| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Respect pentru cei ce citesc până la final, chiar am nevoie de părerea voastră! Numele meu este Sara și am 12 ani.
Trec printr-o pasă mai nașpa și nu știu ce mi se întâmplă, dar în ultima vreme simt că nu mai am deloc încredere în mine, că nu mai pot să mă exprim liber, așa cum o făceam odată, să fiu eu însămi, efectiv nu mai știu să fiu eu sau mi-e teamă să fiu eu.
Și mereu când vorbesc cu cineva, am impresia că acea persoana mă judecă (aici se aplică doar în cazul celor de vârsta mea, nu și a adulților), dar cea mai mare problemă o am cu proprii colegi. Nu pot să mă deschid, mă simt foarte forțată, pentru că mă gândesc că dacă aș fi eu, poate că m-ar judeca (și așa simt că mă judecă, dar, în același timp, știu ca e doar în mintea mea). Acest lucru nu se aplică și cu profesorii sau în general cu adulții, atunci am încredere în mine, răspund la ore și n-am nicio treaba, pentru că sincer, nu-mi pasă de părerea lor atât de mult și nu-mi sunt prieteni ca să-i pot pierdere, adică... Nu știu, mă interesează mai mult părerea celor de vârsta mea. Totodată mi-e și frică să pierd prieteni și să rămân singură, așa cum cred că v-ați dat seama, și de aceea mereu încerc să mă comport ca ceilalți și să fiu pe placul tuturor, ca să zic asa, și mă simt foarte forțată... Am încercat și să fiu altfel și să mă relaxez, dar efectiv nu pot, mă pierd. Cu mama nu pot sa vorbesc despre asta și oricum nu o simt suficient de apropiată, m-am gândit la psihologul școlii, doar că nu știu prea multe despre ea (este o doamna). Sau la doamna dirigintă de care mă simt mai apropiată și cred că m-ar înțelege, adică pare destul de deschisă pe astfel de probleme și este foarte drăguță cu noi, însă mi-e teamă să nu își facă o părere proastă (chiar dacă nu cred ca ar avea de ce) și nu știu cum și dacă e ok să abordez subiectul. Credeți că ar avea motive? Voi ce părere aveți? Ați trecut prin asta? CUM ar trebui să deschid subiectul și cu cine? Ar fi ciudat dacă i-aș cere niște sfaturi doamnei diriginte? Credeți ca m-ar judeca? Sau mai bine la poshiloaga scolii? Acum e și problema cu pandemia aceasta și mergem pe grupe la școală și sincer, nu știu cum aș putea să deschid subiectul, când și cu cine. Mi-e teamă că dacă am sa încerc să mă deschid fata de doamna dirigintă, să nu mă fac de ras. Deși pare destul de deschisă și cam știe problemele adolescenților, doar ca îmi fac eu tot felul de filme în cap. M-ați ajuta mult cu niște sfaturi. Dau fundă pentru cel mai bun răspuns, mulțumesc!

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna din nou Sara, am raspuns la cealalta intrebare a ta.

Nu era nevoie sa o stergi.

| Bwhay a răspuns:

Asta este anxietate poti vorbi cu parinti tai despre asta sau cu un preiten/prietena foare bun/buna