| TilaTequila a întrebat:

Mi-a facut tata programare la dermatolog si azi mi-a zis ca i-a zis doctorita ca trebuie sa merg si la ginecologie. De ce?

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai daca te'ai dus la dermatolog din cauza ca aveai probleme cu cosurile/acneea, e posibil sa ai acnee pe baza hormonala si sa trebuiasca sa iei anticonceptionale, iar anticonceptionalele potrivite ti le poate prescrie doar ginecologul.

| TilaTequila explică (pentru KellyGreen):

Inca nu m-am dus, marti am programare. Tata i-a explicat asistentei si probabil ea i-a zis de ginecolog. Ma rog, nu-mi fac griji de asta, dar daca e chiar asa, eu nu vreau sa iau anticonceptionale. Am auzit ca au niste efecte secundare urate si mai bine nu...

| alinush21 a răspuns:

Chiar crezi? poate vrea tati sa stie ce fata cuminte are acasa?

| TilaTequila explică (pentru alinush21):

Nu are de ce sa-si faca griji.

| DDi a răspuns:

Te trimite la ginecologie pentru ca una dintre cauzele acneei este o problema la ovare. Si te trimite sa faci niste analize sau radiografie.in fine ceva de genul sa vada daca ovarele sunt ok. Si nu o sa iti dea anticonceptionale daca tu nu este de acord sau daca ai mai putin de 17-18 ani.