| denyiza a întrebat:

M-am decolorat si culoarea e groaznica, dar spre bucuria mea nu mi s-a deteriorat parul. As dori sa revin la culoarea naturala cat de curand fara a mai folosi colorant sau vopsea, prin masti sau tratamente naturale. Imi puteti recomanda ceva? cel mai bun raspuns primeste funda happy.

2 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Părul tău e deja ars, doar ai tu impresia că nu e deteriorat. Nu poţi reveni la culoarea iniţială decât prin vopsire. Din moment ce te-ai decolorat, ai scăpat de toată nuanţa ta, iar firul nu se mai reface.
Ai 3 variante:
1. Aştepţi să îţi crească părul, chiar dacă asta înseamnă 1-2 ani.
2. Te tunzi puţin câte puţin.
3. Vopseşti în nuanţa ta naturală, tot părul.
Niciun ceai şi niciun tratament naturist nu te va ajuta să scapi de părul decolorat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca sa iti vopsesti parul intr-un mod natural, poate se mai uniformizeaza culoarea.

PENTRU PAR BRUNET
Cafeaua este cea mai buna optiune daca doresti ca parul tau sa aiba o nuanta de brunet mai ciocolatie. Fierbe un ibric de cafea tare si aplic-o pe par cand este calda. Lasa-o sa actioneze timp de 60 de minute. Clateste bine parul. Daca vrei ca nuanta de brunet sa fie si mai inchisa fierbe coji de nuci verzi si adauga in cafea zeama lor. Lasa sa actioneze cel ptin 60 de minute. Clateste bine parul. Repeta procedeul o data pe saptamana pana ce obtii culoarea dorita. Daca ai obtinut-o din prima, atunci o data la doua saptamani repeta procedura pentru intretinerea culorii.

PENTRU PAR SATEN
Ceaiul negru este cea mai buna metoda de a oferi parului nuante delicate de saten. Mai intai spala bine parul si clateste-l cu otet cu apa, astfel incat sa indepartezi orice urme de impuritati. Fierbe un ibric de ceai, folosind la un litru de apa cel putin 7-8 plicuri de ceai. Aplica ceaiul pe par cand este cald, dar nu fierbinte si lasa sa actioneze cel putin 60 de minute. Spala parul si hidrateaza-l cu un balsam. Repeta procedeul o data pe saptamana pana ce obtii culoarea dorita. Daca ai obtinut-o din prima, atunci o data la doua saptamani repeta procedura pentru intretinerea culorii.

Uite aici mai multe metode:
http://www.divahair.ro/......ea_parului