| anonim_4396 a întrebat:

Lamaile te slabesc?
adica. daca mananc lamai dupa masa, au vreun efect?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dieta cu lamaie exista cam de 50 de ani, insa a cunoscut o mare popularitate dupa ce cantareata Beyonce a anunat ca a slabit 10 kilograme cu ajutorul ei pentru rolul din pelicula Dreamgirls.

Dieta cu lamaie, cunoscuta si sub numele de Master Cleanse, a fost creata de Stanley Burroughs drept un program de detoxifiere si post. Initial, se dorea sa elimine din organism toxinele acumulate prin "dieta improprie, lipsa de exercitii fizice si atitudinea mentala negativa". Mai nou, este folosita si pentru slabirea rapida.

Planul, care consista doar dintr-un lichid care contine mult suc de lamaie, ar trebui sa te ajute sa slabesti „pana la 10 kilograme, sa arati mai tanara, sa-ti usureze durerile, sa-ti curete corpul de toxine si sa sporeasca nivelul energiei in 10 zile".

Slabirea este inevitabila atunci cand nu mai mananci nimic si bei doar cateva calorii. Insa acest tip de dieta poate fi periculos pentru sanatate. Nutritionistii subliniaza ca dieta Master Cleanse este deficienta in toate nutrientele esentiale: calorii, vitamine, minerale, proteine, carbohidrati, fibre si grasime.

Exercitiul fizic nu face parte din dieta, probabil pentru ca activitatea fizica este aproape imposibila cu o dieta de infometare.

Ce poti manca

Nu se permit nici mancaruri solide nici suplimente. Se consuma doar lichidul Master Cleanse pentru hidratare.

Planul sustine ca e necesara consumarea a 6 portii din limonada speciala. Singurele alte optiuni sunt o "apa sarata", adica 2 lingurite de sare amestecate intr-un sfert de litru de apa, consumata dimineata, si un ceai laxativ seara, daca e nevoie.

O singura portie de limonada Master Cleanse contine:

• 2 lingurite de suc de lamaie proaspat stors.

• 2 lingurite de sirop de artar.

• 1/10 de lingurita de piper cayenne.

• 300 mililitri de apa filtrata.

Dupa postul care poate sa dureze intre 4 si 14 zile, cei care tin dieta trebuie sa reintroduca incet in alimentatie mancare solida, incepand cu supa de legume, urmata de fructe si legume.

Cum functioneaza

Veti pierde din greutate cu Dieta cu lamaie, deoarece aceasta determina un deficit serios de calorii. Sunt mari sanse sa se piarda apa si muschi – nu grasime.

In timpul postului, este de asteptat ca cei care tin dieta sa se simta infometati, obositi, ametiti, inceti, sa aiba greturi, diaree sau constipatie.

Expertii subliniaza ca ficatul se ocupa de detoxifierea organismului. In plus, nu exista dovezi medicale ca dietele de "curatare" scapa corpul de toxinele care nu se elimina prin fecale si urina.

"Sugestia ca suntem plini de toxine creaza spaima care ii face pe oameni sa se apuce de astfel de diete", spune Michelle May, autor al lucrarii Am I Hungry. "In realitate, corpurile noastre elimina in mod natural substantele nedorite fara nici un fel de interventie umana", continua el.

Ce spun expertii

Purtatoarea de cuvant a American Dietetic Association nu vede nici un avantaj pentru aceasta dieta.

"Nu exista dovezi stiintifice ca ai nevoie de un astfel de plan sau de orice program de detoxifiere pentru a-ti curata corpul sau a slabi" spune ea.

Oficialul sugereaza renuntarea la fumat, daca e cazul, ca sa-ti cureti corpul de toxine. Altfel, de aceasta sarcina se ocupa ficatul.

Expertii sunt de parere ca astfel de planuri neechilibrate nu sunt doar neeficiente, ci si potential periculoase, in functie de cat de mult timp urmezi dieta. Postul negru elimina bacteriile sanatoase din intestine si scad imunitatea.

Un alt risc al acestei diete este pierderea de tesut muscular. Expertul in nutritie Pamela Peeke sustine ca, fara proteine suficiente in dieta, corpul va apela la tesuturile musculare.

"Muschii si lichidele sunt primele care dispar la o dieta de infometare, nu grasimile" spune Johnson.

In plus, la incetarea dietei, oamenii au tendinta sa manance tot ce le pica in mana.
Sursa: http://www.copilul.ro/......a5514.html
Cand vine vorba despre diete si despre siluete de invidiat, noul trend care creeaza furori in randul vedetelor de la Hollywood este lamaia!

