| Indian a întrebat:

Lamaia este buna pentru cosi? Si daca este buna ce ar trebui sa fac cu ea? Imi dau cu sucul ala de lamaie pe fata si astept pana a doua zi?

P. Sbig grinaca mai stiti si alte remedii naturale(nu creme)bune pentru cosuri, puncte negre...fiti liberi sa spuneti!

10 răspunsuri:
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Poate ti se va parea o prostie, dar crede-ma ca face minuni :X:X formeaza o pasta din 4 pastile de aspirina peste care pui o lingurita de apa, lasa putin pana se inmoaie (un minut) apoi amesteca. Aplica acest amestec de doua ori pe zi timp de 4 zile, lasi sa actioneze 15 minute pana se usuca aspirina apoi te speli cu apa calduta, cosurile tale se vor vindeca Pentru puncte negre iti recomand cu cea mai mare incredere de la Yves Rocher Crema Exfolianta Spumanta Ultra Purete pentru ten gras (este un gel crema verde cu particule abrazive cu care te speli pe fata in loc de sapun) Punctele negre se vor "curata" dupa aproximativ o saptamana, iar fata ta va fi mai curata
ATENTIE insa: aspirina usuca, acel gel-crema pentru curatare sterge orice urma de sebum, s-ar putea apoi sa te confrunti cu problema pielii uscate care va face coji. Impotriva acestui fenomen, cumpara de la farmacie Vitamina A uleioasa, este la sticluta, aprox 5 lei, si te dai cu putina vitamina A pe toata fata dupa ce aplici acest tratament.
Nu vei mai avea nici un cos dupa 2-3 saptamani, GARANTAT!
Http://www.info-ghid.com/......gre-s.html
http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.tpu.ro/......cte-negre/
Baftă!

| T30D0RA a răspuns:

Coaja de portocala razuita si amestecata cu putina apa aplicata pe zonele cu acnee este foarte eficienta. La fel si aplicarea frecventa a sucului de lamaie. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora, dupa care se spala fata cu apa calduta. Usturoiul, datorita proprietatilor sale antiseptice, e folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Se recomanda frecarea cu usturoi pe zonele afectate. Castravetele ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 min, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. La fel de eficient este si ceaiul de musetel. Se mai poate si cu ceai de galbenele concentrat. Se spala fata cu acest ceai caldut. Iti recomand si ceva masti cu miere: Masca din miere si scortisoara macinata fin ( se amesteca pana se formeaza o pasta si se aplica peste noapte); Masca din morcov (radacina de morcov data pe razatoare se tine pe fata 20-30 de min, apoi se inlatura si se sterge tenul cu infuzie de musetel).

| larousee a răspuns:

Nu stiu despre lamaie dar patrunjelul este minune pentru cosuri
Pune cateva frunze de patrunjel intr-un dispozitiv pentru gheata si toarna apa.
Se lasa la congelator si se folosesc cuburile de gheata pentru a masa cosurile. Impiedica inflamarea lor in cateva minute.
uite un link cu multe masti preparate acasa
http://www.medicina-naturista.ro/......uperb.html

| newperson4him a răspuns:

Am folosit lamaia pentru ten, in combinatie cu inca ceva pe acolo, miere si ulei de masline parca, si rezultatul nu a fost prea spectaculos.

| byencutza95 a răspuns:

Si eu m-am dat cu zeama de lamaie pe fata, crezand ca asa o sa scap de cosuri, dar ma ustura foarte tare si mi-au aparut niste iritatii si aratam mult mai rau si nu m-am mai dat. in plus am citit si intr-o revista ca nu este bine sa ne dam pe fata cu citrice. cum ar fi lamaile sau portocalele. acum am scapat de cosuri, dar nu datorita lamaiei. multa bafta happy

| byencutza95 a răspuns:

Si eu m-am dat cu zeama de lamaie pe fata , crezand ca asa o sa scap de cosuri ,dar ma ustura foarte tare si mi-au aparut niste iritatii si aratam mult mai rau si nu m-am mai dat. in plus am citit si intr-o revista ca nu este bine sa ne dam pe fata cu citrice . cum ar fi lamaile sau portocalele . acum am scapat de cosuri, dar nu datorita lamaiei. multa bafta happy

| mysterious a răspuns:

Lamaia este unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

. Zinc
In unele cazuri, tratamentul cu zinc importriva acneei da rezultate radicale. Pentru un tratament eficient, doza necesara zilnic de zinc este de 50 mg, care se administreaza de 3 ori pe zi.

Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

| Anonima_1513 a răspuns:

Eu spre exemplu imi cumpar praf de argila de la plafar si imi fac masca cu suc de lamaie.Si eu folosesc tot pentru cosuri masca aceasta si e bunicica... cel putin nu imi mai apar cosuri decat rar de cand o folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce iritatie frumoasa am patit eu de la sucu de lamaie?
Si am combinat cu apa, dar tot faceam urat pentru ca ma manca fata si ustura, si nici acum nu stiu cu ce m-am dat ca sa scap de starea groaznicawinking.
Potoleste'te, lasa cosu in pace o sa se duca singur fara semne.
Foloseste zynerit pentru prevenire.

xoxo, didi

| gianinap101 a răspuns:

Asa stiam si eu ca nu e bine sa folosesti citrice pe fata, am auzit si eu la o prietena care s-a iritat de la lamaie.
Eu am avut cosuri mult timp si iti recomand sa incepi un tratament cu care eu m-am vindecat.
Am folosit produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation.
Ritualul meu a fost in fiecare zi de 2 ori pe zi sa folosesc o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidranta si un gel medicinal antiacee. Deci daca la mine au functionat la ce acnee aveam o sa functioneze si la tine... Pupici