aplica direct pe ten. Dupa aproximativ 20 minute se clateste cu apa claduta.
Gratie continutului de potasiu, bacteriile de pe fata sunt eliminate, vindecand pielea; in acelasi timp, vitamina B va calma si tonifia tenul.
2. Banane pentru tenul matur
Semnele imbatranirii le puteti diminua cu banane. Cum veti face acest lucuru?
O banana de marime mijlocie se cojeste si se marunteste pana devine o pasta foarte fina. Se adauga o lingurita de miere si se amesteca bine. Se aplica pe fata uniform. Se clateste cu apa calduta, dupa 15-20 minute.

Sau aplicati un piure simplu cu banane. Clatiti cu apa rece, dupa 2 minute.
Tenul va deveni neted si catifelat.

O alta reteta pentru tenul matur se prepara din:
- o banana coapta, mica
- doua linguri de smantana
- o lingura de miere
- o lingura de faina de ovaz
- apa de izvor
Cu ajutorul unei furculite maruntiti banana, adaugand mierea si faina. Amestecati totul bine. Daca mai aveti nevoie adaugati putina smantana sau faina pentru a obtine o pasta consistenta.
Aplicati masca pe fata curatata, evitand zona ochilor. Lasati cam 30 minute si apoi clatiti. Este indicat sa folositi apa de izvor si discuri de bumbac.

Aceasta masca este recomandata a se utiliza de trei ori pe saptamana. Se poate pastra la frigider sase ore.
3. Masca exfolianta cu banane
O banana se piseaza ca pentru o pasta. Se adauga un sfert de cana zahar brun. Masca obtinuta se aplica pe fata, masand usor. Lasati ca timp de actiune cinci minute, apoi clatiti cu multa apa calduta.
4. Impachetari faciale cu banane
Aceasta reteta este recomandat dar pentru tenul uscat.
Se amesteca un sfert de cana iaurt cu o lingura de miere si un sfert de banana.
Se aplica pe fata si gat. Dupa 10 minute clatiti cu apa claduta.

Masca de portocale pentru ingrijirea tenului

Mentinerea sanatatii si frumusetii tenului constituie problema principala a fiecarei femei. Aplicarea unei masti naturale pentru ten ne ajuta sa ne mentinem infatisarea sanatoasa, radianta si plina de stralucire.

O alternativa a tenului cu probleme este masca de portocale.
Portocala, dupa cum bine stii este extrem de bogata in vitamina C, care ajuta la refacerea colagenului din piele. Este o sursa excelenta de calciu (40 mg/100gr de portocala). Prezenta acizilor organici joaca un rol favorabil in fermitatea epidermei. Sucul citric are proprietati hidratante, si astrigente.
Alaturi de celelalte citrice (lamaie, grapefruit) portocala este minunata pentru un ten proaspat.

Sucul de la o portocala este suficient pentru a curata tenul gras. Taie o portocala de marime medie in doua. Prima jumatate in coaja intinde-o pe fata prin miscari circulare pana simti ca intreg continutul se epuizeaza. Asteapta pana se usuca. Daca este necesar, foloseste si a doua jumatate in acelasi mod. Acest procedeu este recomandat mai ales pentru tenul gras, pentru ca inlatura aspectul uleios, care apare datorita secretiei in exces de sebum. Este o modalitate prin care poti inlocui demachiantul sau lotiunea tonica.

O masca ideala pentru relaxarea tenului se poate prepara astfel: se curata o portocala de coaja si se amesteca intr-un blender cu un galbenus de ou. Apoi se adauga tarate de grau si se se amesteca pana devine ca o pasta. Vei obtine astfel o masca - gomaj ideala pentru relaxarea oricarui tip de ten. Dupa 15 minute de la aplicarea mastii veti avea o piele mai ferma si revitalizata.

Daca amestecati sucul de la o portocala cu putina miere naturala (o lingurita sau doua) veti obtine o masca hidratanta, perfecta pentru tenul uscat. Dupa curatarea tenului, aplicati masca si lasati-o sa actioneze timp de 20 minute. Indepartarea mastii se face cu apa calduta iar la sfarsit clatiti-va cu apa rece.
sper sa te ajute big grin

| Iiiiioana a răspuns:

Scuze ca am dat de doua ori acelasi raspuns happy

| Aleeee95 a răspuns:

Eu am folosit iaurt.si mi-a deschid tenul mi l-a hidratat...e foarte bun love struck si te ajuta si sa scapi de cosuri mai uscate! Aplical si lasa-l cam 15-20 de minute :d ...la fel si citricele. Funda? love struck