Cu un cosulet de lamai nu numai ca te vei umple de sanatate, vitalitate si pofta de viata, insa vei si elimina rapid toxinile, vei arde grasimile si vei da luminozitate tenului.

Acest fruct face minuni. Vei pierde minimum jumatate de numar la pantalon urmand cele 7 principii ale metodei doctorului Martine Andre si te vei simti mai sanatoasa si energica totodata.

Toate vrem un organism mai curat si dezintoxicat, insa facem un pas gresit in aceasta directie: ne privam de mancare. Daca nu mancam suficient, corpul nostru nu numai ca nu va elimina toxinele, ci dimpotriva, cantitatea acestora va creste.

Pentru a-ti reechilibra sistemul digestiv si metabolismul, este imperativ sa manci destul, sanatos, la ore fixe si sa bei multa apa, ceea ce nu este deloc greu in conditiile caniculare in care ne aflam.

Pentru accelerarea acestui proces de curatire interioara, de drenare a toxinelor si de ardere a grasimilor este necesar sa bei pe parcursul unei zile cateva pahare de limonada speciala la temperatura camerei. Un astfel de pahar se prepara din doua linguri de suc de lamai stoarse + 30 ml de apa plata + putina scortisoara si putina boia iute.

Pentru ca aceasta dieta sa dea rezultate maxime, poti veni in intampinarea ei cu infuzii de ceai si verdeturi fierte si pasate sub forma unui piure.

La sfarsitul zilei te vei simti mai in forma si mai usoara pentru ca deja vei fi pierdut aproximativ 500 gr, in functie de greutatea si inaltimea ta.

Cand te trezesti:
1 pahar de astfel de limonada

Micul dejun (cca jumatate de ora dupa trezire)

Salata de fructe: 5 fructe rosii (capsuni, zmeura, mure, cirese sau visine), 1 mar, 1 para, 1 iaurt, 1 pumn de migdale crude (nici prajite nici sarate)

O gustare
1 pahar de limonada

1 banana

1 un pumn de seminte decojite de dovleac sau floarea soarelui

Pranz
Fasole verde fiarta sau diverse salate cu lamaie, otet sau ulei de masline extrarafinat

Gustare
1 pahar de limonada

Fructe confiate

Cina
Peste la gratar cu zeama de lamaie

Legume si verdeturi fierte

Cu 2 ore inainte de culcare
1 pahar de limonada

Atat zeama de lamaie cat si apa ajuta si stimuleaza sistemul digestiv, favorizeaza tranzitul si ajuta la eliminarea toxinelor intr-un timp record.

Este indicat sa bei multa limonada si apa de-a lungul zilei, insa nu prea multa in timpul mesei pentru ca scade apetitul.
Sursa: http://dieta.ele.ro/Dieta-cu-lamaie_--a675.html
În concluzie, învață să mănânci!
Pa, pa.

| Esperança a răspuns:

Daca vrei sa slabesti mananca mai putina paine si grasimi. Ai grija ca cerealele si toate prostiile de pe piata care zic ca slabesc de fapt ingrasa.Cel mai bun remediu nu e sa te infometezi si sa manaci lamaie ci sa faci mult sport. Sanatate!

| foxi a răspuns:

Nu,iti creaza aciditate gastrica! Daca bei apa plata cu lamaie inainte de masa are ceva efecte!

| Jello a răspuns:

