| Sara2 a întrebat:

Mi-am facut abonament la sala, are cineva idee in jur de cate kg dau jos intr-o luna?

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Depinde cat timp faci pe sedinta si cate sedinte pe saptamana si daca ti sau nu o dieta

| eek a răspuns:

Pai. daca lasi grasimile la o parte.si mergi pe dieta fara grasime(carne de pui, peste, paine graham, paste din grau dur .foarte subtiri, lacatate si branzeturi cu 0% grasime, fara sucuri acidulate sau ice tea. cel mai bine apa plata sau nectar de fructe.cat mai multe salate.paine doar la micul dejun.cina se ia la ora 6-7 seara.si consta intr un iaurt sau fruct.sau o branzica de vaci foarte slaba in grasimi. eventual cu zahar.si cel mai important fara dulciuri, chipsuri, si tot ce tine de categoria asta. aaa si pieptul de pui sau pestele preparate doar la gratar.mai poti manca paste cu legume mexicane sau sosuri cu ciuperci si rosii.mazare cu piept de pui.sunt multe mancaruri slabe in grasimi ) incearca dieta asta si iti garantez ca iti va da rezultate. dar totul trebuie consumat echilibrat.nici sa te infometezi si nici sa mananci pana nu mai poti.si nu uita de sport daca tot tiai facut abonament la sala.mai poti recurge la o ora de alergare in fiecare seara. daca esti prea comoda sa te trezesti si dimineata. dar daca te apuci de alrgat fa o doar pe pamant.pentru ca astfaltul o sa ti distruga oasele.si foloseste niste adidasi special pentru alergat.chiar daca nu sunt atat de aratosi:p

| Sara2 explică:

Am 1.71 si 62 kg vreau sa ajung la 55, mananc echilibrat de cand merg la sala am renuntat la fast fooduri, dulciuri si sucuri cu acid

| Sara2 explică:

Vreti sa spuneti ca fitnesul si aerobicul nu slabeste?

| bruno9432 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stiu cate kilograme ai acum... dar in general daca mergi la sala de cel putin 3 ori pe saptamana (si lucrezi cu un antrenor nu aiurea) si daca ai grija ce papi ai putea sa dai undeva intre 2 si 5 kg.
Asta e varianta realista si sanatoasa. Daca slabesti prea mult dintr-o data corpul tau ar putea resimti niste dezechilibre.
Un sfat: la sala trebuie sa mergi mult timp ca sa ai un corp armonios... daca mergi doar cateva luni sa slabesti ai mari sanse sa pui kg la loc foarte repede.

| albastrel a răspuns:

Mai grasuta nu esti... 1m 71 am si eu si tot 62 de kg...eu vreau sa ajung la 59... pentru ca nu vreau sa imi pierd formele big grin

| just4fun_8801 a răspuns:

Depinde de regimul, antrenamentul si pregatirea persoanei care te indruma.In general minim vreo 8 / luna daca programul / regimul e bun si maxim 20 :d

DMV tu ai idee cam cate calorii arzi la un antrenament de sala? Si pe langa asta ai idee cate calorii iti consuma muschiul pentru refacere? Daca faci sala si doresti sa faci muschi pe sub grasime trebuie sa mananci adecvat (multe calorii sa eviti catabolismul), proteine etc.Deci nu mai vorbi daca nu stii ce-ti iese pe gurawinking

| DMV a răspuns:

Daca faci sala nu slabesti. Doar faci muschi sub grasime.
In schimb un regim de viata care sa te puna in forma, e:
1. regim alimentar echilibrat: 3 mese principale cu 2 intermediare (subtiri). Daca ai mult de dat jos, apuca-te de o dieta(in nici un caz din aia miraculoasa de slabesti 10 kile in 2 zile), daca ai putin atunci adopta un regim.
2. program de odihna: 8-9 ore din 24
3. jogging sau exercitii fizice care sa te faca sa transpiri mult in fiecare dimineata si seara alergare usoara pana la sala (rol de incalzire)
4. sala fitness

| DMV a răspuns:

@aegisofsin: daca faci cardio poti arde si 1200 de calorii. Dar daca tragi de fiare ca boul de jug nu treci de 300. Daca ai totusi in program si efectuezi exercitiile corect ajungi sa consumi pana la 700. Dar ce rost are sa tot tragi de fiare aiurea daca ajungi acasa seara si bagi o cana cu lapte, paine, miere si cereale? Prin extensie, ajungem si la dieta hipocalorica, care s-a dovedit a fi falsa, pentru ca daca un om se alimenteaza cu 2500 cal pe zi, ii bagi dieta brusc la 1500 cal/zi tot ce se intampla e o slabire brusca, cu un efect de yoyo, proces traumatizant pentru organism. In orice caz, corpul se va adapta sa consume doar 1500 de cal/zi.
@fata_cu_ceaiul: nu vrem sa spunem ca fitnessul sau aerobicul nu slabeste. Dimpotriva! Slabesti! Dar daca si numai daca ai si un regim de viata organizat si sanatos, mai sus detaliat. Daca mergi regulat la sala sau aerobic sau taebo, nu o sa dai mult jos (doar atat ca iti tonifici putin corpul ca treci de la sedentarism). Daca vii de la sala si mananci ce apuci, intr-un mod total dezorganizat, nu faci decat sa te ingrasi mai tare.
Repet: nu are rost sa mergi la sala ca sa slabesti daca nu ai un regim de viata echilbrat.

| florar a răspuns:

Tre sa am idee cat lucrezi si ce mananci. daca nu esti grasa nu incerca sa mai slabesti...:-) ci sa te mentii si sa dezvlti o musulatura armonioasa, (ma oripileaza femeile cu muscii umflati)atentie, daca mergi la sala trebuie sa faci asta pana la adanca maturitate, ca altfel vei pune repede pe tine