| Dimineatadeprimavara a întrebat:

Mă simt singură. Singură şi vulnerabilă, extrem de sensibilă şi nu ştiu ce să fac să ies din starea asta. Nu pot fi fericită sau măcar bine dispusă când mă văd părăsită de toţi prietenii. La naiba! Ce prieteni? Eu nu am aşa ceva. Am ajuns la concluzia că eu sunt prea bună cu toţi şi când îmi e rău, toţi mă lasă singură. Vorba unei prietene:,,Lumea e o junglă şi unii oameni sunt javre". Te muşcă atunci când ai mai mare nevoie de ajutor. Când un le-a fost bine, i-am căutat, m-am interesat de ei, iar eu un primesc măcar un telefon când îmi e rău. Uneori, mă simt groaznic şi atunci, sun pe cineva, simt nevoia să vorbesc cu cineva. Şi de obicei îmi sun,,prietenele". Dar dacă ţi se răspunde cu,,Hai zi! Ce vrei?", apăi…mai bine închizi şi taci. Aşa cum am făcut eu ieri.
Şi o altă concluzie: Oamenilor un le pasă de mine, deşi mie îmi pasă de ei. Sau pera puţini sunt cei care se interesează de mine. Mulţi mă ajută, aşteptând ca ajutorul să fie reciproc. Eu un vreau nişte prieteni de faţadă. M-am săturat de ei, am destui dintr-ăştia. În faţa unor astfel de prietenii se află de cele mai multe ori nişte înclinaţii negative. Iar obiectivul lor? Să mă facă să decad. E greu să răzbaţi în viaţă singur. Dar jur că o să calc şi peste cadavre dacă o să fie nevoie, doar să ajung acolo unde îmi doresc. Dar eu sper să găsesc o prietenă adevărată, care să un mă facă tocilară că îmi place să citesc(nu stau toaaaată ziua cu nasul în cărţi, dar îmi place să citesc), că lucrez mult la témele pentru acasă pentru că vreau să le fac cât mai bine, care să un mă ia peste picior şi să mi se creadă superioară, aşa cum fac actualele mele,, prietene". Pentru că da, superioare se mai cred! (din motive numai de ele ştiute, pentru că realitatea nu reflectă asta).
Voi ce fel de prieteni aveţi? Ce mă sfătuiţi?
Şi dacă tot prieteni reali un am…mă gândeam la nişte prieteni virtuali. Am mare nevoie să vorbesc cu cineva. Daţi-mi add pe mess: floare_de_februarie.
O seară plăcută tuturor! kiss

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Uneori si eu ma simt singur happy si chiar nici nu stiu ce sa fac in acele momente, la fel si cu prietenii toti falsi oh go on da-i dreacu laughing, sincer imi pare foarte rau pentru tine sad referandu-ma din ceea ce-ai spus tu mai sus... nu stiu daca te pot ajuta dar as lua in calcul faza cu vorbitul pe mess daca esti de acord happy ti-am bagat id-ul in lista happy:* Ciuss

| sabin89 a răspuns:

Consoleaza-te cu gandul ca nu are nimeni prieteni adevarati, ci doar prieteni "de circumstanta". Si apoi, stii cum a zis Creanga: Fereste-ma doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur. Este drept ca vedem in jurul nostru mai mereu grupuri sau gasti, dar prieteniile lor sunt de cele mai multe ori doar aparente. Putem insa sa cultivam relatii bune cu altii, nu neaparat prietenii. Si astea e bine sa le avem cu cat mai multi: colegi, vecini, rude...Relatii mai apropiate se formeaza de obicei pornind de la interese sau obiective comune. Unor colegi, de exemplu, le place fotbalul. Ii poti vedea deseori impreuna, in pauze sau dupa program; sau petrecandu-si weekendurile impreuna jucand fotbal. Este aia o prietenie? Zi-i cum vrei, dar este o relatie apropiata. Am luat fotbalul, asa cum am zis, ca un exemplu, dar obiectivele comune sunt fara numar. Cauta si tu fete care au aceleasi preocupari sau obiective, deci comune cu cele pe care le ai tu, intra in legatura cu ele si vei vedea ca relatiile apropiate se formeaza de la sine.
(Chestia cu calcatul peste cadavre sa nu o mai zici nici in gluma)

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar din ce ai relatat tu ai tendinte putin masochiste...perpetuezi relatii din care iesi pe un evident minus.Decat inconjurat de o mare de prieteni care te fac sa te simti o insula parasita, mai bine sa fii o insula speciala atinsa de apele unei mari sarate-dar cel putin NEUTRE.
P.S:Te deranjeaza daca iti dau add...cred ca pot sa te ascult ..cred ca de asta ai cea mai mare nevoie acum.Salve!