Nu!
Lamaia te ajuta la :
1. Vindeca acneea
Vitamina C din lamaie ajuta pielea sa fie stralucitoare si omoara bacteriile care cauzeaza acneea. Bea limonada dimineata dar in plus poti face si urmatoarele:
* aplica cu degetul sau cu un tampon de vata suc proaspat de lamaie pe acnee si lasa asa peste noapte. Spala cu apa a doua zi dimineata. Se poate sa simti o usoara arsura dar dispare repede.
* Amesteca o parte zeama de lamaie proaspat stoarsa cu o parte apa cu miere. Pune acest amestec pe zonele afectate si lasa o jumatate de ora, apoi clateste. Repeta de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
Evident ca in cazul unei acnee foarte severe, se recomanda consultarea unui medic specialist dermatolog, in paralel cu acest tratament natural.
2. Calmeaza anxietatea
Studiile arata ca lamaia are efect de calmare si ajuta la indepartarea oboselii, agitatiei, ametelii, nervozitatii si tensiunii. Inhalarea de ulei de lamaie creste capacitatea de concentrare si tine mintea in stare de alerta. Lamaia poate fi folosita si ca odorizant de camera in birouri, pentru a creste eficienta angajatilor. Daca te simti tensionat, pune pe o batista putin ulei de lamaie si inhaleaza.
3. Vindeca aftele
Proprietatile dovedite antibacteriene si antivirale ale lamaii pot accelera procesul de vindecare in cazul aftelor. Amesteca sucul de lamaie cu apa calda si clateste gura cu aceasta combinatie de trei ori pe zi. Nu conteaza daca simti o senzatie de arsura in contactul dintre lamaie si afte, conteaza ca ea iti face mult bine, deci persevereaza in folosirea ei.
4. Scade febra
Cand ai febra din pricina racelilor, bea o cana de suc de la 1-2 lamai cu apa fierbinte si miere, bea-o toata o data, apoi la fel la fiecare 2 ore pana cand febra incepe sa cedeze.
5. Vindeca raceala si gripa
Cand ai racit, puterea vindecatoare a lamaii actioneaza atat intern, dand urgent vitamina C celulelor aflate in suferinta, cat si extern prin contactul dintre gatul afectat si sucul de lamaie. Cand iti curge nasul sau te doare gatul, consuma cat mai multa vitamina C, pentru ca aceasta impulsioneaza puternic sistemul imunitar punanand-ul la treaba ca sa lupte cat mai eficient cu boala. Bea la fiecare doua o limonada calda facuta din sucul de la o lamaie, miere, si o cana de apa fierbinte, dar nu atat cat sa-ti oparesti gatul, pentru ca mai rau ii faci.
Daca te doare gatul, adauga in acea limonada, in loc de miere, o lingurita de sare marina. Fa gargara cu ea de trei ori pe zi. Poti inghiti sucul dupa aceea.
6. Vindeca bataturile
Aplica o felie groasa de 5 mmpeste bataturi, impacheteaza si strange bine zona si lasa asa peste noapte. Ai grija doar ca lamaia sa fie in contact doar cu batatura pentru ca altfel este prea puternica pentru pielea normala si poate cauza arsura pielii.
7. Elimina eczemele
Daca suferi de infectii ale pielii cum ar fi eczema, o impachetare cu lamaie iti va face foarte bine. Pune 8 picaturi de ulei esential de lamaie in apa calda (250 ml) si o lingurita de miere. Mierea are si efect antiinflamator si intareste puterea de vindecare a lamaii.
Imbiba o bucata de bumbac in lichid, stoarce excesul si plaseaza bumbacul pe zona afectata, timp de 15 minute, de 2 sau 3 ori pe zi. Nu doar ca vindeca aceasta infectie, dar va reduce si mancarimea.
9. Invinge oboseala
Lamaia este ajutorul inestimabil pentru toti cei ce se confrunta cu oboseala cronica data de munca lor. Bea o lamaie stoarsa ori de cate ori te simti prea obosit sau suge o jumatate de lamaie. Exploratorii, aventurierii, infig un pai in capatul unei lamai intregi cand sunt epuizati si se revigoreaza sugand zeama direct din fruct.
Uleiul de lamaie stimuleaza si activitatea cerebrala asa ca de indata ce te simti foarte obosit si nu te poti concentra, pune 4 picaturi de ulei esential de lamaie intr-un vas mic de aromoterapie cu putina apa si bea si un pahar cu apa si lamaie la cateva ore.
10. Rezolva problema halenei
Lamaile te ajuta sa ai respiratia proaspata daca ai aceasta problema dupa consumul de alcool, tigari sau dupa ce ai mancat diverse alimente condimentate cum ar fi ceapa si usturoiul. Ca sa iti mentii proaspata respiratia, clateste gura cu sucul de la lamaia proaspat stoarsa combinat cu apa calduta. Te ajuta si daca mesteci o felie de lamaie dupa fiecare masa.
11. Lupta cu hipertensiunea
Se stie ca usturoiul si ceapa au efecte foarte bune in lupta impotriva hipertensiunii arteriale dar ele sunt ajutate mult si de lamaie. Combina 3 catei de usturoi pisati cu lapte degresat sau lapte de soia. Adu la fierbere acest amestec si lasa-l 5 minute. Dupa racire, adauga in el sucul de la 3 lamai proaspat stoarse. Bea peste zi aceasta bautura minune.
Iar daca ai colesterolul marit, nu uita ca pectinele din lamai contribuie la accelerarea metabolismului si la scaderea colesterolului.
12. Vindeca dupa intepatura de viespe
Daca te-a intepat viespea, scoate acul din piele si maseaza locul cu 2 picaturi de lamaie proaspat stoarsa amestecata cu o lingurita de miere.
Ca sa tii insectele neplacute la distanta, pune in pulverizator 250 ml de apa si 20 picaturi de ulei esential de lamaie si pulverizeaza prin camera. Miroase excelent si tine si tantarii sau mustele la distanta. Mai poti sa lasi in dormitor pe noptiera o bucata de vata imbibata cu ulei de lamaie ca sa tina la distanta in serile de vara tantarii.
13. Indeparteaza durerea din corp
Chiar daca are gust extrem de acru, sucul de lamaie are un efect alcalin deosebit de puternic si deci este un agent natural impotriva excesului de aciditate care este responsabil de multe boli, printre care si reumatismul. Bea dimineata o lamaie stoarsa cu un pahar de apa calduta si repeta acest lucru de 2-3 ori pe zi daca ai dureri articulare.
Daca ai zone inflamate si dureroase, maseaza-le cu ulei de lamaie amestecat cu o lingurita de ulei de jojoba sau cu o crema pe care o ai in casa. Face minuni.
14. Iti salveaza stomacul
Bea sucul de la o lamaie proaspat stoarsa cu un pahar de apa calduta dupa fiecare masa. Acidul din lamaie va stimula producerea in stomac a acidului gastric si deci si activitatea muschilor stomacului.
15. Spune adio varicelor
Uleiul de lamaie are proprietati terapeutice considerabile asupra vaselor de sange si ajuta in lupta impotriva varicelor. Amesteca 6 picaturi de ulei de lamaie cu ulei de migdale sau de avocado sau de jojoba si maseaza zona afectata.
Revigoreaza-ti corpul si picioarele obosite cu varice printr-o baie in care pui 10 picaturi de ulei de lamaie, o lingura de miere si 4 picaturi de ulei de chiparos. Stai in acea apa pentru 15 minute si cand iesi din ea nu freca pielea, ci doar tamponeaz-o cu blandete.

