| Ĺöļļy_8212 a întrebat:

Hei tpu...stiti ceva remedii naturale pentru cosuri si puncte negre?

URGENT!

multumesc anticipat!

FUNDA!

1 răspuns:
| Andarock a răspuns:

- O metoda incercata in cazul punctelor negre: se frectioneaza fata dupa curatare cu o felie de cartof.

- Cosurile izolate nu se vor mai dezvolta daca sunt tamponate de 2-3 ori pe zi cu ulei de cimbru. Atentie nu se aplica in zona ochilor.

- Impuritatile pielii se vindeca mai rapid, daca sunt tamponate cu putina zeama de lamaie sau cu un catel de usturoi proaspat taiat.

- Pentru o baie cu aburi, opariti intr-un bol mare 2 pumni de ierburi cu efect antiinflamator: menta, salvie, coada-calului, podbal, cimbru si musetel. Se tine capul 10 minute la aburi.

- O reteta straveche a aborigenilor din Australia: se aplica niste ulei de arbore-de-ceai direct pe cos pentru actiunea sa dezinfectanta.

- Pentru pielea iritata si inrosita, puneti niste zer pe o bucata de vata si curatati fata si gatul sau o alta metoda este aceea de a spala dimineata si seara fata cu ceai de anemone si coada-calului.