| Altair92 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, dar trebuie sa acceptam faptul ca viata e dura. Ma regasesc si eu in situatia ta, pentru ca de fiecare data cand incercam sa-mi fac prieteni, o dadeam in barastraight face. Adica socializam un timp cu ei, dar apoi se "raceau" toate relatiile. Acum nu imi mai bat capul cu asa ceva (bine avand in vedere ca am trecut de la un ciclu de invatamant la altul, si am intalnit astfel alti oameni), si accept pur si simplu realitatea. Incearca sa-ti ocupi timpul cu o activitate, cu un hobby (de exemplu spuneai ca iti place foarte mult sa citesti). Nu-i lua in seama pe cei care te fac "tocilara", pentru ca ei de multe ori nu gandesc in perspectiva, ci se rezuma doar la prezent (distractii, discoteci, etc). Sa stii ca prieteni adevarati intr-o viata, poti avea foarte putini, (de exemplu eu am doar un singur prieten care e foarte bun, restul ii consider doar amici). Spuneai ca multi te ajuta, doar ca sa-i ajuti si tu...in cazul asta te-as sfatui sa devii ceva mai independenta. Adica sa incerci sa-ti rezolvi toate problemele singura, sau sa iei masurile necesare pentru a le prevenihappy. Cand vor sti ca nu te pot ajuta in niciun fel, sau nu ai nevoie de ajutor din partea lor, atunci altfel se vor adresa pentru a-ti cere ajutorul. Daca esti mai detasata, mai rece, atunci te vor respecta; daca sari mereu in ajutorul lor, atunci se vor baza prea mult pe tine, si stii vorba aia: "Cine-i bun cu ceilalti, ajunge sa fie luat de prost". Daca te detasezi treptat de asa zisii "prieteni", atunci o sa devii mai "puternica", pentru ca nu depinzi de nimeni. Stiu cum e...de multe ori zici "Hai sa-l ajut si pe celalalt, ca poate intr-o zi o sa am nevoie si eu de ajutor!"; azi asa maine asa, si ajutorul din partea lor nu mai apare. Nu ma pricep eu prea mult la dat sfaturi, dar sper ca iti vor cat de cat de folos informatiile melehappy

| Ryuuzuka a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine,uneori, dar cum sunt o fire sociabila si funny m-am impacat cu toti happy.Nu e bine sa fii indepartat de catre toata clasa ta, colegii tai, fiindca in tot acel mare colectiv te vei simti foarte singura.iar eu stiu cum e.Acele prietene pe care le numesti tu,imi pare rau sa te dezamagesc,dar iti sunt prietene doar cu numele,inteles happy?,Ok sa trecem oh go on.Da uneori,de exemplu iti cere un caiet de teme si dupa ce i-l dai (fiindca eu invat bine ) dupa ori te injura, daca ii ceri ceva, adica nici nu te ia in seama. Adica te referi la asta nu? Cand ai zis de teme, dar in fine straight face.Si da, acum nu prea se mai gasesc prieteni adevarati ...carora sa le ceri sfatul, nu-i asa si e foarte greu in situatia asta, fiindca chiar nici parintilor tai nu le poti spune chiar toate problemele tale, de exemplu iubesti pe ala si poate de va dezamagi si esti intr-o perioada cand nu ai chef de nimica si ce faci ii zici mamei? NU! Adica asa vrei sa zici? Off...vezi ca trebuie sa ai niste prieteni adevarati, nu doar cu numele in toata clasa aia si te rog da-mi add la id happy.

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Mesajul tau este in contradictoriu cu userul. Ce sa insemne asta? Oricum, singuratatea nu este atat de prapastioasa, are si partile ei bune, insa trebuie sa depui si tu putin efort, sa fii mai intelegatoare, amabila, deschisa. Fie ei prieteni si virtuali, daca ai un anumit comportament se duc dracului. Analizeaza, vezi ca problema sa nu fie la tine. Iti las si un articol interesants i util pe aceasta tema. Sper sa te ajute http://www.topexperti.ro/......nitate_842

Daca ai si alte intrebari le poti adresa psihologului

| Fluturaș34 a răspuns:

Te intelef foarte bine, prin ce treci, sunt situatii si situatii.Ma simt la fel de singura chiar daca sunt inconjurata de atatea persoane sad Add la : moonlight25x mi-ar place sa pot discuta cu cineva.

| Havoc a răspuns:

Buna hai sa iti spun cv asa simp si eu de multe ori dar n-ai ce face asta e viata pana la urma daca stai sa te gandesti cred ca in Romania 80% sunt pe interes nu ajuta niciodata pe nimeni in care il cunosti de putin timp si crezi ca iti e bun prieten astepta testeazal si dupa ai sa vezi

| blanco95 a răspuns:

Salut! Sa stii ca ma aflu in aceeasi situatie ca si tine.Nici eu nu am un prieten adevarat, acel cineva caruia sa-i spun tot ce am pe suflet si sa ma asculte cu atentie si sa ma indrume, nu sa faca misto.Am cativa amici cu care comunic dar foarte sporadic.In opinia mea, nu eu sunt de vina pentru situatia creata, ci oamenii pe care ii cunosc si interesele pe care ei le au.Pur si simplu nu am ce sa vorbesc cu o persoana care vorbeste exclusic despre discoteci, sex,"smecheri", etc.Mi-e si groaza sa ma duc la scoala(sunt in clasa a-XI-a)cand stiu ca trebuie sa suport toate magariile si prostiile pe care "distinsii" mei colegi le abordeaza...in fine, mi-ar placea sa mai vorbim, poate ne putem ajuta reciproc.Numai bine!

| Calestru_Vasile_1978 a răspuns:

Buna stu ca tie greu eu sant an aceeiasi situatie nu te speria a spune parola prieten e ceva an ziua de azi nu stii ce sa crezi cate o data e bine si singur dar e mai bine an doi parerea mea razbati mai usor cu viaza de azi