| Nadiiii a întrebat:

M-am taiat la picior in zona genunchiului acum o luna. Rana s-a vindecat, problema este ca a fost foarte adanca iar acum cand s-a vindecat mi-a ramas semn iesit in afara si se vede foarte urat. Nu stiu sigur daca se mai poate face ceva

Ce pot face in privinta asta? Pot merge la un medic( in spital)? Sau la un medic estetician? Ma gandesc ca atunci cand te operezi la nas de exemplu nu raman cicatrici, atunci nu ar trebui sa-mi ramana nici mie, nu?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu vei scapa niciodata complet de o cicatrice! Toate metodele de tratament sunt facute sa le reduca dimensiunile si sa le faca mai putin vizibile. Cele mai bune rezultate se obtin prin interventiile chirurgicale, dar in acest caz si riscurile sunt mai mari, si efortul financiar si timpul petrecut in convalescenta.

Poti apela la o clinica de chirurgie plastica si estetica, contra cost, caci asemenea interventii nu sunt decontate de catre Casa de Sanatate chiar daca esti asigurat/a.