| curious01 a întrebat:

Portocalele, bananele sau poama, pot dauna acneii/cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu. Fructele sunt sanatoase.

| Claudia333 a răspuns:

Nu! de obicei zaharul in exces si ciocolata dauneaza cosurilor, nu fructele sau legumele

| curious01 explică (pentru Claudia333):

Eu acum o perioada mancam zilnic banane, si mi-au aparut o multime de cosuri pe fata, si medicul a zis ca asta poate fi cauza... tinand cont ca cosuri am avut, dar le-am tratat, si acum iata...

| Claudia333 a răspuns (pentru curious01):

Ciudat, bananele sunt foarte bogate in o groaza de proteine. chiar coaja de banana este hidratanta si ajuta la disparitia cosurilor in timp daca te dai cu ea pe fata. pot sa fie si exceptii in care apar cosuri de la banane iti dai seama, incearca o perioada sa nu mananci banane si vezi cum reactioneaza tenul tau.

| curious01 explică (pentru Claudia333):

E clar ca bananele sunt bogate in diverse vitamine, dar vina e la cu ce sunt stropite sa se pastreze, tot felul de otravuri.

| Claudia333 a răspuns (pentru curious01):

Da, ai dreptate. la cat sunt de modificate si toate cele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Claudia333):

Serios? o "groaza" de proteine?

O banana are 2 grame amarate de proteine.