| Georgianna3723 a întrebat:

M-am ars pe faţă iar după câteva zile a început să se cojească, să se i-a pielea şi arată foarte inestetic. Aş vrea sa ştiu din ce cauză şi ce pot face în legătură cu asta. Mulţumesc!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cauza ai spus-o chiar tu! Te-ai ars si pielea se cojeste. Pana nu se duce toata pielea bronzata... o sa arati ca o harta! Poti sa-ti faci gomaj:http://www.monitorulsv.ro/......tralucitor Sau fa-ti gomaj cu produsele naturale care le ai in casa:Pentru gomajul preparat acasă, putem folosi: măl-ai, tărâţe sau zaţ de cafea. Ne umezim palmele cu un pic de ulei de măsline (extra virgin), apoi introducem mâinile în măl-ai şi cu mişcări uşoare ne masăm încet faţa pe cele trei trasee ale demachierii (se evită zona ochilor). Trebuie să avem grijă să nu ne rănim faţa, mişcările le facem aproximativ 1 minut. La sfârşit spălăm gomajul cu apă sau ceai şi cu un prosop curat sau şerveţel ne tamponăm uşor faţa. După gomaj trebuie să aplicăm pe față o mască facială.

mariana
| mariana a răspuns:

Se descuameaza pielea de pe fata pentru ca celulele respective au fost arse si trebuie sa ai rabdare pana cand pielea noua se va reface si vei avea un ten curat, de care trebuie sa ai mare grija atunci cand te expui la soare.
Trebuie sa te dai pe fata cu o crema hidratanta daca leziunile de la arsura s-au vindecat, daca nu trebuie sa folosesti ceva solutii adecvate pentru tratarea pielii arse, care se gasesc din belsug in comert.
Dupa ce durerea si roseata s-au dus, atunci asa cum ti-am spus deja, te dai cu crema care sa hidrateze tenul, pentru a ajuta celulele nou create sa se intareasca si pielea ce s-a uscat de la expunerea exagerata la soare, sa se poata rehidrata si regenera.
Multa sanatate si ai grija cand stai la soare sa te ungi cu creme cu protectie impotriva razelor ultra violete si sa stai o perioada limitata si numai pana la ora 11 dimineata si apoi dupa orele 17 dupa amiaza.

| Ticalosul a răspuns:

Pai ce sa faci. Exista niste creme cu care poti sa-ti dai pe fata, sau poti sa nu faci nimic. va trece de la sine daca ai avut arsuri de la soarewinking