| Ioana55555 a întrebat:

In urma cu un an, m-am decolorat,singura (da, da, stiu ca am fost ff proasta dar nah.) cu oxidant de 12%, si evident ca nu a iesit asa cum am vrut, a ieșit un galben "pui", asa ca m-am dus la salon sa ma vopsesc bruneta, toate bune si frumoase pana cand peste o luna a deveni iar blond, asa ca m-am mai dus o data sa ma vopsesc iar de data aceasta a ramas culoarea, însă parul meu tot distrus a ramas (adica, gen, nu-i chiar asa de rau, putin la vârfuri) iar intrebarea este
CUM AS PUTEA SA MA DECOLOREZ INCAT SA NU-MI DISTRUG PARUL, DAR FARA SALON PENTRU CA MAMA NU MA LASA SA MA MAI DECOLOREZ ASA CA VA TREBUII SA O FAC PE ASCUNS.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E altceva, atunci când mănânci o ciocolată pe ascuns, și cu totul altceva când vrei să îți decolorezi părul, fiindcă ori îl vopsești la salon, ori acasă, nu poți ascunde de mama ta, culoarea părului.))
Nu ți-l mai decolora, fiindcă riști să ți-l deteriorezi (până la ardere, din cauza substanțelor chimice din compoziția vopselei). La salon, dacă vei ajunge, îți va spune dacă merită sau nu să-i schimbi culoarea. Ei măcar folosesc produse profesionale pentru decolorarea părului. Acasă, trăiești cu speranța că se va întâmpla minunea de a deveni blondă. Dacă nu poți merge la salon, atunci cumpără un spray decolorant Schwarzkopf Professional.
http://www.schwarzkopf.ro/......rului.html

| Ioana55555 explică (pentru floresdemayo):

Voiam să spun ca mama nu mi-ar da bani de salon pentru ca nu ar fi de acord cu decolorarea, asa ca daca m-as face acasă nu ar avea cum sa ma oprească, ea fiind la lucru, iar cand va veni ma va gasi blonda, m-ar certa putin si gata, nu ar avea ce sa-mi faca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa il decolorezi iar? La ce nuanta vrei sa ajungi? Daca vrei sa ai o nuanta de blond mi se pare mult mai ok sa iti scoti toata vopseaua din par folosind Color B4 si sa-ti decolorezi doar radacinile crescute. Dupa decolorare poti sa utilizezi un nuantator sau un sampon care neutralizeaza nuantele de galben pui daca-ti displace nuanta si de abia peste o saptamana sa folosesti o vopsea. Orice decolorare chimica sau cu ingrediente mult prea dure ( lamaia) iti distruge parul.

Poti sa te decolorezi cu miere doar ca procesul o sa dureze mai mult si trebuie repetat sau poti sa folosesti Colour B4, se gaseste in magazinele DM sau se poate comanda de pe site-ul lor.
http://lifepassionandbeauty.blogspot.ro/......ui-cu.html

" ColourB4 NU este un decolorant, astfel el nu decoloreaza, folosind acest produs de la negru nu vei ajunge la blond, decat in cazul in care parul a fost blond si peste s-a aplicat o vopsea neagra sau alta culoare.

In conditiile in care parul natural este saten si s-a vopsit cu negru, folosind ColourB4 se indeparteaza negru si se ajunge la satenul natural. "
sursa : http://www.colourb4.ro/de-la-negru-la-castaniu-cu-colourb4/

| Huntress a răspuns:

Ce culoare are acum parul tau? Are si o parte crescuta (naturala)? La ce culoare vrei sa ajungi? Daca blond, ce fel de blond?

| Ioana55555 explică (pentru Huntress):

Pai, jumatate de cap este saten inchis (culoarea naturală) si jumatate un fel de blond inchis.
Vreau sa ajung la un blond deschis pentru ca vreau sa mi-l fac roz deschis.

| Huntress a răspuns (pentru Ioana55555):

Pai, in cazul asta, daca te vopsesti singura, cam ai nevoie de o pudra decoloranta cu oxidant (ia-ti suficienta sa nu te trezesti ca nu iti mai ajunge), pe care o aplici mai intai pe partea naturala a parului, o lasi pana vezi ca e ca si restul parului (ala vopsit), apoi aplici si pe restul si mai lasi vreo 10-15 min, pana se deschide tot parul uniform. Dupa care, de la kallos sau alt magazin de genul iti iei o vopsea roz (nuanta pe care o vrei) si oxidant (de obicei se pune in parti egale, dar o intrebi pe vanzatoare cat, totusi) si iti vopsesti parul decolorat normal, incepand cu radacinile si aplicand imediat si pe restul parului. La fel, ia-ti suficienta vopsea, sa iti ajunga. Pentru un rezultat fain, nu te zgarci. Succes happy