Huh! Sper ca te-am ajutat :*
Pa pa :*!

| Κλεοπάτρα a răspuns:

Daca la masa mananci un porc, nici 1 tona de lamai nu te mai salveaza.Cea mai indicata e o alimentatie baza pe multe legume ( fierte ) fibre si cereale.O ora de alergat si multe lichide.

| roxyroxy_1309 a răspuns:

E bine sa bei dimineata pe stomacul gol un pahar cu apa in care ai stors lamaie.

| Jitariu_Beatris_1997 a răspuns:

Da! Dar trebuie sa astepti 15 minute dupa masa, abia apoi poti bea o jumatate cu apa minerala sau plata, dupa preferinta. Poti sa consumi aceasta bautura dimineata pr stomacum gol, alaturi de o lingurita de miere NATURALA-separat-, poti inlocui cerealele cu ivazul simplu, pe care il consumi cu jn iaurt slab, foarte putine fructe de padure inghetate-o lingurita de regula- si doua lingurite de seminte de in. Dar, inainte de toate de bea un pahar de apa plin, chiar dupa ce te trezesti. Apa iti regleaza organismul si sistemul renal, nu mai spun ca apa slabeste. Niciodata nu bea apa imediat dupa masa, asteapta 15 minute cel putin. Dupa ce-ti bei apa, bei si apa cu lamaia, un pahar din fiecare. Nu-ti fa griji, nu te inecilaughing. Apa este esentiala pentru metabolism si slabire. Dimineata poti sa mai bei, pe langa cele mentionate, un sat de apa cu sare de Himalaya, se gaseste la farmacii de la Sanovita. Seara inainte de culcare mai bea un pahar cu apa, este esential! Nu in ultimul rand, dimineata micul dejun, dar sa nu fie o portie nici macar medie, deoarece ovazul este satios, la pranz piept dr pui la gratar cu salata-fara iaurturi sau alte sosuri- obligatoriu cu 2 lingurite de seminte de in. Seara este preferabil sa nu mananci, poti sa iei batoane cu ceai verde de la Fibrobar, gasesti la farmacie cu 2 lei. Atat! Nu uita sa faci sport si renunta la dulciuri si fainoase! Bafta!

| Fidelas_Ion_Nikoleta_1982 a răspuns:

La ce ajuta daca beau zeama de la o Lămâie după ce iau masa