| deepworld150 a întrebat:

Mi.am dat musteata jos cu o crema sesu iar cand am idepartat.o de piele practic mi.a ars.o, am bubite si cojite.....Mai pot aplica acea crema sau nu?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca nu! Deja ai avut probleme de la acea crema, acum vrei sa dai din nou cu crema aceea?

| deepworld150 explică (pentru anonim_4396):

Daca incerc alta creme voi pati la fel?

| deepworld150 explică (pentru anonim_4396):

Dar daca ma dau cu o alta crema voi pati la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru deepworld150):

Poti incerca alta crema de la alta firma, dar da-te in strat subtire si nu lasa mult timp crema pe piele.Dar te poti da doar dupa ce te-ai vindecat frumos de la crema aia care ai folosit-o prima data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca benzile depilatoare, crema contine tot felul de prostii pe care trebuie sa le lasi sa actioneze iar tenul e foarte sensibil.

Poti sa-ti cumperi o crema cu oxid de zinc pe care sa o aplici de doua ori pe zi timp de 4-7 zile dupa epilare, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Crema contine cateva uleiuri, extract de musetel care este calmant si antiinflamator si panthenol ( provitamina b5 ).
"Proprietăţile panthenolului :

anti-inflamator, calmează pielea afectată de iritații, mâncărimi sau arsuri
cicatrizant, promovează epitelizarea și repararea leziunilor
hidratant, menține hidratarea pielii, reduce procesul de deshidratare
fortifiant capilar, conferă strălucire fileor de păr, poate preveni despicarea firelor
întăreşte părul de la rădăcină până la vârfuri
calmează scalpul iritat, reduce senzația de mâncărime "
http://www.elemental.eu/ro/226-panthenol-provitamina-b5.html

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Incearca cu banda de ceara. Sunt niste benzi speciale pentru mustata, le gasesti in farmacii. Sunt ieftine si eficiente

| deepworld150 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Sunt persoane care au patit la fel ca mine cu benzile

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru deepworld150):

Eu știu ca benzile sunt bune. Altcumva nu prea mai ai cu ce sa o iei.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Nu mai folosi crema pentru ca te irita, eu patesc la fel cu crema depilatoare. Incearca cu altceva cum ar fi benzile, chiar daca doare... dupa cum se zice, frumusetea doare. Pune benzi, si bea o gura de tarie inainte sa le tragi laughing O sa te obisnuiesti dupa cateva folosiri.

| Yvonnnee a răspuns:

Nu... Înceată o alta crema care este potrivita pentru pielea ta.