| YoannahKlaudia a întrebat:

M am decolorat de doua ori si acum parul meu este distrus. Am vrut sa ajung de la negru la blond deschis, si pentru asta a fost necesar sa ma decolorez si a doua oara. Tipa de la salon mi-a zis ca nu o sa imi afecteze parul ca o sa imi puna un oxidant slab... Este distrus.Acum o saptamana l-am tuns, il aveam lung pe spate si acum il am pana la sani si este in continuare ars. Cade in ultimul hal, chiar daca il pieptan se incalceste imediat la loc, e aspru..nu are volum... Ce ii pot face?sad

Răspuns Câştigător
| sensuallypinky a răspuns:

Pentru inceput, parul deteriorat trebuie tuns la 2-3 luni maxim din varfuri. Aplicata o masca hidratanta de 2 ori pe saptamana compusa din:o ceasca de ulei de masline, un ou batut sivitamina E(pe care o gasesti in farmacii la flacon, costa in jur de 3 lei).O aplici pe tot parul, o lasi sa actioneze aprox 20 de min apoi te speli cu un sampon adecvat tipului de par, adica par vopsit. Spalarea corecta este facuta atunci cand samponezi de 2 ori.Prima data pe parul foarte bine umezit pui jumatate din cantitatea de sampon pe care o ultizezi de obicei la o spalare apoi clatesti. Dupa aceea, samponezi din nou bine, si masezi scalpul cu miscari circulare timp de 10-15 minute, apoi clatesti foarte foarte bine fara sa ramana resturi de sampon.Balsamul nu ar trebui sa lipseasca nimanui, indiferent de tipul de par.pentru parul uscat,deteriorat, gasesti o gama larga de balsamuri destinate acestui tip de par, pe care il aplici obligatoriu dupa fiecare spalare pe lungimea firului de par, nu si la radacini. Dupa aceea clatesti din nou foarte bine, iti pui un prosop pe par si il lasi asa 20 de minute, Apoi il poti da jos, si lasi parul sa se usuce natural.Incearca sa eviti cat mai mult placa, ondulatorul feonul in cazul tau daca parul este foarte detriorat deoarece caldura aparatelor il va deteriora si mai tare.Parul se piaptana doar cand este macar 70% uscat, niciodata ud deoarece atunci se rupe foarte usor.Incearca sa urmezi sfaturile care ti le-am dat macar 2-3 luni, inclusiv tunsul varfurilor periodice, si vei vedea schimbari in bine.macar incearcatoate acestea le-am invatat si eu la ora de estetica si dau rezultate foarte bune! Succes!:*

P.S:Macar un interval de o luna-jumatate 2 nu mai folosi vopsea, in special decolorant.Macar pana isi mai revine parul.

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Si acum ce culoare are parul tau? ai ramas decolorat si fara sa te vopsesti?

| YoannahKlaudia explică (pentru evenso):

Sunt blonda acum...

| evenso a răspuns (pentru YoannahKlaudia):

Ar trebui sa te duci la o alta coafeza sa intrebi ce trebuie sa faci ca parul tau sa-ti revine, ce produse sa folosesti, si poate nu ar mai trebui sa te vopeseti blonda ci sa revii la culoarea ta naturala dupa o luna sau doua, vezi ce iti sugereaza ea.