| Dimineatadeprimavara a întrebat:

Mă simt singură. Singură şi vulnerabilă, extrem de sensibilă şi nu ştiu ce să fac să ies din starea asta. Nu pot fi fericită sau măcar bine dispusă când mă văd părăsită de toţi prietenii. La naiba! Ce prieteni? Eu nu am aşa ceva. Am ajuns la concluzia că eu sunt prea bună cu toţi şi când îmi e rău, toţi mă lasă singură. Vorba unei prietene:,,Lumea e o junglă şi unii oameni sunt javre". Te muşcă atunci când ai mai mare nevoie de ajutor. Când un le-a fost bine, i-am căutat, m-am interesat de ei, iar eu un primesc măcar un telefon când îmi e rău. Uneori, mă simt groaznic şi atunci, sun pe cineva, simt nevoia să vorbesc cu cineva. Şi de obicei îmi sun,,prietenele". Dar dacă ţi se răspunde cu,, Hai zi! Ce vrei?", apăi…mai bine închizi şi taci. Aşa cum am făcut eu ieri.

Şi o altă concluzie: Oamenilor un le pasă de mine, deşi mie îmi pasă de ei. Sau pera puţini sunt cei care se interesează de mine. Mulţi mă ajută, aşteptând ca ajutorul să fie reciproc. Eu un vreau nişte prieteni de faţadă. M-am săturat de ei, am destui dintr-ăştia. În faţa unor astfel de prietenii se află de cele mai multe ori nişte înclinaţii negative. Iar obiectivul lor? Să mă facă să decad. E greu să răzbaţi în viaţă singur. Dar jur că o să calc şi peste cadavre dacă o să fie nevoie, doar să ajung acolo unde îmi doresc. Dar eu sper să găsesc o prietenă adevărată, care să un mă facă tocilară că îmi place să citesc(nu stau toaaaată ziua cu nasul în cărţi, dar îmi place să citesc), că lucrez mult la témele pentru acasă pentru că vreau să le fac cât mai bine, care să un mă ia peste picior şi să mi se creadă superioară, aşa cum fac actualele mele,, prietene". Pentru că da, superioare se mai cred! (din motive numai de ele ştiute, pentru că realitatea nu reflectă asta).

Voi ce fel de prieteni aveţi? Ce mă sfătuiţi?

Şi dacă tot prieteni reali un am…mă gândeam la nişte prieteni virtuali. Am mare nevoie să vorbesc cu cineva. Daţi-mi add pe mess: floare_de_februarie.

O seară plăcută tuturor!

9 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Cred ca esti dezamagita de niste persoane la care tineai foarte mult. Observ ca esti o persoana sensibila si care se implica intr-o relatie. Nu este rau, dar cred ca ar trebui sa fii foarte putin mai nepasatoare. Este un lucru minunat sa ai prieteni, dar aceia trebuie sa fie buni si sa tina la tine. Te sfatuiesc sa nu te imprietenesti chiar cu cine iti sta in cale, deoarece poate sa te faca sa suferi si nu cred ca iti doresti acest lucru. Prietenii pe care ii ai tu, nu prea pot fi numiti,, prieteni". Un prieten / o prietena adevarat/a nu iti va inchide niciodata telefonul in nas pentru nu stiu ce motive.
Te rog, nu mai spune ca oamenilor nu le pasa de tine. Intr-adevar, este imposibil ca toata lumea sa te placa sau sa le pese de tine. Dar, nu uita ca langa tine sunt parintii care te iubesc nespus de mult.
Am observat ca iti place sa citesti. Foarte bine, cititul este un hobby foarte placut. Mergi in librarii sau la targuri de carti si in felul acesta iti poti gasi prieteni. Si este foarte bine ca lucrezi la teme, deoarece reiese din afirmatia ta ca esti o persoana ambitioasa, caruia ii place ca lucrurile sa iasa perfect, sau macar aproape perfect. Sper sa iti revii din aceasta stare de dezamagire si usoara depresie. Sper ca te-am ajutat!

| WestSid3 a răspuns:

