| Ramona_9840 a întrebat:

Ma numesc Ramona si de 4 luni am schimbat anticonceptionalele de la Logest in Melleva 35 din cauza pilozitatii excesive.De aproximativ 2 luni au inceput sa-mi apara cosuri, o explozie as putea spune, cosuri imi apareau si inainte dar nu asa multe, de cateva saptamani ma trezesc cu alte cosuri, multe pe sub piele si multe puncte negre...Este posibil sa fie de la Melleva? Ar trebui sa nu-mi mai apara si sa ma curete in schimb este mai rau.Mentionez ca in urma cu 2 saptamani mi-am facut analizele hormonale si au iesit bune.Care ar putea fi cauza? Pot sa le schimb in Diane 35 sau e acelasi lucru?

4 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu am folosit Diane 35 cateva luni si pot sa spun ca nu am observat o crestere a parului deosebita, a ramas cum era inainte, chiar au fost bune si si-au facut efectul(eu le foloseam pentru acnee ). Aaa si nici nu ingrasa, dupa cum se zice, adica am ramas la aceeasi greutate ca si la inceperea folosirii lor.Despre celelalte anticonceptionale mentionate de tine nu pot sa iti zic nimic pentru ca nu le-am folosit. Poti incerca diane 35 pentru ca nu ai nimic de pierdut.Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Melleva si Diane sunt acelasi lucru. Trebuie sa-ti faci analize hormonale fara sa fi luat, macar 56 de zile contraceptive, altfel nu au absolut nici o valoare.
Faci reactii adverse de la acest contraceptiv, dar nu il poti schimba sau intrerupe de capul tau. Du-te la endocrinologul sau ginecologul care iti supravegheaza tratamentul, intrerupe-le, fa analizele dupa doua luni si abia apoi vei sti ce ai de facut.

| gabriela_7244 a răspuns:

Sper ca inainte de a schimba pastilele ai cerut si parerea unui specialist daca nu, nu este prea tarziu sa faci lucrul asta acum

| quintron a răspuns:

De ce nu mergi tu la un medic ginecolog ca pe aici nu cred ca ai sa gasesti specialisti doar pareri si nu cred ca e bine