| anonim_4396 a întrebat:

Mi se ingrasa parul foarte repede. Daca m`as lua dupa el ar trebui sa ma spal pe cap o data la doua zile. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MarieRova a răspuns:

Buna!
Presupun ca esti adolescenta, deci esti la perioada pubertatii.
Unele persoane la pubertate (varsta 12-18 ani ) sunt mai predispuse la aparitia acneei, ingrasarea parului si matreata care se datoreaza sebumbului ridicat.
Eu iti recomand un sampon medicinal anti ingrasare a parului sau un sampon din comert.Trebuie sa te spelide doua ori pe saptamana cu el.Problema ta nu are cum sa dispara, decat sa se amelioreze.
Sper ca te-am ajutat si iti urez multa bafta :*

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te speli cu un șampon pentru păr gras/cu tendință de îngrășare, un balsam și poți să te limpezești cu oțet îndoit cu apă (un fert oțet, trei sferturi apă). Apa de spălare să nu fie prea fierbinte sau prea rece, ci potrivită dar să limpezești și foarte bine părul.
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

Si eu am avut problema asta dar am scapat cu o combinatie de samponuri: clearpt. par gras+ herbal essences p albastru si balsam garnier naturals cu drojdie de bere si rodie. Stiu ca pare ciudata combinatia asta dar chiar functioneaza.

| Ramonaaaa a răspuns:

Cel mai bine este să te speli la 3 zile, hai să zic 2 în cazul în care eşti supusă intens traficului, prafului, etc. Evită sampoanele 2 in 1 şi alege mai bine Clear sau Pantene.Acum depinde şi de tipul de păr.
Dacă foloseşti balsam NU te da niciodată la rădăcină ci doar la vârfuri pentru că balsamul îngraşa groaznic.
Evită produsele de păr în exces gen spumă,fixativ, etc. Încearcă să îţi prinzi măcar din când în când părul ca să eviţi contactul acestuia cu medii neprielnice(praf, poluare).
http://www.noifetele.ro/beauty/hair.php