Buna!
Nu te descuraja pentru ca nu poti sti ce-ti rezerva soarta. Intr-adevar, nimanui nu i-ar placea sa nu aiba cu cine discuta despre framantarile personale sau pur si simplu despre un schimb de pareri, insa unele persoane, daca nu se afla in aceasta postura, uita de ceilalti.
Te sfatuiesc sa te inscri la niste activitati placute, unde iti poti face si prieteni, cum ar fi lectii de chitara sau de desen/pictura sau chiar sa intri intr-un club de sport ori intr-un domeniu care te atrage.
Si mie imi place sa citesc, iar temele, la fel ca si tine, incerc sa le fac cat mai bine, dar lucrurile astea nu-mi afecteaza relatia cu prietenii. Pot zice ca i-am "gasit", deoarece, chiar daca nu sunt intr-un numar prea mare, ne intelegem foarte bine si ne ajutam de cate ori avem ocazia.
Imprieteneste-te cu persoane care au caracterul apropiat de al tau (nu zic exact ca al tau) si incearca sa pastrezi prietenia.
Take care! happy

| Adrianetc a răspuns:

Presupun ca esti putin depresiva si stresata, nu stiu ce sa zic, fa-ti o zi numai a ta, ocupate numai de tine si fa ce-ti place in ziua aceea, relaxeaza-te si uita-te la cer, nu-ti mai pasa de oameni, o sa vina ei la tine, si un ultim lucru, exista un Dumnezeu, te poti ruga, insa fara inchinari si matanii la icoane... roaga-te si atat, bafta

| Iubibilăă a răspuns:

Nu suferi... mergi inainte pe drumul vietii cu capul in sus si nu te intoarce din drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca astea sunt prietene eu as fi in extaz de bucurie ca am scapat de ele happy.
Eu am avut o singura prietena la care am tinut mai mult, i-am dat next direct cum m-a tradat si am rupt-o de tot cu ea happy.
Si daca tot iti plece sa citesti de ce nu iti faci prieteni intr-o biblioteca sau la Diverta daca ai la tine in oras? Asa gasesti mai usor oameni cu pasiuni comune si ceva materie cenusie. Trebuie sa bati la usa care trebuie ca sa primesti ce iti doresti happy. Si eu am dat peste multe persoane care isi urmareau doar interesul, sa le fie bine. Si mi-am dat seama ca nu imi culeg prietenii de unde trebuie happy. Ce-i drept am devenit si eu mai mult pentru mine decat pentru altii ca sunt satula sa ascult persoane care imi plang pe umar 4 ore si cand vreau sa-mi zic oful sunt " Ah, ce nasol. ", i-am sters cu guma pe astia, nici ca amintiri nu ar merita sa ramana. happy

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna. Am citit tot ce ai scris si pot spune ca ma regasesc in aceste randuri happy "Prietenii", in care aveam mare incredere m-au tradat, m-au mintit si au ajuns sa imi ia ceva la care tin foarte mult. Am crezut ca vor sa ma ajute si ca pot avea incredere deplina in ei dar m-am inselat foarte tare. Acum pot spune ca am pierdut tot din cauza prostiei mele..si da, ma simt singura si tot ce vreau e sa dau timpul inapoi si sa sterg cu buretele toate acele lucruri pe care le-am spus si facut din prostie. Se spune ca un sut in fund e un pas inainte dar la cate suturi am primit..si degeaba.
Eu zic sa ai grija cu persoanele din jurul tau. Lumea asta chiar e o jungla in care cei ca noi trebuie sa se schimbe daca vor sa reuseasca ceva. Fii mai indiferenta cu ei, incearca sa iti gasesti persoane care sunt ca tine. Incearca sa te distrezi si sa vezi partea plina a paharului chiar daca e destul de greu.
Sa nu ai niciodata incredere deplina in cineva, ai grija ce si cu cine vorbesti, chiar daca par de incredere nu toti sunt asa.din cauza lor poti pierde tot ce e important pentru tine. happy

| mateicoca a răspuns:

Combina-te si gata

| AlexxaX a răspuns:

Off! Biata de tine! Mi-ar placea sa fiu prietena ta virtuala! Crede-ma, eu nu suntgenul care sa abandoneze. Eu sunt ca tine. Ajut si nu astept ceva in schimb. P.S. Si mie imi plac cartile.
In legatura cu viata reala, nu-i baga in seama pe toti prostii. Ignora-i.

| darkprincesskiss a răspuns:

Si eu trec prin aceeasi problema ca tine si nu stiu cum sa o rezolv. Poate timpul o sa le rezolve :*