| CoPcHiLaTooMiCa a întrebat:

Ieri pe la ora 4 fugeam dupa fratele meu sa imi dea telefonul. El a fugit in baie, iar eu, vrand sa nu inchida usa am impins-o cu palma. Atunci, s-a spart geamul, iar eu m-am taiat in palma. A curs mult sange, iar mama m-a dus la o doctorita pentru ca era inchis la ora aia dispensarul.Doctorita, mi-a bandajat si mi-a dat cu diferite solutii mana, si mi-a facut vaccin anti titanus. A mai spus ca rana e adanca si ar fi indicat sa fie cusuta,(se vede carnea) dar a sps ca daca nu vreau se poate si fara(nu voi accepta niciodata asa ceva). Acum rana e cum e si stiu ca imi va ramane semn, dar mi-e foarte teama sa nu imi ramana cum i-a ramas unei colege care s-a taiat cu cutitul la deget(i-a ramas musciul scos).
Intrebarea estesadpentru cei informati)Imi va ramane si mie muschiul scos? imi va ramane un semn urat, sau doar o cicatrice minora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Dacă nu vei accepta să te coasă vei rănâne cu o cicatrice mare și urâtă, pe când vei fi coasă va rămâne o mică cicatrice.

M-ai bine ai alege să coși rana și să nu te mai sperii cu alte cazuri nereușie!
Ai încredere în Dumnezeu!
Numai bine!
Multă baftă și curaj!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fara sutura (cusatura) iti va ramane o cicatrice mare si urata. Cicatricea minora ar fi ramas numai daca iti punea cateva fire. Asa, se va vindeca greu si vei avea o cicatrice vicioasa.